LES BENJAMINS YENİ KOLEKSİYONU İLE POTAYA DAVET EDİYOR

Les Benjamins İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonu, basketbol sporunun zihin, beden ve ruh arasında kurduğu dengeyi keşfederek gençlik kültürünün anlatılmamış hikayelerini ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Les Benjamins markasının kurucusu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın, basketbol geleneğinin bilinen giyim kodlarını alıp çok kültürlü bir ortamda yeniden kavramsallaştırıyor.

Bir yandan da kullanıcıyı kendi öyküsünü yazmaya davet ediyor ve kendi referanslarını, ifadelerini ve anlamlarını belirleme özgürlüğüne sahip olduğunu hatırlatıyor.

“Çocukluğumda ve gençliğimde iki basketbol takımında oynadım ve her zaman basketboldan ilham alan bir koleksiyon tasarlamak istedim” diyen Aydın, Uzak Doğu geleneklerinden ve küresel kentli yaşam tarzından izleri kontrastlarla birleştirdiği son koleksiyonu için şunu ekliyor: “Farklı kültürleri aynı potada eritmeyi sevdiğim biliniyor. Japon basketbol ligi B. League de ele almak istediğim fikirlerden biriydi.” Koleksiyonun Japonya’dan yola çıkan teması, spor giyim ile özel dikimin arketiplerini bozup hibrit formlarda bir araya getirme üzerine kurulu. Klasik sokak giyimi kodları yeni standartlar belirlemek için altüst edilirken Japon iş giyiminin ciddiyeti yeni orantılar ve işlevsellik yaratmak amacıyla athleisure stillerle buluşturuluyor.Üç bölümden oluşan koleksiyondaki giysiler, basketbol oyuncusunun zihinsel hazırlığından ve dayanıklılık antrenmanından sahadaki final maçına uzanan basketbol sporunun döngüsünü tümüyle anlatıyor. Bu bağlamda meditasyon, güç ve performans koleksiyonun manevi ve işlevsel açıdan temel direklerini oluşturuyor. Hem sahaya hem sokaklara uygun, gelişmiş bir tasarım duyarlılığı temel parçalarda kendini hissettiriyor.Sade ve net tonlardan oluşan bir renk yelpazesinin tercih edildiği koleksiyonda kemik rengi ve gri tonlar, neon sarısı, kobalt mavisi ve spor kırmızısı gibi vurgularla buluşuyor. Doğal elyaf ile rip stop teknolojili dayanıklı iplikleri zekice harmanlayan kumaşların kimono kollu veya geniş omuzlu ceketler, bol ve dökümlü süveterler, crop üstler, bol paçalı eşofman altları ve bisiklet şortları için kullanıldığı görülüyor. Kamuflaj şortlar, özel kamuflaj desenli ve ince çizgili aynı kumaştan üretiliyor ve düğüm detayları ve jarse parçalarla tamamlanıyor.Bünyamin Aydın öte yandan Les Benjamins markasının kimliğini de bu koleksiyonda ele alıyor.  Kimilerinin güçlü bir hareket olarak algıladığı, kimilerinin ise soyut grafik desenler olarak gördüğü basketbol sahası esintili grafik tasarımlara yepyeni bir tipografik baskı logoyu entegre ediyor.İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonunun lookbook çekimlerini BleuMode'den Julien Boudet gerçekleştirdi. Stilist Vanille Verloes ise erkek stillerinin dinamik ruhunu ve temel kadın stillerini kentli bir fonda incelikle birleştirdi.Bünyamin Aydın, gerçek insanlar için üretilmiş gerçek kıyafetleri tercih ettiğini ifade etmek amacıyla bir kez daha sokak kültürünün ve geleneksel mirasın zenginliğinden yararlanıyor ve çağdaş kalıpları etnik esintilerle harmanlayan bir koleksiyon sunuyor.
.

Etİketler