Koza Mini Röportajlar

Koza kazananları gelecek planlarını ELLE'e anlattılar.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 27 Eylül 2010
Koza Mini Röportajlar
Aylar süren genç moda tasarımcıları yarışmasını hep beraber takip ettik. Koza yarışmasına ait bilgiler Ekim sayımızda: Son jüri buluşması, “backstage”, defile ve ödül töreni... Tümünü yeni ELLE’de anlattık, bolca fotoğrafla destekledik. Koza’yı beş kişi kazandı. Aralarından üç genç tasarımcıya üç soru sorduk.

Sorular:


1. Tasarımınızı hazırlarken en çok hangi konuda zorlandınız?


2. Sonuçlar açıklanınca neler hissettiniz? İlk ne yaptınız, o gece nasıl geçti?


3. Koza’yı kazandınız… Kısa vadede planlarınız neler?Nil Kandemir, Hazır Giyim1. En çok dikim aşamasında zorlandım çünkü yaptığım elbiseyi elde dikmekten başka bir alternatifim yoktu. Çok yoğun el işçiliği gerektiren bir elbiseydi.


2. Tabii ki çok sevindim ve heyecanlandım. Açıkçası o an heyecandan ilk ne yaptığımı hatırlamıyorum. Gecenin sonunda, beni desteklemek için şehir dışından gelen ailemleydim.


3. Yarışma sayesinde kendi adıma büyük bir adım attığıma inanıyorum. Hayatım boyunca kendime her zaman hedefler koydum ve bunların peşinden koştum. Bunu yapmaya devam edeceğim.~ Burçak Ceylan, Hazır Giyim


1. Daha önce de bu malzemeyi kullandığımdan, tasarlama aşamasında ve uygulanabilirliğinde zorlanmadım. Fakat üç boyutlu karelerin, kumaşla kaplanıp teker teker tasarımın üzerine dikimi beni çok uğraştırdı. Malzemeye ve dikime önem verdiğim için kareleri elde dikmem gerekiyordu.


2. İsmim söylenince çok heyecanlandım. Tasarımımı podyumda taşıyan modelimle birlikte çığlık atıp sarıldığımızı hatırlıyorum... Tabii ki kendime güveniyordum, bir beklentim vardı ama kuliste 25 kişi bekliyorsunuz...


3. İTKİB’in verdiği imkanları değerlendireceğim. Bir yıllık dil eğitimi ve kurslara gidip, aynı zamanda görüştüğüm iki firmadan birinde tasarımcı olarak çalışmaya başlamayı istiyorum. Daha sonra, yurt dışındaki moda eğitimine gidip, süreyi uzatarak orada yüksek lisans yapmayı ya da tasarım atölyelerinde çalışmaya düşünebilirim.~ Meltem Özbek, Deri Kategorisi


1. İki santimetrelik derileri kestikten sonra içine sünger konuldu, bu şekilde ince borular oluşturuldu. Dokuyu tamamlama aşaması güçtü. Muntazam olması gerekiyordu. Detaylarda hata yapılmaması çok önemliydi. Tasarımın tüm aşamaları zor, ancak bir o kadar da keyifliydi.


2. Sonuçlar açıklanınca çok mutlu oldum! Geceyi ELLE’in Reina’daki IFW partisinde arkadaşlarımla kutladım. Tanıdığım tanımadığım pek çok insan beni tebrik etti. Harika bir geceydi!


3. Koza’nın sağladığı imkanlardan yararlanarak ve kendi olanaklarımı da kullanarak eğitimime devam etmeyi düşünüyorum. Vizyonumu, bilgimi arttırarak ve farklılaştırarak hayalini kurduğum noktaya ulaşmayı planlıyorum.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.