OSCAR’IN GİZLİ REKORTMENİ

OSCAR'IN GİZLİ REKORTMENİ

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 08 Ocak 2014
OSCAR’IN GİZLİ REKORTMENİ


Gülşah Öztürk<#text>


<#text> Grace Kelly, Marlene Dietrich, Rita Hayworth, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn... Stiliyle hala bizlere ve tasarımcılara ilham veren, hatta tarzları moda tarihçileri tarafından incelenen kadınlar. Peki onların birer ikona dönüşmesinin arkasındaki ‘deha' ile tanışmaya ne dersiniz?


<#text>


<#text> Edith Head, kostüm tasarımı alanında 25 Oscar adaylığı bulunan ve aldığı 8 Oscar'la kolayca kırılamayacak bir rekora imza atan bir tasarımcı! Filmleri olduklarından daha ilginç, daha büyülü ve seyirlik yapan unsurlardan birinin de kostümler olduğunu düşünürsek aslında tam anlamıyla bir ‘gizli kahraman'.


<#text>


<#text> Edith Head'in hikayesine geçmeden önce, tam da bu noktada, moda ve sinema ilişkisine de kısaca değinmekte fayda var: Bu 'ikilinin' dostluğu, 1930 ve 40'lar arası döneme rastlıyor. Bu güçlü bağı ilk keşfeden isimlerden biri olan Coco Chanel dönemin ünlü Holywood yapımcılarından Samuel Goldwyn'le anlaşıyor ve 1931 yapımı ‘Şimdi ya da Asla' filminin kostümlerini tasarlıyor. O günden bu yana da ‘sinema mı modayı etkiliyor, yoksa moda mı sinemayı?' sorusu hala sorulmaya devam ediyor... ~ <#text>Edith Head'e gelince. Doğrusu yarattığı etkiye oranla çok mütevazi bir hayatı var diyebiliriz. Hollywood'a ilk taşındığı yıllarda Hollywood School for Girls'te İspanyolca dersi veren, boş vaktinde resim ve heykel sanatıyla uğraşan, aslında on parmağında on marifet diyeceğimiz bir kadın. 1967 onun için bir dönüm noktası oluyor. Her zaman kendini en yakın hissettiği alan olan tasarımcılıkta bir ilki başarıyor: Hollywood Universal Studio'nun baş tasarımcısı ilan ediliyor. Bunu başaran ilk kadın olduğunun da altını çizmek istiyoruz!  


<#text>


<#text> O dönemin ve tüm zamanların moda ikonu olan isimlerin filmlerde giydiği, şimdi hepsi ‘klasik' haline gelen kostümlerinde hep onun imzası var. Bu filmlere birkaç örnek vermek gerekirse:


<#text>


<#text> Grace Kelly - To Catch a Thief


<#text> Audrey Hepburn - Sabrina


<#text> Elizabeth Taylor – A Place in the Sun


<#text> Marlene Dietrich – Witness for the Prosecution


<#text>
Rita Hayworth – Separate Tables~ <#text>Clara Bow, Shirley Temple gibi dönemin efsane isimlerine de kostümler tasarlayan Edith Head'in akıllara kazınan tasarımlarına gelince... Arasında Grace Kelly'nin 'Arka Pencere' filminde giydiği, tül eteklerinin üzeri işlemeli elbisesi, Elizabeth Taylor'un 'A Place in the Sun' filminde giydiği göğüs kısmı çiçeklerle süslü elbisesi ya da Audrey Hepburn'ün 'Sabrina' filminde giydiği göğsü ve etekleri işlemeli straplez elbisesini 'en'ler arasında sayabiliriz.


<#text>


<#text> Günümüzde beğendiğimiz birçok tasarımcı olduğu kesin. Ama hepsinin esinlendiği alan genelde eski filmler, eski moda ikonları, eski fotoğraflarken sizce de bu, 'eskileri' yaratmayı başaran Edith Head ve onun gibi modacıları -Oleg Cassini, Mary Quant, Yves Saint Laurent- daha önemli kılmıyor mu?


<#text>


<#text> Edith Head tasarımlarını giyen efsanelerden Grace Kelly'nin hayatını konu alan ve Mart 2014'te vizyona girecek ‘Grace of Monoco' filmi öncesinde kısa bir giriş yapıp, filmi farklı bir bakış açısıyla izlemenizi sağlayabildiysek ne mutlu bize. Filme ve Grace Kelly'nin stiline dair daha detaylı bilgi için Selin Miloşyan'ın 1 hafta sonra çıkacak olan ELLE Ocak sayısındaki ‘İlham Perisi Grace' adlı konusunu okumanızı tavsiye ederiz.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.