NE KADAR MASKÜLEN O KADAR FEMİNEN

NE KADAR MASKÜLEN O KADAR FEMİNEN

Bir pantolon-ceket takımın yarattığı maskülen seksapellik veya şifon elbise üzerine giyilen battal boy bir ceketin hayal ettirdiği cazibe... Feminen ve maskülen savaşlarını moda trendleri ve sosyal değişimler izdüşümünde ELLE'in iki editörü tartışıyor.
Giydiği erkek kıyafetleri ve yaşadığı aşklarla öne çıkan, erkek egemen dünyada var olmak için feminen olmayı reddeden ünlü yazar George Sand'dan tam 100 yıl sonra Coco Chanel, yarattığı yeni maskülenlikle hem kadınlara özgürlük vadediyor hem de feminen ve masküleni tek kimlikte buluşturarak modada seksist bakış açısına meydan okuyordu.

Dünden bugüne devam eden kadın-erkek eşitliği mücadelesi paralelinde sosyal dinamiklerden etkilenerek değişen ve evrilen moda trendleri, bugün artık kadın ve erkek giyimi arasındaki sınırları görmezden geliyor; kadınları maskülen bir dişilik, erkekleriyse feminen çizgilerle takdim edebiliyor. Tıpkı kadın ve erkeğin toplumsal ve ekonomik rolleri paylaşması gibi. Feminen ve maskülen ayrımının son bulmasıyla bir dönem daha kapanırken moda trendlerindeki ve tüm dünyadaki demokratik rüzgarları karşılamaya hazır mıyız?