KURAL YAZAN KADINLARDAN BİRİ

Türk moda tarihine ilham veren kadınlardan dört tanesiyle çok özel!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 31 Mart 2015
KURAL YAZAN KADINLARDAN BİRİ
Başarılarının sırrı ne? Güç onlar için ne ifade ediyor? Ayakta kalmak için ne yapıyorlar? Bu soruları, Türk moda tarihine ilham veren dört kadına Serli Gazer soruyor, cevaplarıysa ELLE Mart sayısında. İşte konuyla ilgili ufak bir tüyo vermek adına; Simay Bülbül röportajından bir parça.


Röportaj: Serli Gazer Morboyacı


Fotoğraf: Serkan Eldeleklioğlu
Simay Bülbül


Kendi markamı kurmaya başladığım zaman ne bir atölyem ne bir dikiş makinem ne de bunları gerçekleştirecek bir sermayem bulunuyordu. Ama bunların yerine müthiş bir azim, sonsuz hayaller, dipsiz bir heyecan vardı. Şu anda da bu duyguların hepsini hala içimde hissediyor olmanın müthiş bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum. Ama o zamanlar, tabii ki şimdiyi hayal etmem mümkün değildi. Şu sıralar Türkiye Deri Vakfı'yla iş birliği içindeyim. Geçtiğimiz 18-20 Kasım tarihlerinde, TÜYAP'ta gerçekleşen 9'uncu İstanbul Deri Fuarı'ndaki “Trend Area”nın küratörlüğünü yaptım. Hayalimdeyse, yakın zamanda deri malzemenin ruh ve şekil verdiği bir home koleksiyonu oluşturmak var.

“GÜÇLÜ BİR TASARIMCI OLMANIN EN BÜYÜK SIRRI, SABIRLI VE ÇALIŞKAN OLMAK”


Ben markamı kurduğum zaman henüz Türk moda kavramının taşları yerine oturmamıştı. Tüketicinin tasarım algısı çok zayıftı. Bu algıyı oturtmak ve bu bilinci değiştirmek için çok emek verdik, diğer meslektaş arkadaşlarımla. Ve şimdi verdiğimiz emeklerin karşılığını yavaş yavaş da olsa aldığımızı görmek müthiş bir haz. Güç benim için hayatımdaki baz değil. Ben gücün, alışıldık tanımından ziyade, değerler toplamı olduğunu düşünüyorum. Sektörün verdiği değer, tüketicinin verdiği değer, projelerin karşılığında aldığınız değer. Tüm bunlar sizin gücünüzü oluşturuyor.“KENDİMİ EN GURURLU VE GÜÇLÜ HİSSETTİĞİM AN İLK DEFİLEMDE PODYUMA ÇIKIP SELAMIMI VERDİĞİM AN”
Bu an, tanımsız ve çok değerli. Hala her sahneye çıktığımda içimdeki o gurur ve gücün verdiği coşkuyla çıkıyorum. Tarifsiz bir güç duygusu... Tabii bunun yanı sıra zorluklarla da karşı karşıya kalıyoruz. Öyle durumlarda hemen defterimi çıkarıp, sakince tüm durumu yazıya döküp analiz yapıyorum. Çok değer verdiğim bir tasarımcının bana öğrettiği bir taktiktir bu. Türk moda tarihinde çok güçlü kadın moda tasarımcıları olduğuna inanıyorum.

“ÜÇ KADIN MODACIYA SAYGIM VE HAYRANLIĞIM SOZNSUZDUR”
Mehtap Elaidi, Özlem Süer, Dilek Hanif. Bu üç kadın modacı, konumları, tasarımları ve duruşlarıyla benim için en güçlü kadınlardan...

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.