Met Gala'nın 2024 Teması Belli Oldu

Met 2023, yeniden doğuş ve yeniden yaratma kavramlarını inceleyecek; modanın zamansallığını sembolize etmek için doğayı kullanacak.

Buse Saray BUSE SARAY 10 Kasım 2023
Met Gala'nın 2024 Teması Belli Oldu

Met Müzesi Kostüm Enstitüsü, 2024 Bahar Sergisi ve Gala temasının "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion (Uyuyan Güzeller: Modanın Yeniden Uyanışı)" olarak belirlendiğini duyurdu.Her yıl New York’ta Mayıs ayının ilk pazartesi günü düzenlenen Met Gala, Metropolitan Sanat Müzesi Kostüm Enstitüsü'nü destekleyen yıldızlarla dolu bir moda şölenidir. Sergi, tarihsel olarak önemli ve bazıları hiçbir zaman tekrar giyilmeyecek kadar hassas, yarınlardaki uyuyan güzeller olan 50 parçaya odaklanacak.

Sergi için Kostüm Enstitüsü'nün Elsa Schiaparelli, Yves Saint Laurent, Christian Dior ve Givenchy'nin 400 yıllık moda tarihini kapsayan tasarımlarını içeren kalıcı koleksiyonundan da yaklaşık 250 parça seçilecek.

"Bu yenilikçi gösteri, hayal gücümüzün sınırlarını zorlayacak ve bir işin birçok yönünü deneyimlememize, tarihini daha iyi anlamamıza ve nihayetinde güzelliğine daha derin bir takdirle bakmamıza davet edecek," diyor Met Marina Kellen Fransız direktörü ve CEO'su Max Hollein."

Duyuru videosunda ima edilen parçalar arasında, Alexander McQueen'in İlkbahar/Yaz 2011 koleksiyonundan bir kelebek elbisesi ön plana çıkıyor. Yapısal, yüksek yakalı elbise bir kelebeği andırıyor ve en çok, Elizabeth Banks'in "Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak" filminde Effie Trinket olarak giydiği elbise olarak tanınıyor.


Koleksiyonun en kırılgan parçalarından biri, Amerikalı moda tasarımcısı Charles Frederick Worth'un 1877 tarihli Elizabeth dönemi korse ve ipek saten balo elbisesi... Aslında, bu öğeler tema için orijinal ilham kaynağı olarak hizmet etti. Orijinal işlevlerini yerine getirmek için çok eski olmalarına rağmen, korse ve saten balo elbisesi sergi boyunca görüntüleme teknolojisi aracılığıyla sergilenecek.

Başka giysi tutkunlarının hemen tanıyacağı şey, Christian Dior'un Sonbahar/Kış 1949 koleksiyonundan Juno elbisesi... Enstitü tarafından "uyuyan güzellikler" olarak adlandırılan daha fazla tarihi elbise, kırılganlıkları nedeniyle insanların ya da mankenlerin giyemeyeceği kadar hassastır. Tarihi modaları çağdaş trendlerle harmanlayarak; sergi, modanın zamansal ve doğal dünya ile olan bağlantısının geçerli kavramlarını doğrulayacak, sorgulayacak ve nitelendirecektir.Met, aynı zamanda "her parça etrafında anlayışın bağlam dokusunu örmek" için video animasyon, ışık yansıtma, ses tasarımı, yapay zeka ve CGI teknolojilerini kullanacak.

Sergi, üç ana bölge etrafında tasarlanmış olacak: kara, deniz ve gökyüzü. Her bölge, içinde kullanılan doğal malzemeleri simgelecek. Bu, doğaya ve modada zaman içinde nasıl kullanıldığına dair çokça bir övgüdür. Doğal dünyayı vurgulayarak, sürdürülebilirlik sergi boyunca ana odak noktası olacak.

Geçen yılki Met Gala'nın teması, geç efsanevi tasarımcı Karl Lagerfeld'e saygı niteliğindeydi. “Karl Lagerfeld: A Line of Beauty”, Lagerfeld'in Fendi, Chloe ve Chanel'deki yaratıcı direktörlük döneminden 150 eseri bir araya getirerek onun mirasını incelemeyi amaçlıyordu.

Her zaman olduğu gibi, serginin teması aynı zamanda Met Gala'nın temasını da belirler. Tema duyurulduktan sonra, tasarımcılar ve ünlüler, "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion" temasından ilham alan görünümleri oluşturma ve düzenleme sanat sürecine başlayacaklar. Arşiv tasarımcı parçaları ve tarihsel ilham alınmış giysilerin Met Gala kırmızı halısında görünmesi muhtemeldir.

Met Gala, 6 Mayıs 2024'te gerçekleşecek. Sergi 10 Mayıs ile 2 Eylül 2024 tarihleri arasında halka açılacak.


KIRMIZI HALI: MET GALA 2023

2023 MET GALA’NIN EN İYİ GÜZELLİK GÖRÜNÜMLERİ 

 SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.