Naomi Campbell'ın Unutulmaz Stil Anları

90'ların en tanınmış süper modeli ve stil ikonu Naomi Campbell, duruşuyla moda tarihine adını yazdırdı.

Buse Saray BUSE SARAY 20 Haziran 2024
Naomi Campbell'ın Unutulmaz Stil Anları Getty Images

Naomi Campbell, podyumlardaki muhteşem duruşundan kırmızı halı görünümlerine kadar her adımda şıklığını ve özgünlüğünü koruyarak moda tarihine damga vuran bir isim oldu. Campbell'ın tarzı, onu döneminin ötesine geçerek ilham veren ve zamanın ötesinde bir moda ikonuna dönüştürdü.Podyumlarında ve günlük hayatta sergilediği cesur ve etkileyici tarzıyla dikkat çeken Campbell, kariyeri boyunca birçok unutulmaz stil anına imza attı. 1990'ların ilham verici trendlerinin ikonik bir temsilcisi olan model, her adımda zarafetini ve gücünü yansıtmaktan çekinmedi. Geçmişteki silüetleri, sadece moda dünyasına değil, genç kuşaklara da ilham vermeye devam ediyor.

15 yaşında İngiliz ELLE dergisinin kapağında yer alarak ilk kapak çekimini gerçekleştiren İngiliz model, yoğun bir programı koruyarak New York, Londra, Milano ve Paris’te koleksiyonlarını sergileyen her büyük tasarımcı için dergi kapakları, moda kampanyaları ve podyum görevleriyle dolu bir kariyere sahip olmuştur. Sık sık engelleri yıkmakla övülen (ve ara sıra tartışma yaratmakla eleştirilen) Campbell, 1988'de Fransız Vogue kapağında yer alan ilk siyah model oldu, 90'larda beş orijinal süper modelden biri olarak anıldı ve son yıllarda belgesel dizileri ve müze sergilerinin konusu haline geldi.

Neredeyse 40 yıllık kariyeri boyuna, Campbell 500'den fazla dergi kapağında yer aldı, sayısız podyumda yürüdü ve müzik videolarında, televizyonda ve filmlerde göründü. Bir ev ismi olduktan sonra bile, Campbell moda kampanyalarının öncüsü olmaya ve kariyerinin başında çalıştığı aynı tasarımcılar (Versace, Saint Laurent ve Azzedine Alaïa gibi) için podyumda yürümeye devam etti.

Ancak Campbell, geri vermeyi de öncelikli hale getirdi. Arkadaşı ve mentoru Nelson Mandela'dan ilham alarak 2005 yılında Fashion For Relief adlı hayır kurumunu kurdu. Bu hayır kurumu, Save the Children gibi kuruluşları desteklemek, Katrina Kasırgası mağdurlarına yardım etmek ve Ebola'ya karşı mücadele etmek gibi amaçlar için farkındalık yaratmak ve fon toplamak adına moda girişimlerini kullandı. Campbell ayrıca moda dünyasındaki diğer siyah kadınları da destekledi (2023 yılında, Paris Moda Haftası kapsamında koleksiyon sergileyen ilk siyah kadın olan moda tasarımcısı Torishéju Dumi için defileyi açtığında olduğu gibi).

Podyum görünümleri bir yana, işte Campbell'ın en unutulmaz moda anılarından bazıları; moda tasarımcısı Gianni Versace'nin eşliğinde Met Gala'ya katıldığı ilk günlerinden, moda endüstrisine katkılarından dolayı özel dikim couture kıyafetlerle ödüller aldığı zamanlara kadar uzanıyor.

Geçmişe bir yolculuk yapıyoruz ve Campbell'ı bugünlere getiren 90’lar ve 2000’lerin başındaki unutulmaz stil anlarını hatırlıyoruz.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.