MET GALA’NIN TEMASI BELLİ OLDU

Modanın en önemli etkinliğinin yeni konsepti çok 'bayağı!'

New York’taki Metropolitan Sanat Müzesinde yapılan MET Gala, moda dünyasının en önemli etkinliklerinden biri.

Her sene heyecanla beklenilen sergi ve gala teması bu sene oldukça ilginç! Susan Sontag’in 1960’lı yıllarda yazdığı “Notes on Camp” (Bayağı Üzerine Notlar) adlı eserinden ilham alan sergi teması “Camp: Notes on Fashion” (Bayağı: Moda Üzerine Notlar) isminde gösterime açılacak.

9 Mayıs 2019’dan, Eylül ayına kadar sürecek olan sergi her sene olduğu gibi Metropolitan Museum of Art Kostüm Enstitüsünün küratörü Andrew Bolton tarafından derleniyor. ‘Bayağı’ sözcüğünü, “Dünyanın süren estetik deneyimi. İçinde içerikten üstün stil, etikten üstün estetik ve trajediden üstün ironi barındırıyor. Gülünç hale gelinceye kadar ciddiye alınan ‘bayağı konseptler’ o kadar kötü ki güzel algılanmaya başlanıyor. Her şeyin eninde sonunda beceri olduğunu bilerek, ’bayağı’ bize dünyanın anlamsızlıklarının ciddiye alındığını gösteriyor.” diyerek açıklayan Sontag, Andy Warhol gibi sanatçılar ile değişen kültürü ele alıyor. 

‘Çirkin’ parçaların trend olmaya başladığı son sezonlarda, herkesin modaya olan bakış açısı değişti. Filmlerden, sanat eserlerine kadar her şey bir saniye içerisinde sosyal medyada tüketilebiliyor. Aslında ‘bayağı’ şeyler günümüzün kültürel rejimine dönüştü. Kırmızı halıda “Kim daha ilginç olacak?” yarışına giren yıldızlar yıllardır bu konsepti Met Gala’da yansıtıyorlar. Şimdiki sorumuz ise Met Gala’nın 2019 temasına göre ‘En Bayağı’ isim kim olacak?.