Jackie Kennedy'den 20 Stil Dersi

Amerika'nın ikonik First Lady'si Jacqueline Kennedy Onassis'in zamansız tarzını inceliyoruz.

Buse Saray BUSE SARAY 29 Şubat 2024
Jackie Kennedy'den 20 Stil Dersi Getty Images

Beyaz Saray'dan ayrıldıktan altmış yıl sonra bile, Jackie Kennedy Onassis hâlâ sıklıkla bir stil ikonu olarak anılıyor. O bugün moda olan birçok trendin geçmiş yıllardaki öncüsü. First Lady estetiği günümüzdeki isimleri etkilemeye devam ediyor; hem Melania Trump ve Michelle Obama gibi isimler onun kıyafetlerinden ilham alıyor. Kennedy'nin tarzı pek çok şeyle karakterize edilebilir; şık, zarif, klasik ama hepsinden önemlisi zamansız.Güçlü, zarif ve bilge Jackie Kennedy evrensel olarak sevilen bir First Lady. Kennedy, kocası sayesinde ünlü oldu ama kişisel popülaritesi tamamen hak edilmişti. Pek çok yetenekli Amerikalı’ya yardım etti, modern Amerikan kültürünü geliştirdi ve Başkan eşi için gerçek bir destek haline geldi. Aynı zamanda bir Amerikan tarzı ikonu ve Beyaz Saray'a lüks modayı getiren ilk First Lady olarak da biliniyordu.

Jackie Kennedy’nin hayatının dönüm noktaları ve ikonik moda anlayışına dair 20 stil dersi için okumaya devam edin.


Jackie Kennedy Onassis Kimdir?

Jacqueline Lee Bouvier, 28 Temmuz 1929'da Southampton, New York'ta doğdu. Babası John, ailesi 1800'lerin başında Fransa'dan gelen, Wall Street'te varlıklı bir borsacıydı. Annesi Janet'n İrlanda ve İngiltere'den ataları vardı. Jackie, okumaktan keyif alıyordu. Okula başlamadan önce kitaplıklarındaki tüm çocuk kitaplarını okumuştu. Anaokulundan sonra Jackie, New York'taki Miss Chapin's School'da birinci sınıfa başladı. Öğretmenlerinden biri olan Bayan Platt, Jackie'nin "tatlı, zeki, sanatsal ve zaman zaman yaramaz bir küçük kız" olduğunu düşünüyordu. Jackie on yaşındayken ebeveynleri boşandı. Onun için zor bir dönemdi, özellikle de o zamanlar çok az çocuğun ebeveynleri boşanmış olması nedeniyle.

Janet Bouvier başarılı bir biniciydi ve Jackie, annesi onu ilk kez ata bindirdiğinde yalnızca bir yaşındaydı. 11 yaşına geldiğinde zaten birçok ulusal şampiyonluk kazanmıştı. Eski Metropolitan Opera Binası'nda klasik bale dersleri aldı. Fransızca dersleri almaya başladı. 1942'de Jackie on üç yaşına girmek üzereyken annesi, daha önceki evliliklerinden çocukları olan Hugh Auchincloss adında bir iş adamıyla evlendi. Jackie'nin küçük kız kardeşi Lee'nin yanı sıra artık Yusha ve Tommy adında iki üvey erkek kardeşi ve Nina adında bir üvey kız kardeşi vardı.

Haziran 1947'de Jackie, Connecticut'ta kızlara yönelik bir yatılı okul olan Miss Porter's School'dan mezun oldu. Eğitimine New York'taki Vassar Koleji’nde devam etti; burada tarih, edebiyat, sanat ve Fransızca okudu. Jackie üçüncü yılını Fransa'nın Paris kentinde yurtdışında eğitim görerek geçirdi. Üniversitedeki son yılını tamamlamak için Amerika Birleşik Devletleri'ne döndü ve şehirde olmayı ve ailesine yakın olmayı tercih ettiği için George Washington Üniversitesi'ne transfer oldu.

Jacqueline ilk işine 1951 sonbaharında Washington Times-Herald gazetesinde "Sorgulayan Fotoğrafçı" olarak başladı. Şehirde dolaşırken karşılaştığı insanların fotoğraflarını çekti, onlara günün meseleleriyle ilgili sorular sordu ve cevaplarını gazete köşesine yazdı. Köşe yazısı için röportaj yaptığı kişiler arasında Richard M. Nixon da vardı. Ayrıca Dwight D. Eisenhower'ın ilk göreve başlama törenini ve Kraliçe II. Elizabeth'in taç giyme törenini de haber yaptı.

Bu süre zarfında Jacqueline, kongre üyesi olan ve yakında Massachusetts'ten senatör seçilecek olan John F. Kennedy ile tanıştı. 12 Eylül 1953'te Newport, Rhode Island'daki St. Mary's Katolik Kilisesi'nde evlendiler. Kennedy'ler Meksika'daki balayının ardından Washington DC'ye döndü. Senatör Kennedy, evliliklerinin başlarında futbol ve savaş zamanı yaralanmaları nedeniyle sırtında felç edici bir ağrı yaşadı ve iki ameliyat geçirdi. Bayan Kennedy, ameliyattan sonra iyileşirken onu, inandıkları şeyler uğruna savaşmak için kariyerlerini riske atan birkaç ABD'li senatör hakkında bir kitap yazmaya teşvik etti. Profiles in Courage adlı kitap, 1957'de biyografi dalında Pulitzer Ödülü'ne layık görüldü. Aynı yıl Kennedy'lerin ilk çocuğu Caroline doğdu.


Ocak 1960'ta Senatör John F. Kennedy, Amerika Birleşik Devletleri başkanlığına adaylığını açıkladı. Ülkenin her yerini dolaşmaya başladı ve Jacqueline sık sık ona eşlik ediyordu. Kampanya sırasında hamile olduğunu öğrendi ve doktorları ona evde kalması talimatını verdi. Oradan eşine her türlü desteği vermeye devam etti. 8 Kasım 1960'da John F. Kennedy, Cumhuriyetçi Richard M. Nixon'u çok yakın bir yarışta yendi. İki buçuk hafta sonra Bayan Kennedy, ikinci çocukları John Fitzgerald Kennedy Jr.'ı doğurdu.


Jacqueline Kennedy: Amerika Birleşik Devletleri'nin First Lady'si

20 Ocak 1961'de John Fitzgerald Kennedy, ülkenin 35. başkanı olmak için yemin etti. 31 yaşındaki Jacqueline Kennedy, artık First Lady'ydi. Zarif kişisel tarzı, tarih ve sanata olan tutkusu ile yeni görevine layık olmak için çok çalıştı. Ülkesine karşı derin bir sorumluluk duygusuna sahip olmasına rağmen ilk önceliği kocasına iyi bir eş, çocuklarına anne olmaktı. Bir muhabire, "Eğer çocuklarınızı yetiştirmede beceriksiz davranırsanız, iyi yaptığınız diğer her şeyin pek önemli olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Bayan Kennedy çok geçmeden Beyaz Saray'ı ailesi için gerçek bir yuvaya dönüştürme işine girişti. Beyaz Saray'ın insanlar için neyi temsil ettiğini de düşündü. İnsanların Amerika'nın en ünlü ikametgahının ve geçmişte yaşayanlarının tarihini daha iyi anlamalarını istedi. First Lady olarak ilk büyük projesi Beyaz Saray'ı restore etmek ve korumaktı. CBS Televizyonu, Bayan Kennedy'den yeni restore edilen Beyaz Saray'ın televizyonda yayınlanan bir turunu sunmasını istedi. Yayın, seksen milyon Amerikalı tarafından izlendi ve Jacqueline Kennedy'ye fahri Emmy Ödülü kazandırdı.

Jacqueline Kennedy, Beyaz Saray'ın Amerikan tarihinin, kültürünün ve başarısının kutlanacağı bir yer olması gerektiğine inandı. First Lady olarak Beyaz Saray'da önemli akşam yemekleri ve etkinlikler planladı ve sanatçıları, yazarları, bilim adamlarını, şairleri ve müzisyenleri siyasetçilere, diplomatlara ve devlet adamlarına davet etti.

Bayan Kennedy aynı zamanda moda dünyasını da etkiledi. Her ne kadar dergilerin, gazetelerin ve kamuoyunun dış görünüşüne aşırı odaklanmasını engellemeye çalışsa da benzersiz ve rafine stil anlayışı onu trend belirleyici yaptı.

Bayan Kennedy ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'ni yurtdışında temsil etmek üzere kocasıyla birlikte seyahat etti. Bayan Kennedy, First Lady olarak İtalya, Hindistan ve Pakistan'a da seyahat etti. Başka kültürlere olan ilgisi ve aralarında Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca'nın da bulunduğu birçok yabancı dili konuşabilmesi, ona tüm dünyada iyi niyet ve hayranlık kazandırdı.

7 Ağustos 1963'te Bayan Kennedy üçüncü çocukları Patrick Bouvier Kennedy'yi doğurdu. Bebek, ciddi bir akciğer rahatsızlığından muzdaripti; Boston'daki Çocuk Hastanesi'ne kaldırıldı ve iki gün sonra orada hayatını kaybetti. Henüz bu kayıptan kurtulmaya çalışırken başına başka bir korkunç trajedi geldi. 22 Kasım 1963'te Başkan ve Bayan, Kennedy Dallas, Teksas'taydı. Arabaları tezahürat yapan kalabalığın arasından yavaşça geçerken silah sesleri duyuldu. Başkan Kennedy öldürüldü ve Jacqueline Kennedy 34 yaşında dul kaldı. Başkanın devlet cenazesini planladı. Cenaze dünya çapında yayınlanırken milyonlarca insan onun acısını paylaştı, cesaretine ve haysiyetine hayran kaldı.

1968'de Jacqueline Kennedy, Yunan denizcilik patronu Aristotle Onassis ile evlendi. Bay Onassis, 1975'te öldüğünde ikinci kez dul kaldı. Jacqueline yeni bir kariyere başlamaya karar verdi. New York City'deki Viking Press'te editör olarak çalışmayı kabul etti ve daha sonra kıdemli editör olarak Doubleday'e geçti. 19 Mayıs 1994'teki ölümüne kadar yayıncılık alanında başarılı bir kariyere sahipti. Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis, Washington DC dışındaki Arlington Ulusal Mezarlığı'nda Başkan Kennedy'nin yanına defnedildi.

Jackie Kennedy'den 20 Stil Dersi


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.