İpek Arnas'ın stil sırları

2 Ters 1 Düz markasının yaratıcısı İpek Arnas'tan stil önerileri.


Gardırobunuza yeni sezonda hangi parçaları eklediniz?
Sezon başında henüz kavurucu sıcaklar başlamadan önce kendi 2 Ters 1 Düz örgü koleksiyonumdan parçalar ekledim ve giydim.

Bunların haricinde de sıcaklarda her an giyip dışarı çıkabileceğim, her zaman cool duran bir Levi's jean şort. İkinci el bir salopet ve Topshop'tan aldığım renk renk bluzlar, atletler, elbiseler... Her sezon başında gardırobumda Topshop bir şeyler olmazsa olmaz sanırım. Yeni sezonda beğendiğiniz beğenmediğiniz trendler neler?
90'ların minimalizmi geri geliyormuş! Benim beğendiğimse bu trendle birlikte grunge görünüşün de tekrar ortaya çıkacak olması... Boru paçalı üstte sakil durduğunu düşündüğüm pantolonların geri dönmesine ise hiç sevinmedim. Sezon trendleri bir kadının tarzını nasıl etkilemeli?
Trendler, tarz sahibi bir kadının stiline kendi yakıştırdığı ölçüde bir yenilik katmalı. Böylece kendini tekrar etmeden, sıkıcılıktan uzak bir şekilde tarzını korur. Artık herkesin her yerde söylediği gibi, trendleri körü körüne uygulamak yerine, trendlerden ilham almak lazım. Yani önce tarzınız, sonra trendler!
Sürekli takip ettiğiniz tasarımcılar kimler?
Givenchy, Chanel, Unique, Acne, Ashish... Bunların haricinde yeni tasarımcıları ve koleksiyonlarını takip ederim.
Giymekten asla vazgeçmem dediğiniz parçalar var mı? Aslında bir giysiyle öyle bir bağ kurmam. Ama çok sevdiğim, her sezon modası geçmeyen klasik parçalarıma çok iyi bakarım ve eskiyene kadar da giyerim. Özellikle jean ve deri ceketlerimi eskidiği zaman daha çok kullanırım. Alışveriş yaparken “mutlaka bir göz atın” dediğiniz uğrak noktalarınız hangileri?
Beyoğlu'ndaki ikinci el dükkanlar, pasajlar, eskiciler... Bu tarz yerlerden bulunan şeyler hem bir tek sizde oluyor hem de orijinal parçalar alabiliyorsunuz. Bunun dışındaysa Topshop, Levi's, Midnight Express ve Bilstore mağazalarına mutlaka uğrarım. Şık bir davete giderken nasıl bir kıyafet seçimi yapılmalı?
İddialı tek bir parça, sade aksesuarlarla kombinlenmeli. Örneğin ilkbahar-yaz koleksiyonumdan siyah veya beyaz kurukafalı mini straples elbisenin üzerine jean cepken giyilebilir. Bir kıyafeti beğenmek satın almak için yeterli bir neden midir?
Kıyafet alırken en çok tipinize ve tarzınıza uygun olmasına dikkat etmek lazım. Bazen askıda beğenmediğiniz bir kıyafet üzerinizde çok güzel durabilir. Kendinizi tanıyıp ona göre alışveriş yapmalısınız. Yoksa aldığınız parça ne kadar güzel olursa olsun gardırobunuzda güzel bir parça olarak giyilmeden duracaktır. Giyinirken dikkat ettiğiniz stil kurallarınız var mı?
Sürprizlerle dolu olmak! Dikkat çekmeyi seviyorum. Giyindiğim kıyafetle önce ben, bana sıkıcı gelmemeliyim. Kıyafetin bir yerinde ilginçlik olmalı. Bu giysinin kendisinde veya küçük detaylarla da yapılabilir. Dönem kıyafetleriyle modern parçaları kombinlemek enteresan olabilir. Bir kadının gardırobunda mutlaka bulunması gereken parçalar sizce neler?
Jean pantolon ve şort, deri ceket, tişört, seksi iç çamaşırları... Sizce bir kadın giyinirken yeniliklere açık mı olmalı, yoksa alışkanlıklarına bağlı mı kalmalıdır?
Bence bu kişinin karakterine göre değişir. Alışkanlıkları onu stil sahibi yapıyorsa, alışkanlıklarına yenilik katabilir. Böylece aynı çizgiyi korurken yeni bir görünüme de sahip olabilir. Yeniliklere açık bir kadın da sürprizlerle dolu olabilir. “Stil sahibi” bir kadın olmak için neler gereklidir?
Kendine yakışanı bilmek ve kendine güvenmek gerekir..