PARİS MODA HAFTASI: SCHIAPARELLI HAUTE COUTURE SONBAHAR/KIŞ 2022-23 DEFİLESİ

Elsa Schiaparelli'nin gerçeküstü dünyasına adanmış bir koleksiyon…

Paris Couture Week'i açan Schiaparelli defilesi, zaman çizgilerinin dikkate değer bir çarpışmasını temsil ediyordu. Beyoncé'den First Lady Jill Biden'e kadar herkesi giydiren ABD'li modacı Daniel Roseberry tarafından tasarlanan koleksiyon, müzenin evin kurucusu Elsa Schiaparelli’ye adanmış bir retrospektifin açılışını kutladı.

Schiaparelli’nin parlak sanat yönetmeni Daniel Roseberry, Musée des Arts Décoratifs'te sunulan 2022-23 İlkbahar/Yaz  Haute Couture Koleksiyonu için "onun ilhamını almış insanlarla sohbet etme" fikrini benimsedi.

Evin kurucu dehası Elsa Schiaparelli'nin gerçeküstü dünyası, aralarında Yves Saint Laurent, Jean Paul Gaultier, Azzedine Alaïa ve Christian Lacroix'in de bulunduğu tasarımcı arkadaşlarının ona saygıyla yarattığı parçaları içeriyor.

Bunlar arasında Schiaparelli'nin 1936'da sanatçı Salvador Dalí ile yarattığı "Bureau Drawer" takımına gönderme yapan çekmece şeklinde cepleri olan siyah kadife bir ceket; Jean Cocteau ile yaptığı işbirliğinden ilham alan yakalı kadife bir ceket yer alıyor

“Elsa'nın mirasının, bugünle ve her şeyle bağlantısının gerçekten inanılmaz bir şekilde hayata geçirildiğini düşünüyorum, bu yüzden gerçekten heyecanlıyım ”dedi tasarımcı bir önizlemede.