JOAN MIRO ISTANBUL’DA

Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar başlıklı Joan Miró sergisi bugün açılıyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 23 Eylül 2014
JOAN MIRO ISTANBUL’DA


Sürrealizm akımının en önemli temsilcilerinden biri, İspanya'nın en büyük üç ustasından bir tanesi: Joan Miró, şimdi en güzel eserleriyle bizlerle buluşmak üzere İstanbul S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi'nde...


Dün lansmanı yapılan ve bugün (23.Eylül.2014) başlayacak olan sergi, 1 Şubat 2015 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.


Barselona'da doğan Katalan ressam ve heykeltıraş Joan Miró, 20. yüzyılın çok yönlü, çığır açan sanatçılarından bir tanesi.


Miró'nun olgunluk dönemine odaklanan bu sergideyse, onun Akdeniz coğrafyası ve insanından ilham alan eserleri yer alıyor. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar başlıklı sergide, Miró'nun, kadın, kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşan resim, baskı, heykel ve seramikleri zengin bir seçkiyle sunuluyor.

SSM müdürü Dr. Nazan Ölçer, serginin hazırlanış sürecini, “Bu eserleri müzemize getirmek üzere Barcelona'daki Miro Vakfı ile üç yıl önce görüşmelere başladık. Müze olarak hayalimizde, Pablo Picasso ile başlayıp Salvador Dali ile devam eden İspanya'nın büyük ustalarının üçlemesinde son halkayı tamamlamak vardı. Bugün bu sergi ile bunu başarmanın heyecanını yaşıyoruz.” diye anlatıyor.

Sanatçının farklı tekniklerdeki kimi eserleri ve bazı kişisel eşyaları ise dünyada ilk defa Türkiye'de Sakıp Sabancı Müzesi'nde sergilenecek.

Detaylı bilgi için: www.sakipsabancimuzesi.org
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.