OKYANUSLARDAN TOPLANAN PLASTİKLER COUTURE MODA HAFTASINDA

Iris van Herpen’den inovatif ve büyüleyici tasarımlar…

Teknoloji ve doğanın buluşması Paris Couture Moda Haftası'nda hayat buldu. Temellerini Iris Van Herpen’in tasarımlarında gördüğümüz teknoloji ve moda, zırhları andıran büyüleyici ve dünya dışı gibi görünen silüetlere imza attı. Influencer'lar yerine biyologlar ve programcılar ile bir araya gelen van Herpen, couture atölyesini bir deney “laboratuvarı” olarak adlandırmayı tercih ediyor. İlhamını doğadan alan van Herpen, Parley for the Oceans kurumu ile bir araya gelerek, sürdürülebilirliği İlkbahar- Yaz 2021 Couture koleksiyonuna taşıdı. 

Haute Couture denince aklınıza işlemeler, narin danteller, tüller ve kabarık etekler geliyor olabilir… Ancak Iris van Herpen için durum biraz daha farklı. Couture tasarımları fütüristik teknikleri sergilemek için bir alan olarak gören van Herpen, “El işçiliği ve couture her zaman inovasyon ile alakalı oldu. Bunu bazen unutuyoruz. Ancak dantel veya eski dikiş makineleri gibi tüm geleneksel teknikleri düşünürseniz bunlar çok inovatifti” dedi. 

Elle Amerika’ya yeni koleksiyonunu anlatan van Herpen, hedefinin tüm koleksiyonlarını %100 geri dönüştürülebilir materyallerden tasarlamak olduğunu belirtti. İlkbahar Yaz 2021 Couture koleksiyonunun sürdürülebilirliği öne çıkardığını söyleyen van Herpen, tasarımlarında mantar ve plastik atıkların beklenmedik gücünü kullandı. “Gelecekte en önemli işbirlikçilerimiz olacak” diyen van Herpen, mantar formlarından elde edilen biyolojik olarak geri dönüştürülebilen kumaşlar tasarlamaya hazırlandığını söyledi. 

Paris Couture Moda Haftası'nda dijital olarak gösterim yapan van Herpen, Parley for the Oceans kurumu ile partnerlik yaparak, bu sezon için okyanuslardan toplanan plastik atıklardan göz kamaştıran kumaşlar elde etti. Parley for the Oceans kurucusu ve CEO’su Cyrill Gutsch ile yıllar önce Paris’te bir yemekte tanışan van Herpen, iki saat boyunca çevre ve tasarımcıların sürdürülebilirlik alanındaki görevleri ile alakalı konuştuklarını söyledi. Daha sonra kurumun New York ofislerini ziyaret eden van Herpen, tasarımları için yeni bir yol izleme kararı aldı. Daha önce Adidas ve Stella McCartney gibi markalar ile çalışan Parley for the Oceans, ilk defa couture alanında çalıştı. “Özgür, bağımsız ve gerçekten alanında özgün olduğu için Iris’i her zaman çok sevmişimdir,” diyen Gutsch, “O, bir açıdan saf yaratıcılığın koruyucusu. Bir başka tarafta ise bu inanılmaz el işçiliğine yansıyor,” diye ekledi. 


Bir gardıroptan çok müzelerin sergilerine ait gibi görünen van Herpen kıyafetleri, lüks modayı yeniden düşünmemizi sağlıyor. Modanın amacını yeniden şekillendirmek isteyen can Herpen, “Couture tasarımların, modanın, inovasyonun ve sürdürülebilirliğin ön safhalarında olabileceğine inanıyorum” dedi.