ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

MARY QUANT SERGİSİ BAŞLIYOR

Victoria & Albert Müzesi, 60’lı yıllara olan etkisiyle mini etek dahisi olarak tanınan Mary Quant üzerine bir sergi açıyor…

Londra’daki Victoria & Albert Müzesinde heyecanla beklenilen Frida Kahlo sergisi sona ermek üzere.

Kısa bir süre önce ünlü müze yeni moda sergilerini açıkladı; Mary Quant.

Daha önce Alexander McQueen’in ikonik parçalarından David Bowie’nin kostümlerine kadar birçok sergiye ev sahipliği yapan V&A, şimdi de altmışlı yıllara ışık tutuyor. 1960’ların ünlü tasarımcısı Mary Quant üzerine bir sergi hazırlayan müze, mini etekleri popülerleştiren Quant’ı spot ışıkları altına alıyor. 50 sene sonra Quant üzerine uluslararası bir sergi açmak üzere olan V&A, ‘youthquake’ hareketini başlatan ünlü tasarımcının hayatını ve çalışmalarını gösterecek. 200’den fazla parça içerecek olan serginin küratörü Jenny Lister, #WeWantQuant hashtagi ile sosyal medyadan kadınlara seslendi, “Mary’nin radikal tasarımlarını giyen ve tasarımcının etkisini yaşayan kadınları duymak istiyoruz. Bu muhteşem hikayeleri anlatabilmemiz için herkesten depolarını veya albümlerini inceleyerek sergimiz için bize yardım etmelerini istiyoruz.”

Eğer sizin de gardırobunuzun arkalarında bir Quant tasarımınız varsa, sergide yer alma şansı bulabilirsiniz! Çalışmalarının retrospektifi üzerine, “V&A, çok sevdiğim ve saygı duyduğum, özel ve ikonik bir organizasyon. Bu sergide yer almak benim için büyük bir onur,” diyen ünlü tasarımcı Mary Quant, sergiyi hazırlamak için oldukça heyecanlı ve eğlenceli bir süreç geçirdiğini söyledi. Ünlü tasarımcının arkadaşları ve tanıdıkları da müzeye elbise ve aksesuar göndererek, altmışların ruhunu günümüze taşımada yardımcı oldular. Yetenekli bir ekiple çalışma şansı bulduğu için minnettar olduğunu belirten Quant’ın sergisi Nisan 2019’da açılıyor..