NEW YORK MODA HAFTASI, PANDEMİDE NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Maske, aşılanmış olma şartı ve pek çok kısıtlama ile...

Moda tutkunları, 18 ay sonra bu hafta ilk kez sokaklarda! New York Moda Haftası gösterileri Battery Park'ı, Rainbow Room'u, Soho sokaklarını ve Brooklyn Navy Yard'ı, her zamanki influencerlar, uzun bacaklı modeller, ünlüler ve medyadan oluşan düzinelerce mekân arasında devralacak.

Ancak, kalabalık ve parti boyutlarından modellerin saç ve makyajının nasıl yapıldığına kadar her şeyi dikte eden pandemi ile geçmiş yıllara göre çok daha sessiz bir ilişki olacak.

8 Eylül'de başlayacak ve tipik olarak 230.000 kişiyi şehre çeken ve 532 milyon dolarlık ziyaretçi harcaması sağlayan beş günlük etkinlik, organizatörleri etkinliğin zamana uygun olmasını sağlamak için özen gösterdiğinden; normal boyutunun yaklaşık yarısı kadar olacak.

Bu, çoğu gösterinin geçmişten gelen 500'den fazla izleyici yerine 150 ila 200 katılımcı arasında olacağı ve izleyicilerin çoğunun tasarımcının hayranları ve arkadaşlarından ziyade; endüstri profesyonellerinden oluşacağı anlamına geliyor. Ayrıca, bazıları ABD seyahat yasağına tabi olan uluslararası basın, alıcılar ve modeller de eksik olacak.

Fashion Law Institute kurucusu ve direktörü Susan Scafidi, The Post'a, "NYFW, umulduğu gibi kükremiyor, daha ziyade sadece dijital olarak kalan çok sayıda gösteri var; seyahat tereddütleri ve katılımı sınırlayan kısıtlamalar ile Delta varyantı etrafında sessizce ilerliyor" dedi.

Gerçekten de, resmi takvimde yer alan 119 gösterinin neredeyse dörtte biri, Nicole Miller ve Oscar de la Renta da dahil olmak üzere yalnızca dijital olarak kaldı. Elbette çok sayıda gösteri takvimde listelenmiyor, ancak oturmuş bir etkinlik yapmamaya karar veren tasarımcılar, bazılarının henüz bitmemiş bir pandemi zemininde pahalı bir podyum etkinliğine yatırım yapma konusundaki kararsızlığı yansıtıyor.

Katılımcıların ayrıca Clear Health Pass uygulamasını indirerek aşı olduklarını kanıtlamaları gerekecek - ancak kağıt CDC aşı kartları da bir tutamda kabul edilecek. Davet barkodlarını tarayan bir check-in temsilcisi, sürece aşı kontrolünü ekleyecek ve katılımcıları bilgilendirmekle görevlendirilecektir. Gösterinin yapımcısı IMG'ye göre maskelere “güçlü” şekilde teşvik edilecek. IMG’ye göre, insanların nerede oturduklarını ve birbirlerine ne kadar yakın olduklarını dikte etmiyor - bu, alışveriş yapanlara hangi yöne yürüyeceklerini ve nerede duracaklarını söyleyen süpermarketlerdeki gibi etiketler olmadığı anlamına geliyor - ancak gösterilerdeki kapasiteyi sınırlıyor.

IMG'nin NYFW'nin merkez merkezindeki üretim sorumlusu Georgi Versi The Post'a, "Pandemiden tamamen çıkmadığımızın farkındayız ve tasarımcılar bize 150 ila 200 kişilik gösterilere ev sahipliği yapmak istediklerini söylediler." söyledi.

Moda uzmanları, 18 ay boyunca çevrimiçi olarak karışık incelemeler izledikten sonra tekrar canlı bir gösteriye katılmaktan mutlu olduklarını söylüyorlar. Bazıları, ihtiyati tedbirlerin, büyük ölçüde fantezi ve eğlence satan bir performansın önüne geçeceğinden endişe ediyor.

NYFW'nin kurucusu Fern Mallis, The Post'a “Aşı kartlarını göstermek, maske takmak uygun ve önemlidir” dedi, “Ancak şovdaki enerjiyi de açıkça değiştirecek. İnsanlar buna biraz suskunlukla yaklaşıyor ve tüm yeni protokoller hakkında endişeleniyorlar.”

500 ila 1000 katılımcının olduğu günler, dar bir pistin etrafında veya 2019'da Alexander Wang'ın Beşinci Cadde'deki artık kullanılmayan Henry Bendel alanında olduğu gibi partilerin ardından - akşamları o kadar çok insanın içeri girip çıktığı ve bir FDNY motorunun kapının dışına park edildiği günlerdi. - Bu yıl ara verildi.

Elbette, 13 Eylül'de Metropolitan Müzesi'nin Kostüm Enstitüsü için düzenlenen “In America A Lexicon of Fashion” başlıklı bir gala da dahil olmak üzere bazı büyük suareler planlanıyor. Bunların ev sahipleri tenis yıldızı Naomi Osaka, şarkıcı Billie Eilish ve şair Amanda. Gorman. Davet edilen kaynaklara göre, moda dekanı Iris Apfel için 100. doğum günü partisi, aşı durumlarına bakılmaksızın tüm katılımcılar için hızlı COVID-19 testi gerektiren açıklanmayan bir yerde gerçekleşecek.

Etkinlik prodüksiyon ajansı AO Productions'ı yöneten Owen Davidson, The Post'a verdiği demeçte, "Bir şovun her zaman başka bir katmanı vardır, gece bir kutlamalarından bu yıl çok azı oluyor" dedi.


Kaynaklara ve raporlara göre COVID-19'a bir başka selam olarak, Nepalli tasarımcı Prabal Gurung'un Battery Park'taki gösterisi ve Mercer Caddesi'ndeki yeni butiğinin hemen dışındaki alanı devralan Amerikalı tasarımcı Tory Burch'un gösterisi de dahil olmak üzere açık havada daha fazla gösteri ve parti düzenlenecek.

NYFW'nin resmi takvimini üreten Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi'nin CEO'su Steven Kolb, "Tasarımcılar COVID'i hesaba katan şovlar yaratıyor" dedi. "İzleyici boyutları yarıya indirilecek ve daha fazla açık alan gösterileri göreceğiz."

NYFW'nin ayrıca modeller ve sahne arkası prodüksiyon ekipleri için katı protokolleri var. Tasarımcılara geçen ay dağıtılan bir sağlık ve güvenlik notuna göre, "COVID-19 uyum personeli" tarafından izlenecekler.

Saç ve makyaj aletleri tek kullanımlık olmalı ve her kullanımdan sonra atılmalı; veya nota göre sterilize edilmelidir, pelerinler ise sadece bir kez kullanılabilir. Modellerin giydiği tüm giysiler ve ayakkabılar, kullanımdan önce ve sonra “yumuşak yüzey çapraz kontaminasyon içermesi” için torbalarda tutulur. Büyük açık büfe tarzı yemeklerin yerini ayrı ayrı kutulanmış yemekler alacak.

Sektörün içindekiler, katı gereksinimleri karşılayabileceklerini söylüyor. Kendi adını taşıyan defile prodüksiyon şirketinden John Martinez, “Zor bir zamana geri döndük” dedi. "Ama yüz yüze, canlı bir etkinliğimiz olduğuna göre, şimdi her şey hayatta ve neşeli olmakla ilgili."