KADINLARIN SMOKİN AŞKI

Kendi dolabımız güvende... Şimdi gözümüz erkeklerinkinde!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 11 Nisan 2014
KADINLARIN SMOKİN AŞKI
Yves Saint Laurent tarafından ‘Le Smoking' in icadından sonra, kadınlar için ‘feminen' kıyafetlerle yetinme devri çoktan kapanmıştı. O günden bugüne erkeklerin nesi var nesi yok bizim olsun istiyoruz... Boyfriend jean, boyfriend gömlek, makosen derken brogue ayakkabılar, şapkalar, tişörtler, sweatshirtler... Özetle, stilimize 'oldurabildiğimiz' her parça radarımızda!

Bir alanları kalmıştı onlara özel... O da takım elbiseler! Tamam takım elbise, özellikle de smokin yukarıda da belirttiğimiz üzere Yves Saint Laurent sayesinde girmişti gardıroplarımıza. Ama hiçbir zaman bu kadar kuvvetli bir yer edinmemiş, bu kadar seksapel kazanmamıştı!

Son günlerde Kim Kardashian, Angelina Jolie, Scarlett Johansson gibi en önemli sıfatları ‘seksi' olan kadınlar tarafından, en özel davetlerde couture elbiselerin yerini alan smokin, artık bir 'arzu nesnesine' dönüşmüş, küçük siyah elbise kadar dolabımızda olması gerekenler arasında yerini almış durumda. Ama bir de soru takılıyor aklımıza: Kıyafetlerimizde erkek egemenliği ne zaman başladı?

Sorumuzun kısa cevabı şöyle: 1910'larda kadın için tartışma konusu olan pantolon, 1930'lardan sonra özellikle de smokin haliyle moda olmaya başlıyor. Zaten genel anlamda 30'lar kadınların birkaç detayla geceye uyarlayabilecekleri erkeksi kıyafetleri seçtikleri bir dönem. 1966'daysa son nokta olan Yves Saint Laurent'in ‘Le Smoking'i icadı geliyor.

Erkekler bu konuda ne düşünüyor emin değiliz fakat smokinin, onlardaki erkeksi duruşunun aksine bizleri seksi gösterdiği kesin! Yanda da göreceğiniz gibi bu sezon Marc by Marc Jacobs ve Saint Laurent gibi büyük markaların koleksiyonlarında yer verdikleri bu parçayı kimler nasıl yorumlamış görmek için galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.