PARIS MODA HAFTASI GERİ DÖNÜYOR!

Eylül ayında fiziksel defileler gerçekleşecek!

Dijital moda haftası deneyimlerinin herkese açık olması ve erişilebilir olması çok güzel ancak hiçbir şeyin gerçek ve fiziksel bir defile kadar etkileyici olabileceğini düşünmüyoruz. Geçtiğimiz aylarda Londra Erkek Moda Haftası gibi platformlar podcastler, kısa filmler ve playlistler yayınlayarak iptal olan veya ertelenen canlı defilelerin yerini doldurmaya çalışmışlardı. Ancak yine de podyumları şova dönüştürerek her sezon farklı bir hikaye ile karşımıza çıkan tasarımcıların seyirciler için hazırladıkları defileleri heyecanla bekliyoruz. Dijital trendi Milano ve Paris Erkek Moda Haftaları ve Couture Moda Haftası için devam ederken Paris Moda Haftası Eylül ayında seyirci ile canlı defilelerde buluşacağını duyurdu. Bunun yanı sıra Dior, Burberry ve Ermenegildo Zegna gibi markalar ise seyircisiz defileleri ile fiziksel defilelere geri döndüklerini duyurdular. 

Eylül’de gerçekleşecek moda haftası için bir açıklama yapan Fédération de la Haute Couture et de la Mode, İlkbahar 2021 koleksiyonlarının 28 Eylül ile 6 Ekim arasında eskisi gibi devam edeceğini açıkladı. Kısıtlı detay paylaşılsa da defilelerin genel güvenlik ve sağlık önlemlerine uyulacağı belirtildi. Davetli listelerini yeniden organize edecek, mekan seçimi olarak büyük alanları veya dışarı mekanları tercih edecek olan Paris Moda Haftası tasarımcıları, ‘yeni’ ve ‘eski’ normal arasındaki çizgiyi bulmaya çalışacaklar. 

Moda sektöründeki satışlar durgunlaşsa da geçtiğimiz aylarda açılan fabrikalar ile yeni koleksiyonların Eylül ayına yetişmesi umuluyor. Mayıs ayında dijital moda haftaları hakkında konuşan Fédération de la Haute Couture et de la Mode Başkanı Ralph Toledano, “Dijitalin önümüzdeki günlerde moda için önemli bir yerde olacağını düşünüyoruz ve bu fırsatı inovasyon için kullanmayı planlıyoruz. Ancak bununla beraber sahne arkasında bir boyutun eksik olduğunu hissettik o da duyusal boyut. Bu da zaman ve mekanın yerini hiçbir şeyin alamayacağını gösterdi. Şovlar moda sektörünün önemli bir parçası ve bu hep böyle kalacak. Fiziksel etkinlikler her zaman tercihimiz olacak ancak belirsiz zamanlarda esneklik olması gerektiğine de inanıyoruz” demişti. 

Coronavirüs salgınında kesin bir sonuç elde edene kadar tıpkı birçok sektörde olduğu gibi moda sektöründe de belirsizlik havası devam edecek gibi görünüyor. Eylül ayında Moda Haftaları küçük adımlar ile eski normale geri dönmeye çalışırken, fiziksel, sanal ve dijital etkinliklerin bir arada gerçekleşeceği düşünülüyor. Eylül ayında gerçekleşecek Paris Moda Haftası'nın aynı zamanda online bir platform aracılığıyla tamamlanacağını duyuran Fédération de la Haute Couture et de la Mode, seyahat kısıtlaması sebebiyle uluslararası editörleri ve davetlileri sevindirdi.