İNGİLTERE’NİN EN BÜYÜK CHRISTIAN DIOR SERGİSİ AÇILIYOR

Christian Dior'un İngiliz kültürüne aşkını vurgulayan sergi, Şubat ayında ziyarete açılacak!

Tıpkı New York’taki MET Müzesi gibi, Londra’daki Victoria & Albert Müzesi de açtığı moda sergileri ile konuşuluyor.

Her sene farklı bir tasarımcıya veya temaya yer veren V&A Müzesi, önümüzdeki sene İngiltere’nin en büyük Christian Dior sergisini açmaya hazırlanıyor.

 Christian Dior: Designer of Dreams (Christian Dior: Hayallerin Tasarımcısı) adındaki sergi, 2 Şubat’ta açılacak. Aynı isimle, geçen sene Paris’teki Musée des Arts Decoratifs’te açılan sergiye, İngiliz Kraliyet Ailesinden ikonik tasarımlar da ekleyen V&A, çok daha kapsamlı bir koleksiyon derliyor. 
Prenses Margaret’ın 21. yaşını kutlarken 1951 yılında giydiği elbise, serginin en ikonik parçaları arasında. Cecil Beaton tarafından fotoğraflanan düşük omuzlu ve altın işlemeli elbise, Prenses Margaret’ın en ünlü fotoğraflarından biri. Christian Dior’un İngiliz kültürüne olan hayranlığını yansıtacak olan sergide, balerin Margot Fonteyn’in giydiği kostümler de yer alıyor. Arşivlerinde bulunan Dior parçalarının yanı sıra, yoğun bir araştırma yapan sergi küratörü Oriole Cullen, yeni koleksiyonun heyecan verici olması için farklı tasarımlara yöneliyor. “Yaptığımız çalışmalardan sonra daha önce hiç görülmemiş parçalar bulduk,” diyen Cullen, V&A arşivindeki fotoğraflarda giyilen elbiseleri bulduklarını açıkladı.


11 kategoriye ayrılan sergide en dikkat çeken bölümlerden biri “İngiltere’de Dior.” Müzenin Sainsbury kanadında yer alacak olan sergi, markanın kuruluşundan itibaren tüm dönemlerine ışık tutacak. Dior’un kreatif direktörleri Marc Bohani Gianfranco Ferré, John Galliano, Bill Gaytten, Raf Simons ve şimdiki tasarımcısı Maria Grazia Chiuri’nin tasarımlarının sergileneceği koleksiyon, her ismin tasarım estetiğini gösterecek. Toplam 500 parça içeren sergide; aksesuarlar, moda fotoğrafları, film, makyaj ürünleri, çizimler ve Christian Dior’un özel eşyaları yer alırken, serginin 200 parçası da haute couture tasarımlarından oluşuyor..