KNITSS DAHA GÜZEL BİR DÜNYAYA DAVET EDİYOR!

Knitss sezondaki ışıltılı duruşunu, sürdürülebilir koleksiyon ile taçlandırıyor.

Trikonun çağdaş yüzü KNITSS, doğadan ilham alarak tasarlananan 'Beautiful Flora' koleksiyonuyla sezona yumuşak bir geçiş yapıyor. Baharın renklerini ve güneşin enerjisini taşıyan bu koleksiyon ile birlikte çok sevindiğimiz bir haber de aldık. KNITSS Beautiful Flora koleksiyonunu doğal kaynakların korunması ve yaşam alanlarının devamlılığı için sürdürülebilir materyalleri kullanarak hayat vermiş. 

Bu güzel haberi markanın kurucusu ve Kreatif Direktörü Duygu Boz ile konuştuk... 

Beautiful Flora koleksiyonunda çıkış noktanız neydi?

Duygu Boz: KNITSS İlkbahar-Yaz Beautiful Flora koleksiyonu bu sezon kadınları içsel ve duyusal bir yolculuğa çıkarıyor. Doğadan alınan ilhamla tasarlanan koleksiyondaki desenler sürpriz renk uyum ve kombinasyonlarıyla yer alıyor. Çıkış noktamız yeni sürdürülebilir yaklaşımımızla doğanın kendisi. Doğaya ve gücüne hayran olmamak mümkün değil. Bu sezon renkler ve renklerin enerjisi ile içinizdeki ışığı dışarı çıkarmanın tam zamanı.


Koleksiyon farklı temalara da ayrılıyor... 

Duygu Boz: Koleksiyon üç ana temaya ayrılıyor. Romance, Bloom, Exotic. Romance; sezona giriş temamız. Yaz çiçeklerinin tomurcuklarından ilhamla tasarlanam desenler hakim. Bloom; deniz ve su altı dünyasından esinlenerek tasarlanan desen ve renklerin yer aldığı tema. Exotic ise tatil hazırlığı yaparken mutlaka göz atmanız gereken, sahilde ve tatilde giyilebilecek incecik tiril tiril trikoların yer aldığı tema. Birde tüm sezonun ve pandemi döneminin vazgeçilmez loungewear grubuna yönelik GOTS sertifikalı organik pamuktan oluşturulan rahat giyime yönelik parçaların yer aldığı kapsülümüz mevcut.

İlkbahar- Yaz 2021 koleksiyonunuzu “Modayı sürdür” kavramıyla tasarladınız. Bu oldukça güzel bir haber. Yola çıkış sürecinden şu ana kadar nasıl bir süreç oldu sizin için? 

Duygu Boz: Doğal kaynaklar sonsuz gibi görünse de malasef birçok doğal kaynak ve birçok canlının nesli tükenme tehlikesi altında. Modayı sürdür kavramı uzun zamandır üzerine çalıştığımız, hazırlandığımız uzun soluklu bir yol bizim için. Tüm kodlarımızı, kurumsal kimliğimizi, üretim standartlarımızı, iş ortaklarımızı hatta bakış açımızı bu doğrultuda yeniledik. Ekosistemi korumak insanoğlunun sorumluluğunda. Bizde KNITSS olarak bu sorumluluk bilinciyle kendi üzerimize düşeni yapıyor, doğa ve çevre dostu yaklaşımımızla sağlıklı bir geleceği hedefliyoruz.

Üretim sürecinden itibaren sürdürülebilirliği destekleyen yöntemleriniz nelerdir?

Duygu Boz: Koleksiyonlarda doğaya duyarlı şekilde üretilen malzemeler kullanmaya özen gösteriyoruz. Hammaddelerimizin içeriklerini sürdürülebilir elyaflardan seçip, doğal ve organik malzemeler kullanıyoruz. Özel sertfikalı iplikler kullanıyoruz, Gots, FSC, Recyled, Ecovero sertifikalı ipliklerinin yer aldığı koleksiyonlarımız doğanın ve insan hayatının devamlılığını temsil ediyor. Tüm paketleme, hangtag, torba gibi ürünlerimiz geri dönüştürülmüş sertifikalı kağıtlardan üretiliyor, enerji tüketimi konusunda çalışanlarımızı bilinçlendiriyor, alışkanlıklarımızı gözden geçiriyoruz. Etik üretim standartlarında iş sağlığı ve güvenliği konusunu eksiksiz uyguluyoruz, tüm iş ortaklarımızı vizyon ve misyonumuz doğrultusunda seçip ilerliyoruz.


Modada sürdürülebilirliği desteklemek için tüketicilere de büyük rol düşüyor. Biz üzerimize düşeni yapmak için alışveriş yaparken etiketlerde nelere dikkat edelim?

Duygu Boz: Öncelikle kullan at tüketimden hızla uzaklaşmalıyız. Günümüzde artık sürdürülebilirlik ilkelerine göre üretilmiş ürünler özel sertifikaların yer aldığı tagler ile belirtiliyor, satın almadan önce markaların misyon ve vizyonunu biraz da olsa araştırıp bilmek, ürünlerini inceleyip içeriğine, sertifikalarına dikkat edip uzun vadeli kullanacağınız ürünleri kalite ve içerik odaklı tercih etmek sürdürülebilir tüketim için önemli bir adım.   

İstihdamda da pozitif ayrımcı politikanız var... 

Duygu Boz: Kadının olduğu, kadın elinin değdiği her şey bizim için çok önemli ve değerli. Ülkemizde kadını çok daha sıklıkla etkin pozisyonlarda görmek istiyor, sürdürdüğümüz pozitif ayrımcılık misyonumuzdan gurur duyuyoruz.

Knitss için hayallerinizde neler var? 

Duygu Boz: KNITSS tasarım ve ürünlerini dünyanın birçok  yerinde hayal ediyorum. Ülkemizde ve dünyada üzel işbirlikleri yapmak da hayallerim arasında. 

Koleksiyondaki favoriniz? 

Duygu Boz: Bu koleksiyonda en çok giydiğim organik pamuk grubunda yer alan eşofman takımlar oldu, pandeminin de etkisiyle sıklıkla giydim ve giymeye devam ediyorum. 


Keyifli bir yaz akşamı davetinde koleksiyondan hangi parçaları seçelim?

Duygu Boz: Bir davette giyeceksem tek parça elbise giymeyi tercih ederim Dahlia dress tasarımı ve ışıltısıyla yaz akşamına renk ve fark katacaktır.

Stilinizi tanımlayan 5 parça... 

Duygu Boz: Triko takımlar, yazlık kışlık ince basic triko üstler, jean, blazer ceketlerim, güneş gözlüklerim.

Dolabınızda en kıymet verdiğiniz parça hangisi?

Duygu Boz: Annemden miras bazı çantalarım ve aksesuarlarım. 

Giymekten vazgeçemedikleriniz ?

Duygu Boz: İyi fit ve kalıplı herşey.