METİN HARA ASLINDA KİM ?

METİN HARA ASLINDA KİM ?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 05 Ağustos 2014
METİN HARA ASLINDA KİM ?


Bu satırları yazarken kitabı bitirmek üzereyim. Metin Hara'nın tembihlediği gibi acele etmeden, sindire sindire okuyorum. “Ödevlerimi” yapıyorum. Sufi nefesi hayatımın bir parça oldu bile. Bildiğimi sandığım pek çok şeyi sıfırlamak zorunda kaldım. Kitabın bitmesini hem istiyor hem de istemiyorum. Metin Hara'yla yüz yüze geldiğimde aslında yüzlerce soru sormak istiyorum ancak eminim çoğunun cevabını o da bilmiyor. Bir önerim var, önce röportajı okuyun (henüz kitabı okumayanlar), kitabı merak edip etmediğinize kendiniz karar verin.

Siz korkusuz bir insan mısınız?


Korkusuz bir insan değilim, tabii ki benim de korkularım var. Tek fark, bende bunlar normal bir insana göre daha az seviyede. Korku sanal, tehlike gerçektir. Tehlikenin yarattığı korku da gerçektir. İnsanlar çoğu zaman ortada tehlike yokken korkmaya başlıyor. Uçak sallanmadı ve uçak düşmüyor ama sen uçağın düşmesinden korkuyorsun. Bu aslında zihinde yaratılan bir korku. Benim savunduğum şey, gerçek birtehlike varken, korkunun bunu takiben ortaya çıkmasıdır. Ortada bir tehlike yokken sürekli korkuyor olmak, aslında zihinsel bir yanılsama yaşadığınızı gösterir.

Bu kitabı niye yazdınız?


Bunun, benim neden bu mesleği yaptığıma kadar uzanan bir cevabı var. “Aşkın İstilası, Yol” 14 senedir yaşadıklarımın kitabı... Hatta çok geç bile kalınmış bir kitap.

O zaman niye beklediniz?


Kitabın içerisinde çok teknik ve matematik biliminin dışında ciddi bir gönül yolculuğu da var. Bunu anlatmak çok kolay ama yazıya döktüğünüzde durum değişiyor. Gelebilecek her hain soruyu içinde cevaplamaya çalışan, insanları evrensel bir dil içinde birleştiren bir kitap.~

ÇOCUKLUK HAYALİ
Size bunları yaptıran nedir?Çocukluğumdan beri bunun hayalini kurmam, hiçbir şekilde pes etmemem, yoluma umutla devam etmem insanlara çok garip gelebiliyor. Çok ufak yaşımdan beri hissettiğim, aslında hepimizin hissettiği şey: “Bu dünya bambaşka olabilir”. Bu hayali yaşamaya, hakikate dönüştürmeye karar verdim; bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdım. Bambaşka bir dünya yaratılacak, bunun kaçarı yok.

Bu kitap, eğitimleriniz, insanların hayatlarını değiştirmek üzere kurduğunuz oluşum “İnsana Güven”, tüm bunlar geleceğimiz konusunda iyimser olduğunuzu mu anlatıyor?


Kesinlikle iyimserim. Kitap da bunu açık ve net söylüyor: Serüven cehennemden başlayıp cennete gidiyor. Aşkın İstilası bedenden başlayıp, ikinci kitapta zihin, üçüncü kitapta ruhla devam edecek. Hepimiz daha iyi bir dünya bilgisine sahibiz. “İnsanları sev” bilgisine sahibiz. Ama bunu yapmıyoruz, yapamıyoruz. Çünkü beta beyin dalgasında yaşıyoruz (Editörün notu: Kitabı okuduğunuzda Metin Hara'nın burada ne demek istediğini anlayacaksınız). Dünyayı cehenneme çeviren şey, insanoğlunun hırsları, kötülüğü, öfkesi. Kitapla beraber her insan dönüşecek.

Mutsuzluğumuz diğer canlılardan, doğadan kopmamızla da ilgili mi?


Aslında diğer canlılardan değil de insanın kendi doğasından kopmasıyla ilgili. Kitapta zaten insan bedeniyle ilgili çok tıbbi ama bir yandan çok ruhsal bir bakış açısı var. Kitap; yaşamınla, hastalığınla, yaşadığın sıkıntılarla ilgili bütün sorumluluğu senin sırtına yüklüyor. 32 yaşına geldim, ben de dönem dönem çok bekledim dışarıdan bir şey gelsin, bana yardım etsin veya kutsal bir el Somali'deki çocuklara yardım etsin ama öyle bir şey olmadı. Artık o masallara inanamayacak kadar büyüdüğüme inanıyorum.

İkinci ve üçüncü kitap ne zaman hazır olacak?


İkinci kitap birinciyi de sattırır ancak acele işi sevmem. İkinci kitaba çoktan başladım.

SUZAN YURDACAN

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.