JEAN PAUL GAULTIER’NİN UNUTULMAZ TASARIMLARI

Paris Couture Week'te dün gerçekleştirdiği son defilesi Haute Couture’a veda eden Gaultier’nin unutulmaz tasarımlarına göz atıyoruz!

İlkbahar Yaz 2020 Haute Couture moda haftasından sadece birkaç gün önce, Jean Paul Gaultier, bu defilesinin son Couture şovu olacağını açıkladı. Kariyerine 18 yaşında, Pierre Cardin’in öğretmenliği ile başlayan Gaultier, 50 seneyi aşkın moda kariyerindeki unutulmaz Couture defilelerine dün akşam son verdi. 22 Ocak’ta Paris’te gerçekleşen defilede 200’ün üzerinde tasarım gösterilirken, podyumda yürüyen isimler arasında Gigi Hadid ve Bella Hadid gibi birçok ünlü model yer aldı. 

İlk bireysel koleksiyonunu 1976 yılında gösteren Gaultier, zamanın en cesur ve etkileyici Couture tasarımcılarından biri olarak görülüyor. Moda sektöründeki sınırların ve trendlerin önüne geçen Gaultier, 2003 ve 2010 yılları arasında hem kendi markası için hem de Hermes için tasarımlar yapmayı sürdürdü. Unutulmaz şovlara imza atan Gaultier, her defilesinde müzik, sanat ve dansı birleştirmesi ile biliniyor. Korkusuz tasarımları, imzası haline gelen korseleri, dans dolu podyumları ve usta terziliği ile Jean Paul Gaultier’in unutulmaz Couture koleksiyonlarına göz atıyoruz!

SONBAHAR KIŞ 2006

Jean Paul Gaultier Sonbahar Kış 2006 Couture Defilesi (Getty Images)

Bu defilesi için Sürrealist akımından ilham alan Gaultier, saçlardan tasarlanan şapkalar ile dikkat çekti. Retro şıklığın öne çıktığı Sonbahar Kış 2006 koleksiyonunda takım elbiselerden, tül elbiselere kadar birçok tasarım yer aldı. 


İLKBAHAR YAZ 2007

Jean Paul Gaultier İlkbahar Yaz 2007 Couture Defilesi (Getty Images)

‘Madonnas’ olarak adlandırılan İlkbahar Yaz 2007 koleksiyonunda Gaultier, dini temalardan faydalandı. Büyülü tasarımların arka planında kilise camlarını andıran bir set tasarlandı. Dita Von Teese’in de yer aldığı defilede altın ve parlak işlemeler öne çıkan detaylar arasındaydı. Özellikle dev taçları ile dikkat çeken bu defile, Gaultier’in unutulmaz anlarından biri oldu. 


SONBAHAR KIŞ 2007

Jean Paul Gaultier Sonbahar Kış 2007 Couture Defilesi (Getty Images)

Yine eklektik saç tasarımları ile sezona damgasını vuran Gaultier, korsan ilhamlı koleksiyonu ve güçlü yürüyüşler sergileyen modelleri ile konuşuldu. 


İLKBAHAR YAZ 2008

Jean Paul Gaultier İlkbahar Yaz 2008 Couture Defilesi (Getty Images)

Tüller ve püsküller bu koleksiyonun öne çıkan detayları arasındaydı. Modelleri işlemeli ve desenli şemsiyeler ile podyumda yürüten Gaultier, unutulmaz anlara imza attı. 


SONBAHAR KIŞ 2008

Jean Paul Gaultier Sonbahar Kış 2008 Couture Defilesi (Getty Images)

Sonbahar Kış 2008 Couture koleksiyonu için binicilikten ilham alan Gaultier, derilerin öne çıktığı tasarımları ile sezonun en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. 


İLKBAHAR YAZ 2009

Jean Paul Gaultier İlkbahar Yaz 2009 Couture Defilesi (Getty Images)

İlkbahar Yaz 2009 Couture şovu için keskin hatlı tasarımları tercih eden Gaultier, klasik siyah beyazın manifestosunu yaşattı!


SONBAHAR KIŞ 2009

Jean Paul Gaultier Sonbahar Kış 2009 Couture Defilesi (Getty Images)

Lara Stone’u Brigitte Bardot olarak izlediğimiz Gaultier defilesi Hollywood’un unutulmaz ikonlarını yeniden canlandırdı. 20’li yıllardan esinlenen Gatsby elbiselerinin yanı sıra cesur deriler ile kontrast yaratıldı. 


İLKBAHAR YAZ 2010

Jean Paul Gaultier İlkbahar Yaz 2010 Couture Defilesi (Getty Images)

İlkbahar Yaz 2010 koleksiyonu ile köklerine geri dönen Gaultier, büstiyerler ile farklı tasarımlar yarattı. Deri, denim ve farklı materyalleri korse olarak tasarlayan Gaultier, sembolü haline gelen parçaları yeniden yarattı. 


SONBAHAR KIŞ 2010

Jean Paul Gaultier Sonbahar Kış 2010 Couture Defilesi (Getty Images)

Dans ve müziği defilesine dahil eden Gaultier, sezonun en çok konuşulan şovlarından birine imza attı. Karlie Kloss, Dita Von Teese gibi isimlerin yer aldığı koleksiyonda Gaultier, Fransız estetiği temasını öne çıkardı. 


İLKBAHAR YAZ 2011

Jean Paul Gaultier İlkbahar Yaz 2011 Couture Defilesi (Getty Images)

Tasarımlarını birçok farklı bedende olan kadında göstermek istediğini defalarca dile getiren Gaultier, modanın koyduğu sınırları aşması ile biliniyor. Kariyeri boyunca podyumda her bedenden, cinsel tercihten ve yaştan model yürüyen Gaultier’in İlkbahar Yaz 2011 koleksiyonunda Beth Ditto’nun performansı en dikkat çeken anlardan biri oldu. Aynı zamanda trans model Andreja Pejic’in yürüdüğü podyum, yılın gündemi olmuştu. 


SONBAHAR KIŞ 2011

Jean Paul Gaultier Sonbahar Kış 2011 Couture Defilesi (Getty Images)

Cinsiyet bariyerlerini yıkan Gaultier, etek ve tül giyen erkek modelleri ile dikkat çekti. Alışılagelmedik konseptler ile günümüzün trendlerini belirleyen Gaultier, bundan 9 sene önce cinsiyetsiz moda akımına uyuyordu!


İLKBAHAR YAZ 2012

Jean Paul Gaultier İlkbahar Yaz 2012 Couture Defilesi (Getty Images)

Amy Winehouse’u müzikal olarak yansıtmak zor olabilir! Ancak Gaultier, Winehouse’un stilini İlkbahar Yaz 2012 defilesinde unutulmaz bir şekilde yansıttı. 50’li yıllardan ilham alırken Winehouse’un ikonik makyajını ve saçlarını tasarlayan Gaultier, yine izleyenleri büyülemeyi başardı. 

SONBAHAR KIŞ 2012

Jean Paul Gaultier Sonbahar Kış 2012 Couture Defilesi (Getty Images)

19. Yüzyıl şairlerini 2012’ye taşıyan Gaultier, imzası haline gelen retro tasarımları ile dikkat çekti. Şapkalar, bastonlar ve bel vurgulayan ceketleri ile göz kamaştıran Sonbahar Kış 2012 defilesi unutulmazlar arasına yerleşti.


İLKBAHAR YAZ 2013

Jean Paul Gaultier İlkbahar Yaz 2013 Couture Defilesi (Getty Images)

Madonna, Björk, Kate Moss gibi isimleri podyuma dahil eden Gaultier, moda ve müziğin ilişkisini güçlendirdi. Abba, Boy George, Annie Lennox, Sade ve David Bowie gibi müzik efsanelerine gönderme yapan Gaultier, bu görkemli defilesi ile izleyenleri büyüledi. 


SONBAHAR KIŞ 2013

Jean Paul Gaultier Sonbahar Kış 2013 Couture Defilesi (Getty Images)

Vahşi doğadan ilham alan Jean Paul Gaultier, kaplan ve leopar desenleri ile dikkat çekti. Güçlü kadınları temsil eden bu koleksiyon, Gaultier’in unutulmaz şovları arasında yer alıyor. 

İLKBAHAR YAZ 2014

Jean Paul Gaultier İlkbahar Yaz 2014 Couture Defilesi (Getty Images)

Dans, Gaultier’in podyum tarihinin en önemli unsurlarından biri oldu. Podyumu bir müzikale dönüştüren Gaultier, eğlenceli defilesi ile konuşuldu. 

SONBAHAR KIŞ 2014

Jean Paul Gaultier Sonbahar Kış 2014 Couture Defilesi (Getty Images)

Hayaletler ve vampirlerden ilham alan Gaultier, bu koleksiyonu için kan kırmızıları, beyazlar ve siyah tonları kullandı. Gotik ama romantik olan bu koleksiyon, unutulmazlar arasında yer alıyor. 

İLKBAHAR YAZ 2015

Jean Paul Gaultier İlkbahar Yaz 2015 Couture Defilesi (Getty Images)

Gaultier’in en büyük ilham kaynaklarından biri olan Naomi Campbell, İlkbahar Yaz 2015 couture şovunda Gaultier’i yalnız bırakmadı. 

SONBAHAR KIŞ 2015

Jean Paul Gaultier Sonbahar Kış 2015 Couture Defilesi (Getty Images)

Denizciliğin öne çıktığı bu koleksiyonda, Parisli kadınların stili yansıtıldı. Grand PAlais’de gerçekleşen defile, sürrealist ve çarpıcı tasarımlar ile dikkat çekti. 

İLKBAHAR YAZ 2016

Jean Paul Gaultier İlkbahar Yaz 2016 Couture Defilesi (Getty Images)

Yves Saint Laurent’in takım elbiselerine benzetilen bu koleksiyonun ilham kaynağı Paris’teki Le Palace kulübüydü!

SONBAHAR KIŞ 2016

Jean Paul Gaultier Sonbahar Kış 2016 Couture Defilesi (Getty Images)

Bu koleksiyonu için bizi ormana götüren Jean Paul Gaultier, ahşap desenleri ile dikkat çekti. 

İLKBAHAR YAZ 2017

Jean Paul Gaultier İlkbahar Yaz 2017 Couture Defilesi (Getty Images)

40’lı yılların görüldüğü İlkbahar Yaz 2017 koleksiyonu, sokak modasında görülen bol ve hip-hop ilhamlı tasarımların aksine oldukça keskin ve vücuda oturan hatlara sahipti. 


SONBAHAR KIŞ 2017

Jean Paul Gaultier Sonbahar Kış 2017 Couture Defilesi (Getty Images)

Her defilesi için ilgi çekici bir tema seçen Gaultier, Sonbahar Kış 2017 couture koleksiyonu için lüks kayak tarzını tercih etti. 

İLKBAHAR YAZ 2018

Jean Paul Gaultier İlkbahar Yaz 2018 Couture Defilesi (Getty Images)

60’lı ve 70’li yılların rengarenk tasarımlarından ilham alan Gaultier, sadece kıyafetler ile değil saç tasarımları ile de ilgi gördü. Zaman makinesini 60’ların pop-art akımına ve 70’lerin diskosuna alan Gaultier, yine eğlenceli bir koleksiyona imza attı.  

SONBAHAR KIŞ 2018

Jean Paul Gaultier Sonbahar Kış 2018 Couture Defilesi (Getty Images)

Uzun yıllar sonra, Couture podyumunda erkek modelleri yürüten Gaultier, hem kadın hem de erkek tasarımları ile Couture sezonuna adını kazıdı!

İLKBAHAR YAZ 2019

Jean Paul Gaultier İlkbahar Yaz 2019 Couture Defilesi (Getty Images)

Sahillerden ilham alan Gaultier, İlkbahar Yaz 2019 koleksiyonunda çizgilerden faydalandı. Çizgili desenin birçok varyasyonunu gördüğümüz bu koleksiyon bize gökkuşağını hatırlattı!