LOUIS VUITTON'DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR SPOR AYAKKABI

Fransız moda evi, Virgil Abloh'un tasarladığı sürdürülebilir ayakkabıyı piyasaya sürdü.

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 29 Ağustos 2022
LOUIS VUITTON'DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR SPOR AYAKKABI

Fransız moda evi Louis Vuitton, geçen yıl vefat eden kreatif direktörü Virgil Abloh tarafından tasarlanan sürdürülebilir unisex spor ayakkabıyı piyasaya sürdü.Maison'un yenilikçi ruhunun somutlaşmış örneği olan Virgil Abloh tarafından yaratılan bu benzeri görülmemiş model, eko-tasarımda yeni bir sayfa açıyor. İtalya'nın Fiesso d'Artico kentindeki Louis Vuitton atölyesinde son derece özenli ve detaylı bir süreç kullanılarak üretilen spor ayakkabılar, döngüsel yaratıcılığın kodlarına uygun olarak eko-tasarımı ince işçilikle harmanlıyor.

Ayakkabı, yüzde 90 oranında geri dönüştürülmüş ve organik malzemelerden yapılmış; grafik siluetiyle yaratıcılığı, sürdürülebilirliği ve eko-tasarımı harmanlayan LV trainer'ın yeni bir versiyonu.

Louis Vuitton ayakkabının tabanı, yüzde 94 geri dönüştürülmüş poliüretandan yapılmış. İç pedler geri dönüştürülmüş pamuktan ve iç taban tamamen geri dönüştürülmüş poliüretandan üretilmiş. Üst kısım, geri dönüştürülmüş polyester ve mısır bazlı plastik malzeme karışımından yapılırken; bağcıklar kullanılmış plastik, dil kısmı geri dönüştürülmüş polyester ve delikler yüzde 91 oranında rejenere poliüretan içeriyor.

 


Çevre dostu bir ambalaja sahip tasarımın, geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir kartondan yapılmış ayakkabı kutusu saplı bir çantaya dönüştürülebiliyor. Bu, nakliye ve depolama sırasında çevresel etkiyi en aza indirmek için yüzde 70'e varan oranda malzeme tasarrufu sağlıyor. Karton, bitkisel bazlı mürekkeplerle basılmış ve Tencel'den (sürdürülebilir bir şekilde yönetilen ormanlardan elde edilen yenilenebilir liflerden) yapılmış keçe ayakkabı çantası, spor ayakkabıyı koruyor.

LV trainer, üç renk varyasyonunda (yeşil, kırmızı veya siyah) sunuluyor. Evin imzası olan "Sürdürülebilir Kalkınma" logosu, dış tabanda monogramlı çiçekler ve arkada "#54" ile dekore edilmiş.

 
LV Trainer, ilk olarak yeşil detaylı rengiyle dünya çapındaki seçkin Louis Vuitton mağazalarında ve resmi web sitesinde satışa sunulacak. Eylül ayından itibaren ise kırmızı ve siyah renkler piyasaya sürülecek.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Aralık Sayısı Çıktı!

ELLE Aralık sayısının kapağında Serenay Sarıkaya, ELLE MAN ekinde ise Salih Bademci var!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.