Mıse en Dıor

Dior'un yeni koleksiyonu Mise en Dior'un doğuş hikayesine tanık olun.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 22 Şubat 2013
Mıse en Dıor
<#text>Dior'un aksesuar tasarımcısı Camille Micelli, her kadının vazgeçilmezi olan inciyi Dior'un yeni koleksiyonu Mise en Dior için yeniden yorumluyor. Koleksiyonu hazırlarken Dior'un arşivden yola çıkan Micelli, Mise en Dior'un doğuş hikayesini ve koleksiyonun tanıtımı için yapılan kısa filmi anlatıyor.


<#text>


<#text> Louis Vuitton'dayken kendi tasarladığınız küpeleri takarak defileye çıkma fırsatını yakaladınız. Bu da kariyerinizin başlangıç noktası oldu. Aksesuar tasarlamayı kendiniz mi öğrendiniz yoksa...


<#text> Camille Miceli:<#text> Defileden birkaç hafta önce Marc bana gelip bir çift halka küpe tasarlamamı söyledi. Paris'teki küçük atölyelerle bağlantım olduğunu ve Chanel'deki geçmişimi biliyordu. Bundan sonra da her koleksiyon için birlikte aksesuar tasarladık. Beni bu şekilde öne çıkardığı için Marc'a ne kadar teşekkür etsem az. Bu kadar zeki bir insanın size kendinizi ifade etme imkanı sunması çok nadirdir.  


<#text>
Geçmişi bu kadar kuvvetli olan bir marka için çalışmak zor olmalı! Markanın ikonik simgelerine tasarımlarınızda nasıl yer veriyorsunuz?
Camille Miceli:
<#text>Çalıştığım modaevine her zaman saygı gösteririm. Benim yıldızım Dior ve bu felsefeden yola çıkarak yaptığım bütün koleksiyonlar modaevinin DNA'sıyla bağlantılı olmak zorunda. Dior'un arşivini karıştırdığımda incilerin ağırlıkta olduğunu gördüm. İşin zor kısmı inciye farklı bir karakter katıp Dior olduğunu ifade edebilmekti. Aynı zamanda ananemizin taktığı klasik inci kolye görünümünü de yansıtmak istedim. Biz de incileri altın kullanarak süslemeye karar verdik ve birbirine ipek ipliklerle bağladık. Modern bir görünüm yakalamak içinse altın lureks kullandık.


<#text> ~


<#text> Dior için yaptığınız tasarımlara nasıl imza atıyorsunuz? Sizin kişiliğinizi ve stilinizi hangi dereceye kadar yansıtıyor?
Camille Miceli:
<#text> Dior görüntü ve silüet demektir. Ben de couture'ün bakış açısını cesur, feminen ve arzulanabilir aksesuarlarla birleştirdim. Hem klasik hem de modern olan parçalar tasarladım. Kuralları çiğnemekten çekinmedim. Benim için yeni materyaller keşfetmek her zaman ön plandadır; bu da tasarımlarıma kendi karakterimden bir parça katmamı sağlıyor.   


<#text>


<#text> Teknolojideki gelişmelerden etkileniyor musunuz? Markadaki bakış açınıza ne kadar yansıyor?
Camille Miceli
<#text>: Sanattan kesinlikle etkilendiğimi söyleyebilirim. Genellikle bir koleksiyon hazırlamaya başladığımda çıkış noktam sanattır. Malzeme, ürünün ruhu ve renkleri için de ilham alıyorum. Ekibim, Charline ve Carole, bilgisayar konusunda uzman. Birlikte bilgisayar başında çalışırkenbaşardıklarımızı görmek beni her zaman büyülüyor. 


<#text>


<#text> Taklit takılar bir kadının gardırobunda nasıl bir yere sahip? Değerli mücevherlerle ne gibi bir farkı var?


<#text> Camille Miceli: Taklit takılarda tüy, deri, plastik veya seramik gibi birçok farklı seçeneğiniz var. Victoire de Castellane'nın farklı bir bakış açısıyla yarattığı takılarından almadığınız sürece değerli mücevherler her daim klasik bir tarza sahiptir.


<#text>   ~


<#text> Bir kadının kullandığı takılar onun hakkında ne söyler?
Camille Miceli
<#text>: Eğlenceli olduğunu gösterir!


<#text>


<#text> Antika mücevher alırken hangi mağazaları tercih ediyorsunuz? Hangi döneme ait mücevherleri seviyorsunuz?
Camille Miceli:
<#text> Art deco takılarına bayılıyorum! O dönemin cesurluğunu seviyorum. Dary's mağazasına gidiyorum ve açık artırmalara katılıyorum.


<#text>


<#text> Siz Marc Jacobs'ın ilham perisisiniz. İş yaparken size ilham veren birisi var mı?
Camille Miceli:
<#text> Mathilde, Pauline, Charlotte, Valerie, Ortensia, Emmanuelle ve Eve... Kısacası dünyanın farklı yerlerinde yaşayan arkadaşlarımın hepsi. 


<#text>


<#text> Mücevher koleksiyonunuzda en değer verdiğiniz parçalar hangisi?
Camille Miceli:
<#text> Louis Vuitton ve Mise en Dior kolyemin yanı sıra seramik görünümlü mat Dior bilezikler. 


<#text>


<#text> FİLM HAKKINDA

Tilt makinesi fikri nasıl ortaya çıktı?<#text> Camille Miceli:<#text> Kardeşim Patrizio'yla birlikte, Dior'dan ve Dior'daki işimden bahsediyorduk. Dior koleksiyonunun nasıl ortaya çıktığını anlatan eğlenceli bir kısa filmin internette yayınlanmasının güzel olabileceğini konuşuyorduk. Geleneksel yöntemleri nasıl modern bir hale getirebileceğimizi düşünürken “neden tilt makinesi olmasın?” dedik. Ve fikri hayata geçirmek için kolları sıvadık. Dior için klasik elementleri modern bir hale getirmemiz gerektiğini düşündük. Tilt hem klasikleşmiş bir oyun hem de oldukça popüler. Hayatın yeterince zor olduğunu düşünüyorum. Biz de insanlara uçarı, hafif ve aynı zamanda da eğlenceli bir şey sunmak istedik.


<#text> ~


<#text> Teknolojinin sunduğu sanal deneyimlerden etkilenmeyi ve sanal dünyada çalışmayı seviyor musun?
Camille Miceli:
<#text> Benim için harika bir deneyimdi. Her şeyin sahte olmasına ama bir o kadar da gerçekçi görünmesine bayıldım. Bunun gibi başka şeyler de yapmayı isterim. İlham veren ve besleyen bir deneyimdi.


<#text>


<#text> Klibin müziği için Mozart'ı seçtiniz. Bu kadar modern bir film için neden bu kadar klasik bir müzik tercih ettiniz?
Camille Miceli:
<#text> Dior tam bir klasik müzik tutkunuydu. Elektronik alt yapı ekleyerek buna gönderme yaptık. 


<#text>


<#text> Tilt oynar mısınız?
Camille Miceli:
<#text> Evet! Bir arkadaşımın evinde var; ne zaman ona gitsek saatlerce oynarız!


<#text>


Klasik ve modernin bir araya geldiği Mise en Dior koleksiyonunda yer alan parçaları görmek için galeriye tıklayın.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.