IMA& DICE KAYEK İŞBİRLİĞİYLE: “İZLER”

Ima ve Dice Kayek'in 'İzler' sergisine davetlisiniz.

İstanbul Moda Akademisi, ülkemizin geleneksel el sanatlarını yaşatmak ve yeniden canlandırmak amacıyla Dice Kayek markasıyla işbirliği yaptı ve “Türk El Sanatları Koleksiyon Projesi''ni gerçekleştirdi.

Bu proje kapsamında, İMA Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Programıyla, Moda Tasarımı ve Yönetimi Lisansüstü Diploma programlarından 5 öğrenci seçildi. Anadolu el sanatlarını araştıran bu öğrenciler, 2 ay süren yoğun bir çalışmanın ardından iğne oyası, tel sarma, tel kırma ve sedef kakma sanatlarını kullanarak 15 sunum hazırladı. Her öğrencinin 3 sunumdan oluşturduğu tasarımlarında, tüm süreç couture tekniği ve el dikişiyle hazırlandı. Amacın el işçiliğini yeni nesile tanıtmak ve kullanımını özendirmek olduğu proje, Dice Kayek markasının kurucularından Ece Ege danışmanlığında yürütüldü.

Geleneksel el sanatlarının çağdaş bir formatla sunulduğu sergideki tasarımlar tam 21.532 saatlik bir çalışma süresiyle tamamlandı. Koleksiyonun tüm üretim süreciyse Gizia tarafından gerçekleştirildi. Teşvikiye Caddesi'ndeki İMA binasında gerçekleşen sergi Haziran ayının ortasına kadar açık.