Juergen Teller

Bir moda fotoğrafçısından çok daha fazlası.

İnanılmaz ama gerçek: Juergen Teller “Nürnberg” isimli sergi için İstanbul’da ve röportaj veriyor! Vaktimiz çok dar ve Teller acayip meşgul. Yine de her soruyu ciddiye alıp üzerinde uzun uzun düşünüyor. Ayrıca kendi cinsel organının fotoğrafını sergileyen bir adam için utangaç sayılır. Poz verirken pek naz yapmasa da, göz kontağı kurmaktan kaçınıyor. O.J. Simpson’dan Björk’e Kurt Cobain’den Arnold Schwarzenegger’e dek ifadesini almadığı adam kalmayan ünlü fotoğrafçının ifadesine buyurun...   

ELLE: İlk kez ne zaman şeytanın bacağını kırdığınızı hissettiniz?
JUERGEN TELLER: Almanya’dan Londra’ya taşınmaya karar verdiğim 1986 yılında. Zaten fotoğraf çekmeye de birkaç yıl önce başlamıştım. Fotoğrafa biraz tesadüf eseri sürüklendiğimi söyleyebilirim. Kuzenimle birlikte tatile gitmiştik ve kendisi çok hevesli bir hobi fotoğrafçısıydı. Kamp yeri ararken sürekli durup bir şeylerin fotoğrafını çekiyordu. Başlangıçta bunu biraz sıkıcı buluyordum, özellikle de güzel fotoğraf çekmeyi... Benden onun fotoğraflarını çekmemi istediğinde bu iş bir şekilde ilgimi çekti.

ELLE:
Kullandığınız ilk makineyi hatırlıyor musunuz?
J.T.:  Fotoğraf çekmeye Canon’un A1 modeliyle başladım. Ancak Almanya’da karşıma askerlik problemi çıktı. Ya devlet görevlisi olarak kamu hizmeti verecektim ya da askerlik yapacaktım. İkisi de cazip gelmediği için Londra’ya gitmeye karar verdim, doğru dürüst İngilizce bile bilmiyordum. Yanımda fotoğraf makinemden başka bir şey yoktu ama 1,5 yılımı askerlikte geçirmek yerine Londra’da fotoğraf macerasına atılmak çok daha ilginç geldi. Aynı dönemde tuhaf bir tesadüf eseri boynumu da kırmıştım ve yapmak istediğim şeylere devam etmekte çok zorluk çektim.