Karl Lagerfeld'in Chanel Couture Tasarımları Müzayedede

En gösteri��li 252 Karl Lagerfeld Chanel haute couture tasarımı satışa çıkıyor.

Buse Saray BUSE SARAY 16 Kasım 2023
Karl Lagerfeld'in Chanel Couture Tasarımları Müzayedede

Gayrimenkul girişimcisi ve haute couture hayranı Mouna Ayoub, 1990'lardan 2014'e kadar Karl Lagerfeld tarafından Chanel için tasarlanan 252 haute couture parçayla vedalaşıyor; çoğu hiç giyilmemiş. Ayoub, 85 yaşında hayatını kaybeden Lagerfeld'i tanıma fırsatı bulamayan genç nesle, onları giymeleri ve sevmeleri için bir şans vermek istediğini belirtiyor. Maurice Müzayede, ürünleri 20 Kasım 2023 Pazartesi günü Paris'teki Pavillon Gabriel'de satışa çıkaracak.Mouna Ayoub'un cennet anlayışı (ve tüm dünyevi aktiviteleri arasındaki favorisi) bir haute couture kıyafeti için prova yapmak; bunu binlerce kez yapmış, her biri için dört ila altı seans gerektirmiş. "Buna bağımlıyım" diye coşkuyla belirtiyor. "Couture salonunun atmosferini seviyorum... O muazzam kadınlar arasında olmak, onların hepsi çok profesyonel, çok nazik ve çok yetenekli."

Ancak yine de Ayoub, geniş Chanel haute couture koleksiyonunun en iyisi olan Karl Lagerfeld tarafından tasarlanmış 252 ürünüyle vedalaşıyor. Ayoub, tasarımları satmasının nedenini şöyle açıklıyor; “Gerçekten iki neden var: Birincisi, artık bana uymuyorlar. İkincisi, Karl'ı tanımayan ve Karl tarafından tasarlanmış haute couture parçalarından hiçbirini sahip olma şansı bulamamış genç neslin onlara sahip olmalarını, giymelerini ve sevmelerini gerçekten istiyorum; özellikle çoğu hiç giyilmemiş olanları..."


Karl Lagerfeld ve Mouna Ayoub

Müzayedede satılacak Gabrielle Chanel'ın çok değer verdiği süslü Coromandel perdelerini andıran işlemelerle süslenmiş bir gece kabanının tahmini fiyatının 150.000 ila 200.000 avro arasında olduğu belirtiliyor. Ayoub, paltoyu sadece bir kez Milano'nun La Scala operasına gittiğinde giydiğini itiraf etti. Aynı durum 1996 yaz koleksiyonundan altın rengi dantel elbisesi için de geçerli; ki bu elbiseyi Monte Carlo'daki Bal de la Rose gala gecesinde Lagerfeld'in yanında giydi.


Chanel'in 1996 kış haute couture koleksiyonundan Karl Lagerfeld tarafından tasarlanan "Coromandel" kabanı

Lübnan kökenli tanınmış bir toplum figürü ve jet-setter olan Ayoub, Amerika'da gayrimenkul alım satımıyla uğraşmakta ve kazancının büyük bir kısmını geniş, nazikçe kullanılmış couture gardırobuna yatırmaktadır. Ayoub, özel Chanel tasarımlarına büyük bir özen gösterdi ve çoğunu sadece güzellikleri ve olağanüstü zanaatkarlıkları için satın aldı. Hepsi müze kalitesinde depolama koşullarında saklandı.

Ayoub, 252 sevilen Chanel'le yollarını ayırdıktan sonra bile, hala yaklaşık 2.500 haute couture parçasına sahip olacak ve daha fazlası yolda... Chanel, Schiaparelli, Fendi ve Dior'da devam eden haute couture siparişleri bulunuyor.

"Vazgeçeceğim parçaları seçmek gerçekten çok zordu, özellikle de hepsini gerçekten çok sevdiğimden dolayı" diye itiraf ediyor. "Ancak başarılı bir satış yapabilmek için en iyi parçaları seçmek zorundaydım."

“Bu konuda çok titiz, biraz deliyim ve kimse bunu anlamıyor” diyor. "Eğer 200.000 avroya bir mücevher parçası ve aynı fiyata bir elbise satın alma olanağı verilseydi; her zaman elbiseyi seçerim. Çünkü yüksek moda endüstrisini teşvik etmeyi severim. Hızlı moda konusunda pek değilim. Aslında karşıyım."


Chanel'ın 1996 yaz haute couture koleksiyonuna ait altın dantel elbise

Gerçekten de kendi sağlıklı siparişlerinin yanı sıra, Ayoub, arkadaşlarını haute couture satın almaya teşvik ederek; bu özel endüstrinin ve olağanüstü uzmanlığın korunmasına yardımcı oluyor. Lagerfeld'in sıkça dile getirdiği sözleri yineleyerek; Ayoub, terzilerin ve terzi ustalarının fedakar ve özenli çalışmalarını ödüllendirmekten mutluluk duyduğunu; istihdam yaratan ve sanatı destekleyen bir endüstriyi desteklemekten gurur duyduğunu söylüyor.

Ayoub, 1990 yılında Lagerfeld'ın Chanel haute couture tasarımlarını keşfettikten sonra ilk couture siparişini vermiş ve o günden beri durmadı. Bugünlerde genellikle daha etkileyici parçalar sipariş ettiğini ve bunları her yıl Cannes Film Festivali'nde kırmızı halıda sergilediğini söylüyor.


Pazartesi günü saat 18:30'da Paris saatiyle gerçekleşecek canlı müzayede, drouot.com ve invaluable.com adreslerinden çevrim içi olarak takip edebilir. Pazar ve pazartesi günleri, koleksiyon ücretsiz olarak görülebilir.

Ayoub, satıştan elde edilen gelirin bir kısmını, kadın haklarını ve özgürlüklerini savunan ve onlara karşı şiddeti önleyen Fondation des Femmes adlı bir kuruluşa bağışlamayı planlıyor.  


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.