LONDRA MODA HAFTASI DİJİTALDE

Erkek ve kadın moda haftaları birleşiyor!

İngiliz Moda Konseyi’nin ilk Londra Moda Haftasını düzenlemesi üzerinden 40 sene geçti! Tarih boyunca senede 4 defa gerçekleşen Londra Moda Haftası kadın ve erkek haftaları olarak ayrılıyordu. Coronavirüs pandemiği sebebiyle dijital platformlara taşınan Londra Moda Haftası aynı zamanda cinsiyetiz olacak!


Normalde Londra Erkek Moda Haftası'nın 12 Haziran haftası gerçekleşmesi beklenirken, salgın sebebi ile dijital defileler aynı tarihte londonfashionweek.co.uk'den hem erkek hem de kadın giyimini gösterecek. Röportajlar, podcastler, tasarımcı günlükleri, webinarlar ve dijital showroom’lar içerecek olan dijital etkinlik herkese açık olacak! Hem sektör profesyonelleri hem de müşterilere açık olan dijital defileleri koltuğunuz rahatlığından en ön sıradan izleyebileceksiniz. 

“Geleceğe bakmak ve değişmek için işbirliği yapmak ve yenilik yapmak için büyük bir fırsat” diyen İngiliz Moda Konseyi Genel Müdürü Caroline Rush, “Birçok markamız Londra Moda Haftasını sadece modaya değil ama topluma, kişiliğe ve kültüre ilham kaynağı olan bir platform olarak görüyor. Süren pandemi hepimize yaşadığımız toplumu değerlendirmek, nasıl yaşamak istediğimize karar vermek ve bundan sonra nasıl işler kurmak istediğimizi anlamak için bir fırsat veriyor” diye ekledi. “Krizin diğer tarafından, sürdürülebilirliğin, yaratıcılığın ve kaliteli bir ürünün öne çıkacağını düşünüyoruz. Kültürel bir moda haftası platformu yaratarak, dijital inovasyona adapte oluyor ve günümüzün ihtiyaçlarına uyum sağlıyoruz,” diyen Rush, gelecek için küresel bir örnek oluşturduklarını belirtiyor. Tasarımcıların hikayelerini ve koleksiyonlarını büyük bir kitle ile paylaşacak olan bu etkinlik, bu zor zamanlarda kişisel ilhamınızı bulmanız için şekillendiriliyor. Eylül’de gerçekleşecek olan Londra Moda Haftasının iptal olmadığını belirten İngiliz Moda Konseyi, erkek ve kadın giyiminin birleşmesini tasarımcıları motive edeceğini düşünüyor. 

Markaların yeni sunum modellerini denemek için muhteşem bir imkan sunan Londra Moda Haftası, dünyanın her yerindeki moda severler ile bir araya geliyor. Şu sıralar müşterileri ile sosyal medya platformlarından yarışmalar veya canlı yayın sohbetleri ile iletişim kuran markalar, dijital moda alışkanlıklarını benimsemiş durumda. Son sezonlarda karbon ayak izi, üretim ve faaliyetler sebebiyle sıkla eleştirilen moda haftaları, değişen dünya düzeni ile dijitalleşiyor ve bir dönüşüme giriyor. Londra Moda Haftasının yanı sıra Mart ayında Şangay Moda Haftası da internete taşınmıştı. Pandemi sonrasında da birçok markanın dijitali benimseyeceğine eminiz!