ONUN İÇİN YARATILDI

Hala hediye bulamadınız mı?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 19 Şubat 2014
ONUN İÇİN YARATILDI
<#text>Tam da Sevgililer Günü arifesinde, sevdiğinizin kalbinde en az bir yıl daha kalmayı garantilemek için çok özel bir hediye mi arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz! Şimdi tanışacağınız bu beş ilginç kadının size harika önerileri var. Hangi hediyeyi seçeceğiniz size kalmış...


<#text>


<#text> MÜZ


<#text> Nedir? İstanbul merkezli bir “yeşil parmaklılar” kulübü.


<#text> Kim? Gülriz Sansoy


<#text> Neden? Müz, yeşili iç mekanlara taşımak için kuruldu. Bunu yaparken esin perilerine ihtiyaç duyulduğundan, Antik Yunan Müz'lerine ithafen isimlendirilmiş. Şehir yaşamında doğanın eksikliğini hisseden Sansoy, bitkisever bir kişi olarak, insanların hayatına kendi ölçeklerine ve zevklerine uygun biçimde doğayı kazandırabilecekleri düşüncesinden yola çıkıyor. Mini birer bahçe gibi gördükleri “teraryumları” üretmeye bu nedenle başlamış.~Ne yapıyor? Müz, şehirde yaşayarak kaybettiğimiz doğayla bağımızı güçlendirmek için bütçeye, yaşam tarzına ve zevklere göre hizmet ve ürünler sunuyor. Müz'ler tek tek tasarlandığı için, hepsi birer kişiye özel hediye. Ama bunun dışında istek ve ihtiyaçlarınıza göre de fikir geliştirebiliyorlar. Yalnızca kişilere değil ofislere, dükkanlara ve çeşitli iç mekanlara özel, bakımı kolaylıkla yapılabilen yeşil çözümler de üretiyorlar.


<#text> Kim için? Müz, her yeri kolaylıkla yeşil yaşam alanlarına dönüştürmek isteyen, “iç mekan bahçıvanları” için. Doğayı ve bitkileri seven herkes müşterileri olabilir. Müz'ün ilk göz ağrısı teraryumlar, doğayı iç mekana taşımak isteyen yeşilseverlere hediye edilebilecek, yeni çağın en hip alternatif seçeneklerinden.


<#text> Nerede? www.muz.se Yuka Showroom: Maçka Meydanı Sokak, No: 18/A, Maçka-İstanbul Bizon Studio: Caferağa Mahallesi, Cemal Süreyya Sokak, No: 30/2, Kadıköy-İstanbul~ LA DÉESSE<#text>


<#text> Nedir? La Déesse sevdiklerine özel bir hediye arayışında olanlara, sadece kendilerinde bulunacak parfümleri tasarlama fırsatı sunuyor.


<#text> Kim? Birgül Ulucan Öztürk


<#text> Neden? La Déesse, parfüme meraklı, standarttan uzak durmayı seven, kendileri veya yakınları için orijinal fikir arayışındakiler için kurulmuş.


<#text> Ne yapıyor? La Déesse, tüm hammaddelerini Fransa'nın Grasse bölgesinden getiriyor ve atölyelerinde özel parfümler yaratıyor. Önce yapılan testle hangi koku ailesini sevdiğiniz anlaşılıyor. Sonra uzman eşliğinde sadece sizin seçtiğiniz kokularla bir karışım hazırlanıyor.~Kim için? Gizli formüllü kokuyla kendini özel hissetmek ya da zaman ve emekle yaratılmış bir hediye armağan etmek isteyenler için. Bazı sık gelen müşteriler, atölyenin onlara huzur ve mutluluk verdiğini, artık psikolog yerine terapi için buraya gelmeyi tercih ettiklerini söylüyorlar.


<#text> Kişiye özel hediye, La Déesse dilinde ne demek? Kişiye özel, son derece karmaşık ve kaliteli parfüm yaratabilme şansı Türkiye'de ilk kez ve sadece La Déesse'de sunuluyor. Bu nedenle özgün hediye arayışında olanlardan büyük ilgi görüyor. Randevu sistemiyle çalışıldığı için misafirler bireysel veya üç kişilik gruplar halinde kendilerine uygun zamanlarda katılabiliyorlar. Bir küçük tüyo da verelim; ilginçtir ki, müşterilerinin çoğu erkek. Onların ifadeleriyle söylemek gerekirse: ‘Erkeklerin aksesuvarları çok az' ve parfüm, fark edilmek için ellerindeki en değişik aksesuvar”


<#text> Nerede? www.ladeesse.com.tr Teşvikiye Caddesi, No: 31/2, Nişantaşı-İstanbul~ LOKUM İSTANBUL<#text>


<#text> Nedir? Kalbinde, “Osmanlı tual de jouy” deseniyle süslü seçkin siyah & bej kutularda sunulan Türk lokumunun şaşalı lezzetleri yatıyor. Geçmişe modern dokunuşla göz kırpan, el yapımı siyah ponponlarla süslü bu kutular, mağazanın sembolü haline gelmiş.


<#text> Kim? Zeynep C. Keyman


<#text>
Neden? Taleplerin çoğunu “Lokum İstanbul”un temel misyonu olan beş duyuya hitap etmelerini esas alarak hazırlıyor. Türk kültürünün unutulmaya yüz tutmuş güzellikleri ve sonsuz zenginliğini yansıtmasına özen gösterdiği tasarımlarını; geçmişe sahip çıkarken, günümüz modernliğiyle harmanlayarak işliyor.~Ne yapıyor? İstanbul'un en güzel manzaraları içinde hayatını sürdürürken gelişen vizyonu sayesinde 2005 yılında ilk mağazasını kişiye özel ürünler tasarlayıp sunmak üzere açıyor. Yarattığı çok çeşitli, yerel misket limonu, ıhlamur, gül, incir, çay, lavanta, mandalina ve mimoza kokulu kolonyaları, daha sonra özel portföyüne eklemiş.


<#text> Kim için? Sofistike lezzet ve kokular arayan herkes Lokum İstanbul'un tutkunu olabilir.


<#text> Nerede? www.lokumistanbul.com İstanbul: Bebek/Arnavutköy Caddesi, No: 15/1, Beşiktaş Londra: 95 Walton Street, SW3 2HP~ CHEF'S İSTANBUL MUTFAK ATÖLYESİ<#text>


<#text> Nedir? Chef's İstanbul Mutfak Atölyesi web sayfasından hediye edeceği alternatifi seçen müşteri; hangi kursu, ne zaman, kim için almak istediğini söyleyerek rezervasyon yaptırıyor.


<#text> Kim? Gülhan Kara Ne yapıyor? Chef's İstanbul Mutfak Atölyesi'ndeki yemek ve pastacılık kurslarına gelenler, profil olarak içeriğe göre ayrılıyor. Pastacılığı tercih edenler; kendisine bunu hedef koymuş, bu işte gerçekten ustalaşmak ve ileride kendi işini yapmak isteyenler. Pizza, taze makarna, meze, çikolata gibi günlük workshopları ve aylık yemek kurslarını tercih edenlerse yoğun çalışan, bir yandan stres atıp bir yandan merak ettikleri alanda kendilerini bir adım ileri taşımak, eksik bilgilerini tamamlayıp daha güzel yemekler yapmak isteyenlerden oluşuyor. Katılımcıların yüzde 80'i kadınlar. Diğerleri genç ve orta yaşlı erkekler.~Kim için? Genellikle yönetici pozisyonundakiler, özel kurs hediye etmeyi tercih ediyor. Bankacılar, satış pazarlama uzmanları, iletişim sektörü yöneticileri, yabancı ortaklı şirketlerin çalışanları gibi değişik alanlardan gelen, farklılık arayışında olan bir kitle bu. Ayda ortalama dört-beş kişi, kendisine özel kurs hediye edilmiş olarak geliyor. Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi özel dönemlerde bu sayı artıyor. Kurslar daha çok doğum günü ve evlilik yıldönümü hediyesi olarak veriliyor. Yaz tatili dönemine doğru aileler, mutfağa çok hevesli 15-27 yaş arası çocuklarına yemek kursu hediye ediyor. Ya da örneğin baba-kızlar, doğum gününü pizza kursunda kutluyorlar. Gülhan Kara'nın atölye ve kursları birçok hoş olaya da imza atıyor: Bir keresinde genç bir erkek, sevgilisine özel çikolata kursu hediye etmiş. Yüzük, şampanya gibi hazırlıklar önceden yapılmış ve tek taş yüzük, çikolatanın içinden çıktığında evlenme teklifini yapmış.


<#text> Nerede? www.gulhankara.com İnönü Caddesi, Akar Palas Apartmanı, No: 14/Giriş kat, Gümüşsuyu/Taksim-İstanbul


<#text>


<#text> Sıla GÜVEN, Fotoğraflar: Esra ÖZKAVCI

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.