MAX MARA PRE-FALL 2021KOLEKSİYONU

Havalı, özgüvenli ve göz alıcı…

Elizabeth 'Lee' Miller; yeteneği sınıflandırmaya meydan okudu; zekası, yaratıcılığı, güzelliği, dürtüsü ve kararlılığı, olağanüstü hayatı boyunca olayların dayanak noktasında yerini sağladı. Miller; Man Ray, Max Ernst, Magritte, Cocteau ve Picasso gibi sanatçılara ilham veren öncü bir sanatçı, fotoğrafçı, gazeteci, model ve ilham perisi oldu. 

Miller’in yaşamı keskin zıtlıklardan oluşurken, her aşama modern fotoğrafçılık ortamında ele alındı. Max Mara’yı gri renge yeni bir bakış atmaya teşvik eden bu grenli siyah beyaz görüntüler ve Miller'in askeri üniformalı resimleri, koleksiyonun ana teması olan "savaş terziliği" konseptine de ilham verdi. Max Mara’nın keskin takımları, şık ‘grisaglia’ tasarımları ve kullanışlı körüklü ceplere sahip ‘prince-de-galles’ özellikleri görevdeki bir kadın için yaratıldı. Büyük ve geniş kesim ceketler, kargo pantolonlar ve dizin biraz üstündeki etekler ile eşleştirildi. 

Modellik kariyerine Manhattan sokaklarında yanlışlıkla şoförü dergi yayıncısı Condé Nast'a dönen bir arabanın önüne çıktığında başlayan Miller, tesadüfi bir şekilde kendisini moda sektöründe buldu. Edward Steichen ve George Hoyningen-Huene'nin fotoğrafları, Miller’ı modanın zirvesinde, "modern kız" özü olarak tasvir ederken, bunlar, Max Mara’nın büyük ve çarpıcı biçimde büzülmüş kolları olan bir dizi organze ve ipek gazze parçası için ilham kaynağı oldu. Miller’ın favori deseni olan puantiyelere gönderme yapan Max Mara, gri-beyaz ve monokromatik tasarımlar ile bu deseni büyükten küçüğe farklı ölçütlerde tasarladı. 

Max Mara Pre-Fall 2021 İlham Panosu

Max Mara’nın harikalar panteonunda uzun zamandır bir yere sahip olan Miller, koleksiyonun ilham panosunda Carolyn Murphy'nin belirgin bir şekilde Miller'a özgü bir havayla gösterildiği ve Steven Meisel'in çektiği 1999 tarihli bir kampanya ile temsil edildi. Havalı, özgüvenli ve çekici… Yan taraflarında bağlamalar olan beyaz bir takım elbise giyen Murphy’nin tarzı güncellenmiş bir versiyonu ile Max Mara Pre-Fall 2021 koleksiyonuna taşındı. 

Sanatçı Jessie Mann, “Karmaşık ve tamamen üç boyutlu kadınlar” diyerek günümüzde Miller gibi daha fazla kadın rol model olması gerektiğini vurgulamıştı. İşte tam da bu tanıma uyan kadınları kutlayan Max Mara, yeni koleksiyonu ile kadınların daha özgüvenli ve güçlü hissetmelerini istiyor. 

Etİketler