Knitss'in Duyarlı Dünyasına Yolculuk

Kalbinde sürdürülebilirlik, pozitif ayrımcılık ve yaşanabilir moda olan Knitss'in yaşamın her alanına saygılı duruşunu Kurucusu ve Kreatif Direktörü Duygu Boz ile konuştuk.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 24 Haziran 2024

İçinde yaşadığımız doğanın bir parçası olduğunuzun bilincinde misiniz? Dünyada her yıl yaklaşık 56 milyon ton giysinin satıldığını biliyor muydunuz? Bunların hepsinin farkında olarak, "Modayı Sürdür" felsefesini kalbine konumlayan ve temel değerlerinden biri olarak benimseyen Knitss Kurucusu ve Kreatif Direktörü Duygu Boz, hızlı moda sonucunda altın çağını yaşayan "giy-at" kültürünün değişmesi gerektiğine inanıyor. Ayrıca marka olarak, kadınların iş gücüne katılımını artırmak ve onları ekonomik bağımsızlığa kavuşturmak için pozitif ayrımcılık politikalarını benimsediklerinin de altını çiziyor.Bu röportajda, Duygu Boz ile markanın yeni koleksiyonunu, kadın çalışanlarıyla benimsedikleri pozitif ayrımcılık politikalarını ve öncelikleri olan sürdürülebilir moda anlayışını ele alıyoruz.


Sürdürülebilirlik bilinci ile üretilen tasarımlarla modanın ve doğanın yarınını korumak markanızın misyonunu oluşturuyor. Hikayenizin bir parçası olan "Modayı Sürdür" felsefesinden bahseder misiniz?

"Modayı Sürdür" (Sustain the Fashion) felsefesi, Knitss’in kalbinde yer alan ve markamızın temel değerlerinden birini oluşturan önemli bir unsurdur. Marka olarak, gelecekte dünyanın ve yeni nesillerin yaşam kalitesini korumaya büyük önem veriyoruz. Bu nedenle, hem koleksiyonlarımızın tasarımında hem de üretimin her aşamasında sürdürülebilirlik kavramını öncelik olarak benimsiyoruz. Üretimde sürdürülebilirlik felsefemize dayanarak, kullandığımız tüm materyalleri büyük bir özenle seçiyoruz. Ayrıca, üretim standartlarımızı ve değerlerimizi sürdürülebilirlik çerçevesinde belirliyoruz. Sadece üretim aşamasında değil, aynı zamanda ürünlerin kullanım ömrü boyunca sürdürülebilirliğe katkıda bulunmasını önemsiyoruz. Ürünlerimizin uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını sağlamak, tüketim döngüsünü uzatarak atık miktarını azaltmamıza yardımcı oluyor. Tüketicinin ne giydiğini ve giydiklerinin nasıl üretildiğini bilmesinin en temel hakkı olduğunu düşünüyoruz. Bu bilinçle hareket ederek, moda endüstrisinde şeffaflık ve sorumluluk sahibi bir yaklaşımı benimsiyoruz. Tüketicilerimizi de bu sürecin bir parçası yaparak, onların bilinçli seçimler yapmalarını teşvik ediyoruz. Daha iyi bir dünya için, "Modayı Sürdür" diyoruz.


"Hem koleksiyonlarımızın tasarımında, hem de üretimin her aşamasında sürdürülebilirlik kavramı önceliğimiz..."

Her yıl yaklaşık 56 milyon ton giysinin satıldığı ve “Hızlı Moda” anlayışının hüküm sürdüğü bir sektör ve dünyada, "Yaşanabilir Moda" kavramına sahip çıkıyorsunuz. Knitss olarak nasıl bir yol izliyorsunuz?

Knitss olarak, hızla tüketilen ve çevresel zararlara neden olan "Hızlı Moda" anlayışına karşı duruyoruz ve "Yaşanabilir Moda" kavramını benimsiyoruz. Bu doğrultuda izlediğimiz yolu şu şekilde özetleyebilirim; Knitss koleksiyonlarının %80’e yakın kısmı sürdürülebilir materyallerden oluşuyor. Bu materyallerin seçimi, üretim sürecinin başlangıcından itibaren çevresel etkileri minimize etme amacımızın bir parçasıdır. Koleksiyonlarımızın tasarım aşamasından itibaren, tüm gereksiz kullanımları minimuma indirmek için dijital programlar kullanıyoruz. Bu programlar sayesinde süreçleri daha detaylı ve sistemli bir şekilde oluşturuyoruz.

Fabrikamızda enerji tasarrufu sağlayacak önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Üretim süreçlerimizde atık yönetimine büyük önem veriyoruz. Atıkları azaltmak, geri dönüştürmek ve yeniden kullanmak için çeşitli stratejiler uyguluyoruz. Müşterilerimize ürünlerimizi paketlerken de sürdürülebilirlik ilkemizden ödün vermiyoruz. Ürünlerimizi paketlemek için geri dönüştürülmüş materyaller kullanıyoruz. Bu sayede, ambalaj atıklarını minimize ederek çevresel etkilerimizi azaltıyoruz.


Sadece Avrupa'da, hızlı modanın senede yaklaşık 4 milyon ton atık oluşturduğunu biliyoruz. Tekstil sektörünün, en büyük hammadde tüketicilerinden biri olarak ekosisteme zararları göz ardı edilemez bir boyutta. Tasarımlarınızda bu algıya odaklanıyorsunuz, kullandığınız malzemelerden bahseder misiniz?

Dünyada tekstil sektörünün ve hızlı moda sonucunda altın çağını yaşayan "giy-at" kültürünün değişmesi gerektiğine inanıyorum. Bu şekilde atık malzeme hacminin, dünyadaki nüfus artışıyla birlikte her geçen gün baş edilemeyecek boyutlara ulaşacağını biliyoruz. Bu durum, hepimiz için çok büyük bir tehdit oluşturuyor. Marka duruşumuz ve felsefemizle "giy - at" kültürüne karşı duruyoruz ve özgün, trendlerden bağımsız koleksiyon yapımızla her geçen gün kendimizi kanıtlıyoruz. Koleksiyonlarımızda organik pamuk, organik keten, FSC sertifikalı viskon iplikler, Gots sertifikalı merino yün, Tencel sertifikalı özel kullandığımız malzemeleri, çevresel etkileri en aza indirmek ve sürdürülebilirlik hedeflerimize katkıda bulunmak amacıyla özenle seçiyoruz.


"Knitss olarak, Samsun’daki fabrikamızda %90'a yakın kadın çalışanımızla pozitif ayrımcılık uygulamaktan gurur duyuyoruz."

Kadınların iş gücüne ve ekonomiye katılımını teşvik etmek, Knitss için büyük bir öncelik taşıyor. İstihdamda benimsediğimiz pozitif ayrımcılık politikası hakkında bilgi verir misiniz?

Kadınların iş hayatındaki yerinin kuvvetlenmesi ekonomik kalkınmasından geçiyor. Knitss olarak kadının bir işi ele aldığında inancıyla, çalışkanlığıyla çok daha iyi yerlere taşıdığını görüyoruz. Samsun’daki fabrikamızda %90'a yakın kadın çalışanımızla pozitif ayrımcılık uygulamaktan gurur duyuyoruz. Kadının güçlenmesi demek evdeki çocukların eğitimi, huzuru, mutluluğu demek. Dolayısıyla kadın gelişir ve güçlenirse toplum değişir. 

Knitss olarak, kadınların iş gücüne katılımını artırmak ve onları ekonomik bağımsızlığa kavuşturmak için pozitif ayrımcılık politikaları benimsiyoruz. Samsun’daki fabrikamızda çalışanlarımızın %90’a yakınının kadın olması, bu politikaların bir sonucudur. Kadın çalışanlarımızın inancı, çalışkanlığı ve azmi ile üretim süreçlerimizde önemli başarılar elde ediyoruz. Ben ülkemizin kadınlarını çok seviyorum. Birbirimizi daha çok desteklemeli, birbirimize daha çok inanmalıyız.Doğa ile olan bağlantımızı kutlayan ve iyi hissetmemize odaklanan Knitss İlkbahar-Yaz 2024 Connect Koleksiyonu’nun hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

Knitss İlkbahar-Yaz 2024 "Connect" Koleksiyonu, ruhumuza hitap eden ve iyi hissetmemizi amaçlayan, hayatla ve doğayla bağlarını koparmayan kadınlara ithaf edilmiştir. Koleksiyonumuz, doğanın dinginliği ve güzelliği ile iç içe geçerek, her kadının içsel huzurunu ve doğayla olan bağını kutlamayı hedefliyor. Koleksiyon, rahatlığı ve özgün stilleri kucaklayan modellerden oluşuyor. Giyen herkesin kendini rahat ve özgür hissetmesini sağlayacak şekilde tasarladığımız parçalar, günlük yaşamda konforu ön planda tutuyor. Koleksiyonda, yumuşak ve doğal kumaşlar kullanarak, cildin nefes almasına ve hareket özgürlüğüne önem verdik.

Koleksiyonumuzun en dikkat çekici parçalarından biri ise keten kapsül koleksiyonumuz. Koleksiyonumuzda yer alan benzersiz tasarımlar, kadınlarımızın kendilerini özel hissetmelerini sağlayacak detaylarla süslendi. Kısacası, rahatlık, özgünlük, sürpriz renk uyumları, keten kapsül koleksiyonumuz ve benzersiz tasarımlarımız ile kadınlara kendilerini iyi hissettirecek, zamansız bir stil sunuyoruz.


Bu yaz yaratıcı ve özgür Knitss kadınının moda anlayışı nasıl? Hangi stil kodlarını benimsiyor?

Knitss kadınının moda anlayışı, hızlı moda akımlarına ve geçici trendlere mesafeli, özgün ve kişisel stilini ön planda tutan bir yaklaşımla şekilleniyor. Hızlı modanın sunduğu geçici ve çabuk tüketilen parçalardan uzak duran Knitss kadını, kendi stilini rahatlık, özgünlük ve şıklık çerçevesinde oluşturuyor. Bu yaz, yaratıcı ve özgür ruhunu yansıtan Knitss kadınının, moda anlayışını şu stil kodları ile ifade edebilirim; bohem şıklığın altını çiziyor, lüks ve kaliteli içerikleri tercih ederek, hızlı moda markalarında bulunmayan özgünlük ve kaliteyi ön planda tutuyor, Rahatlık ve şıklığı bir arada sunan stilleri benimseyerek, günlük yaşamında hem konforlu hem de şık olmayı başarıyor, moda anlayışını kendi kişisel dokunuşları ile zenginleştiriyor. Zamansız ve sürdürülebilir moda anlayışını benimseyerek, geçici trendlere değil uzun ömürlü ve klasik parçalara yatırım yapıyor.


"Hızla tüketilen ve çevresel zararlara neden olan 'Hızlı Moda' anlayışına karşı duruyoruz ve 'Yaşanabilir Moda' kavramını benimsiyoruz."

Karakteristik ve zarif bir silüeti benimseyen yeni sezon koleksiyonundan her kadının gardırobunda olması gereken kurtarıcı parçalar hangileri?

Yeni sezon koleksiyonumuzda yer alan tüm parçalar, zamansız stillere uygun olarak tasarlandı ve her kadının gardırobunda bulunması gereken kurtarıcı parçalar olarak öne çıkıyor. Koleksiyonun tamamı, mix & match özelliğiyle birbirleriyle kolayca kombinlenebilecek şekilde tasarlandı, böylece her parça gardırobunuzun vazgeçilmezi haline gelebilir. Yeni sezon koleksiyonumuzdan her kadının gardırobunda olması gereken kurtarıcı parçalar arasında, yazın sahil şıklığı için ideal olan file örgü elbiseler, tatil valizinizin olmazsa olmazlarından. Özellikle sarı ve fuşya renklerinde sunulan bu elbiseler, hem plajda hem de şehirde rahatlıkla giyilebilecek çok yönlü parçalardır. Palmer grubumuz, yeni desen çalışmasıyla yaz koleksiyonumuzun klasik ve favori parçalarından biri haline geldi. Ve tabii ki rahatlığı ve şıklığı bir arada sunan şort takımlarımız da olmazsa olmazlar arasında...

 

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.