KEÇELE ONLARI

Selçuk Gürışık, Anadolu keçeciliğini ülkemize ve dünyaya tanıtıyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 23 Nisan 2014
KEÇELE ONLARI
Anadolu keçeciliğini ülkemizde ve dünyada tanıtan, keçeden yaptığı kıyafetlerle gelenekselle moderni harmanlayan Selçuk Gürışık; son çalışmalarını New York'ta, La MaMa Galleria'da açtığı “Onları Yeniden Hisset, Keçele”de sergiledi. Sizler için kendisiyle Selin MİLOŞYAN konuştu.

Mimarlık ve moda eğitimi alan, sanat yönetmenliği yapan, çeşitli kostüm ve tasarım projelerinde çalışan Selçuk Gürışık'ın yolu keçeyle Afyon'da bir arkadaş ziyareti sırasında kesişiyor: “Keçeciler Çarşısı'nda rastladığım en yaşlı usta ve oğullarının dükkanında 29 sene önce çıraklığımla başlayan serüven halen sürüyor” cümlesiyle anlatıyor keçeye olan tutkusunu. Keçeden her şeyin üretilebileceğini, kıyafet dışında aksesuar, takı, ev eşyaları, koltuk kaplama kumaşları, halı tasarladığını anlatan Selçuk Gürışık'a; öncelikle “tılsımlı uğraş” olarak nitelediği keçe yapmanın inceliklerini soruyoruz: “Yün; sıcak su, sabun ve tepme eylemiyle sıkıştırılan elyaf kumaşa ve hatta özel teknikle dikişsiz elbiselere bile dönebildiği için üretim ve tasarım birlikteliğini aynı anda sağlıyor. Daha sonra ürüne dokuma kumaş kattığımız tekniklerle farklı yüzey ve doku elde edebiliyoruz. ”~Sürdürülebilir, doğal ve çevre dostu tasarımlarıyla “yavaş moda” (slow fashion) akımı paralelinde çalışan, “rahat ve eskimeyen stillerle zamansız şıklık”a imza atan Selçuk Gürışık; geleneksel kültürümüzü modern dünyada yaşatmayı başaran, modanın hızlı dönüşümüne geleneksellikle yanıt veren bir zanaatkar. Zamanın gelişimine ayak uydurmayan her sanatın ölmeye mahkum olduğunu vurgulayan sanatçı, “Biz tasarımcıların yenilenmede rolü çok fazla. Sorumluluk duyarak ve yozlaştırmadan yeni malzeme ve tasarımsal anlayışlar getirerek, geleneksel yöntemleri güncelleştirmek bizlerin görevleri arasında” diyor.


Keçenin zaten elyaf sanatçıları tarafından dünya sahnesinde özgün yerlere getirildiğini hatırlatan Selçuk Gürışık, bunun yeterli olmadığını da söylemeden edemiyor: “Anadolu keçeciliği ve türevlerine yeniden gündem kazandırmak için üretmeye devam etmeliyiz. Koyunun olduğu her yerde keçe de var. Ama yün ötesi; ipek, kaşmir, tiftik gibi kıymetli elyaflarla lüks tüketime yönelik tasarımlar yapalım ki, keçe sadece kırsal bölgelere hapsedilmesin!”~ “SELÇUKİ” MARKASI AMERİKA VE HOLLANDA'DA SATIŞTA!


Çevre sorunlarına duyarlı, giyim-kuşama sanatsal yaklaşan kadınların tercih ettiği, kürke alternatif Selçuk Gürışık'ın tasarımları, Amerika ve Hollanda'da butiklerde satılıyor. Özgün ve tek üretilen tasarımlar, kişiye özel siparişlerle müşteri istekleri doğrultusunda dikilebiliyor. Selçuk Gürışık'ın “Selçuki” markası altındaki keçeden yapılan giysileri, yalıtma özellikleriyle yazın serin, kışın sıcak tutuyor. Asistanı Ali Alev'le çalışan sanatçı, keçecilikle ilgili kitap yazmayı planlıyor. Daha detaylı bilgi almak isterseniz “selcukgurisik.wordpress.com”adresini ziyaret edebilirsiniz.

Selin MİLOŞYAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.