NINO CERRUTI HAYATINI KAYBETTİ

Giorgio Armani’yi moda sektörüne kazandıran ve erkek modasına yön veren Cerruti 91 yaşında hayatını kaybetti…

1960’larda erkek modasına yön veren ve Giorgio Armani’yi mda sektörüne kazandıran İtalyan moda tasarımcısı Nino Cerruti, Cumartesi günü 91 yaşında hayatını kaybetti. İtalya’da hayatını kaybeden Cerruti’nin bir kalça ameliyatı sebebiyle hastanede olduğu belirtildi. Babasının 1950’de vefatından sonra 20 yaşında ailesinin İtalya’daki tekstil fabrikasını devralan Cerruti, Hitman adlı ilk erkek giyim şirketini Milano’da 1957’de açmıştı. 1960’ların ortasında Armani’yi işe ala Cerruti, erkek modasının öncülerinden biri olarak görülüyor. 

Cerruti’yi “keskin bir göze, gerçek bir meraka, cesaret etme yeteceğine sahip” bir girişimci olarak tanımlayan Armani, “Yıllar geçtikçe ilişkilerimiz zayıflamış olsa da onu her zaman hayatım üzerinde gerçek ve olumlu etkisi olan insanlardan biri olarak gördüm. Ondan sadece terzilikteki yumuşaklığını tadını değil aynı zamanda bir tasarımcı ve girişimci olarak çok yönlü bir vizyonun önemini de öğrendim” diye eklemişti. 

1967’de Cerruti 1881 markasını Paris’te kuran Nino Cerruti, inovatif tasarımları ile Jean-Paul Belmando gibi Fransız oyuncuları giydirmişti. Kısa sürede Hollywood’un aranan tasarımcısı olan Cerruti, “Pretty Woman” filminde Richard Gere’ın, “Philadelphia” filminde ise Tom Hanks’in kostümlerini tasarlamıştı. Daha sonra kadın giyimi de tasarlamaya başlayan Cerruti, bir dönem ise Ferrari Formula 1 takımının tasarımcısı olmuştu. 

2000’li yılların başında şirketini satarak tasarımcı kimliğini bırakan Cerruti, moda evi ile ilişkisini tamamen kesmedi. Tekstil işine odaklanma kararı alan Cerruti, moda haftalarında Cerruti defilelerinde her zaman ön sırada yer aldı.