Özlem Süer’in “Good Lıfe/İyi Hayat” Manifestosu

IFW öncesinde dünyaca ünlü bir marka haline gelen Özlem Süer'le konuştuk.

ELLE: Istanbul Fashion Week'e hazırlanma sürecinden bahseder misiniz?
Özlem Süer: IFW; dünya moda haftaları ve fuarları, showroom ve press eventleri için hazırladığımız Özlem Süer koleksiyonlarının ilk gösterildiği platform olması bakımından büyük önem taşıyor. Koleksiyonun doğduğu şehirde ilk gösterimini yapıyor olmasıysa duygusal açıdan ayrı bir öneme sahip. Tüm detayların çok ince düşünüldüğü, yoğun, hassas ve stresli bir dönem. Bu dönemi ekip çalışmasının gücüyle keyifli hale getiriyoruz.

ELLE:
IFW sizin için ne ifade ediyor?
Ö.S.: IFW, Türkiye'nin rüştünü ispatlamış bir üretici olmasının beraberinde, moda yaratıp, tasarlayan ülke olma yolunda geldiği noktayı tüm dünyaya göstermeyi amaçlayan bir organizasyon olduğundan mühim. Ayrıca İstanbul'dan çıkıp, tüm topraklarımızdan ilham alarak bazını geliştiren ve buradan dünyaya yayılan tasarımcı markaları için, doğdukları yerde koleksiyonlarını gösteriyor olmak da heyecan verici.


ELLE: Türkiye'deki tasarımcıları nasıl buluyorsunuz? Türkiye'nin dünya modasındaki trendleri belirleme konusundaki yeri nedir? Ne olacak?
Ö.S.: Tüm dünyaya ilham veren topraklarda yaşıyoruz. Ülkemizin pek çok köşesi, barındırdığı geçmiş uygarlıklar ve geleneklerle dolu... Tüm bunlar senelerdir hem Türk tasarımcılara hem de dünyaca tanınmış tasarımcıların ilham kaynağı oluyor. Türkiye'den çıkıp şu an dünya moda arenasında yer edinmeye başlayan veya yakın gelecekte isminden söz ettirecek olan kıymetli yetenekler olduğunu düşünüyorum. Birikimlerin, soluduğumuz havanın, renkli ve çok sesli kültürümüzün yakın gelecekte daha da çok konuşulacağına inanıyorum.