KARL LAGERFELD ANTİ-KÜRK HAREKETİNE KATILDI

Karl Lagerfeld markası kürk kullanmayacağı konusunda söz verdi!

Geçtiğimiz Şubat ayında vefat eden Karl Lagerfeld’in markası ürünlerinde kürk kullanmayacağını açıkladı. Hayvan hakları organizasyonu PETA’nın yaptığı açıklama ile duyurulan haber ile Karl Lagerfeld, anti-kürk politikası benimseyen en son marka oldu. 

Chanel ve Fendi’nin Kreatif Direktörlüğü'nü üstlenmesinin yanı sıra kendi ismindeki markasının yaratıcılığını üstlenen Lagerfeld, kürk sektörünü desteklemesi ile biliniyordu. 2015 Mart ayında New York Times’a verdiği röportajda, “İnsanlar et yediği ve deri giydiği sürece, mesajı anlamıyorum” diyen Lagerfeld, aynı sene Fendi’nin 50. Yılı için ’Haute Fourrure’ adlı bir koleksiyon tasarlamıştı. “Kürke hayır demek çok kolay ama bu bir sektör” diyen Lagerfeld, “Anti-kürk politikalarına oldukça sıcak bakıyorum. Hayvanların korkunç şekillerde öldürülmesi fikrinden nefret ediyorum ama bence bu durum oldukça gelişti” diye eklemişti. 

Son iki sene içerisinde bir çok lüks marka kürklü tasarımlardan uzaklaşarak sürdürülebilir ve çevre-dostu alternatifler keşfetmeye başladılar. Versace, Michael Kors, Gucci, Chanel, Burberry, Macy’s ve Bloomingdale’s gibi markalar ve mağaza zincirleri kürk içerikli tasarımların satışlarını ve üretimini durduracakları konusunda söz verdiler. 

New York’ta kürk satışı konusunda kanunlar ve politikalar geliştirilirken, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletlerinin ilk anti-kürk şehri oldu. Geçtiğimiz Eylül ayında geçen kanun, 2023’te yürürlüğe girecek ve kürk satışı, üretimi, gösterimi, bağışı yapmak tamamen yasaklanacak.