NE KADAR MASUM: DÜNDEN BUGÜNE HIRKA

Anneanne hırkasının Kaia Gerber’in üzerinde ya da Alexander Wang’ın kış koleksiyonunda ne işi var demeyin.

Aklıma üniversite yıllarımda tezimi yazarken üzerime çektiğim sıcacık hırkalar, anneannemin benim için ördüğü baklava motifliler geliyor. Modadan en bihaber olduğum dönem... Benimkiler, Katie Holmes’un tek düğmesini ilikleyerek giydiği, içinden kaşmir sütyenini gösteren 1540 dolarlık bej renkli Khaite hırkasından farklı bir tarzdaydı; ve evet sıkıcıydı. Ama temelde aynı parçayla karşı karşıya değil miyiz? Ve moda geçmişten beslenmiyor mu? O halde dolaplarınızdaki hırkalara başka bir gözle bakın, onları nasıl daha seksi ve cool bir şekilde yorumlayacağınız üzerine kafa yorun. 2019-2020 sonbahar/kış sezonunda hırka, Alexander Wang’de grunge etkiler, Miu Miu’da emprime desenler, Max Mara’da oversize bir duruş ve Celine’de burjuva havalarla muhteşem bir dönüş yapıyor. Bella Hadid’in yüksek bel jean’inin üzerine giydiği, sadece bir düğmesini kapattığı kısa hırkasının yarattığı etki, seksi bir mini elbise kadar çarpıcı olabiliyor. Yine omuzları ve bel üst bölgesini açıkta bırakan, yüksek bel jean’lerle kullanılan ve maksi dekolteli renkli hırkalar da oldukça dikkat çekici. Masum görünen ama kesinlikle özgürlüğüne düşkün bir parça. Kim demiş hırkayı sadece büyükanneler giyer diye?


DÜNDEN BUGÜNE

Hırkanın ilginç bir tarihçesi var. Ta 1854 yılında Kırım Savaşı’nda İngiliz süvari birliğinde görev yapan Cardigan Kontu James Thomas Brudenell, çarpışma sırasında kendisine dar gelen ve içinde bunaldığı kazağının ön kısmını bir kılıç darbesiyle kesiyor. Ardından bir asker kesilen bölüme düğmeler iliştiriyor, hırkanın yolculuğu böylelikle başlıyor. Bu arada Cardigan Kontu Brudenell’in bu parçaya isim babalığı yaptığını, hırkanın İngilizce ve Fransızca’da cardigan olarak bilindiğini not düşelim. 1920’lerde Coco Chanel’in popülerleştirdiği etek boyunda biten uzun ve cepli modeller (Fransızca’da “jacquette a poches”), 50’lerde topuzlu ve inci kolyeli burjuva kadınların kısa kollu üstleriyle kombinlenirken (twin set) 70’lerden itibaren daha muhafazakar bir kimlikle büyükanne gardırobuna layık görülür. Şimdilerdeyse podyumlardan sokağa stil ikonlarının, influencer ve ünlülerin vazgeçilmez moda parçasına dönüşmüş durumda.

ZAMANSIZ VE KLASİK

Hırka tasarımı yapan bir sürü yeni markanın doğması boşuna değil. Özellikle yün konusunda uzmanlaşmış I Love Mr Mittens, The Elder Statesman, Kujten, Valentine Witmeur Lab veya Alanui gibi markaların ürettiği rengarenk ve bohem stildeki hırkalar moda severlerin çok yakın radarında. Ayrıca, CBN Vintage (cbn-vintage.com), Imparfaite Paris (www.imparfaiteparis.com) ve Paloma Vintage Copenhagen (@paloma_vintage_copenhagen) gibi vintage butiklerden yapacağınız online alışverişlerle ikinci el ve oldukça cool görünen hırkalara sahip olabilirsiniz.

SADELİĞE ÖVGÜ

Hırka Fransa’daki doğum gününü Sophie Fontanel’in kaleme aldığı, fotoğraflar ve çizimlerle dolu Le Cardigan Pression kitabıyla kutluyor. Bundan 40 yıl önce Fransız tasarımcı Agnés b., din adamlarının giydiği yakasız kıyafetlerden ilham alarak hırkayı tasarlamıştı. Hırka bugün sadeliği ve pratikliğiyle öne çıkan ikonik bir parça.


Haute Couture ve Moda Federasyonu’nda yeni doğan markalardan sorumlu Serge Carreira, hırkanın tıpkı trençkot gibi zamansız ve yaşsız olduğundan dem vururken, kolayca giyinilip çıkarıldığına, bir şal gibi boğaza sarılabileceğine ya da sırta alınabileceğine, dolayısıyla özgün yorumlara açık olduğuna parmak basıyor. Monotonluktan oldukça uzak olan hırkayı kalem etekler, deri bermudalar ve yüksek bel jean’lerle kullanabilir, Viktoryen tarzı gömleklerin üzerine giyebilirsiniz.

HIRKA 40 YAŞINDA

2019-2020 sonbahar/kış sezonunda patlama yaşayan hırkanın bu yıl Fransa’da 40’ıncı doğum gününü kutlaması bir tesadüf olabilir mi? 1979 yılında Fransız tasarımcı Agnés b. yıllar önce Cardigan Kontu James Thomas Brudenell’in bir kılıç darbesiyle yaptığını bu defa makasla yapar, sweatshirt’ünün ön tarafını keser ve kestiği bölgeye de birbirlerine çok yakın duracak şekilde düğmeler diker. Din adamlarının kıyafetlerini ya da Rönesans dönemi kostümlerini hatırlatan bu hırkaların tasarımını yıllar içinde mükemmelleştiren Agnés b.,“herkesin hırkayı istediği gibi yorumlaması çok güzel” diye anlatıyor. Hırka bugün 40. doğum gününü hem sergi hem de bir kitapla kutluyor. Assouline yayımlarından çıkan Le Cardigan Pression kitabında Agnés b.’nin 40 yıllık hırka tasarımları Fransız gazeteci ve yazar Sophie Fontanel’in mizahi dilinden okuyucuyla buluşuyor. Paris’teki Galerie du Jour galerisinde hâlâ devam eden “Des Photographes... Des Artistes et Le Cardigan Pression” sergisindeyse Todd Hido, Harry Gruyaert, Mark Cohen ve David Lynch gibi birçok ünlü fotoğrafçı ve sanatçının hırka ile ilgili çektiği fotoğrafları görebilirsiniz. Doğum günün kutlu olsun sevgili hırka!

YORUMA AÇIK

Yaz, kış her sezonda ve her yaşta, şehirde, tatilde, uzun ya da kısa, önü açık, yarı ya da tam iliklenmiş olarak giyilebilen hırka tüm zamanların en pratik parçası.


YAZI: SELİN MİLOŞYAN

ELLE Ocak sayısından alınmıştır.

Etİketler