Lalın Ve Suzın Akalan

Görüşmek istememizin iki nedeni vardı: Sanatla ilgilenmeleri ve giyim tarzları.

Lalin Akalan: 25 yaşında. Tasarım okumuş. Resim yapıyor, “bir şeyler” yazıyor, çok okuyor, çok düşünüyor. Birkaç aylık bir proje olarak düşündüğü, Galata'da “Parlor X”adlı galerisiyle ilgileniyor ama galerici olmak istemiyor. Asıl işi küratörlük. Aralarında 10 ay fark olan bir kız kardeşi var: Suzin. Suzin Akalan: 24 yaşında. Üniversite öğrencisi. Lalin'e galeride yardımcı olmaya çalışıyor, ancak o işin daha çok performans kısmıyla ilgileniyor. Kendi deyimiyle, “sanata başka bir açıdan” bakıyor, resimden anlamadığını, anlaması için Lalin'in onu eğitmesi gerektiğini, fakat “buna gelemediğini” itiraf ediyor. Modayı seviyor.

ÇEKİM ÖNCESİ

Lalin ve Suzin'e ulaştım. Önce Şubat sayısı için bir araya geleceğimizi konuştuk, çekim gününü bile seçtik, fotoğrafçıyı ayarladık. Her şey tamam gibiydi. Birgün kala Suzin hastalandı, erteledik. İyileşti mi diye merak edip arayınca “Japonya'dayız!” cevabı geldi.

ÇEKİM GÜNÜ

1 Şubat'ta, yağmurlu bir günde Lalin'in Galata'daki evinde buluştuk. Pencereden sarkmış “kapı açık, yukarı çık” diye bağıran sesleri duyunca, hele kapıda beni sokaktan aldıkları Ayki neşeli havlamalarıyla karşılayınca, bizi ilginç bir günün beklediğini anladım.

ELLE:
En önemli soruyla başlayalım: Suzin kim? Lalin kim?
Suzin Akalan: Ben Güzel Sanatlar'da, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi okuyorum. Ben epeyce bir süre okumadım. Amerika'ya Lalin'in yanına gittim bir buçuk sene. Ondan sonra Milano'ya gittim. Bir müddet hiçbir şey yapmadım.