ZAMAN TÜNELİ: PHOEBE PHILO'NUN UNUTULMAZ TASARIMLARI

'Çabasız şıklık' tanımını global moda dünyasına kazandıran Phoebe Philo kendi markasıyla çok yakında tekrar moda dünyasını sallayacak.

Aralık 2017’de moda dünyasından ayrıldığını açıklayan Phoebe Philo, Kreatif Direktörü olduğu Celine’deki görevine de son vermişti. Hayranlarını yeniden umutlandıran İngiliz tasarımcı Philo’nun sürdürülebilir bir marka çıkaracağı konuşuluyor. Philo’nun ismi size yabancı geliyorsa, onu 90’lı yıllardan itibaren yarattığı trendlerden tanıyabilirsiniz! 2001 ve 2006 yıllarında Chloe’nin Kreatif Direktörü olan Philo daha sonra 2010 yılında Celine’in Kreatif Direktörü olarak kariyerine devam etmişti. Doksanlı yıllardan itibaren gardıroplarımızın en büyük trendlerine imza atan Philo, moda dünyasının en beğendiği tasarımcılar arasında. 

Modada yeni sözcüklere sebep olan çok az tasarımcı var! ‘Philophiles’ adlı hayran grubunun yanı sıra, Philo’nun tasarımları tüm moda sektörüne ilham kaynağı olmuştu. Özel yaşamını gözlerden uzak yaşayan Philo, kariyeri boyunca oldukça az röportaj vermiş ve sosyal medya kullanmamaya çalışmıştı. “Olabilecek en şık şey Google’da bulunmamak,” diyen Philo, modanın sessiz kahramanıydı. Günümüzde modada yeni sözcük yaratan bir isim daha Daniel Lee. Bottega Etkisinin duayeni olarak görülen Daniel Lee, kariyerinin başlarında Philo’nun yanında Celine’de çalışmıştı. Bunun yanı sıra, Peter Do, Çok Hwang ve şimdi Victoria Beckham’ın Tasarım Direktörü olan Ilaria Iccardi, Philo’nun yanında çalışan tasarımcılar arasında. 

Geri dönüşü konusundaki söylentilere göre, Philo bir tasarım ekibi hazırlıyor. Daha önce de 2006’da Chloe’den planı olmadan ayrılan Philo, 4 sene sonra geri dönüşünü Celine ile yapmıştı. 2000’li ve 2010’lu yıllar en beğenilen tasarımcı olan Phoebe Philo’nun geri dönüşüne kendimizi hazırlamak için Philo’nun modadaki unutulmaz anlarını ve tasarımlarını bir araya getirdik…

CHLOE PADDINGTON ÇANTASI

(Celine)

Bu çantayı 2004 yılında tasarlayan Philo, modeli için doksanların unutulmaz stili kilitlerden ilham aldı. Halle Berry ve Nicole Richie’nin elinden düşürmediği bu çanta stili, Chloe’nin şimdiki Kreatif Direktörü Natacha Ramsay-Levi tarafından 2019 yılında güncellenerek yeniden sayışa sunuldu. 

CELINE FULAR DESENLİ GÖMLEKLER

Celine İlkbahar 2011 Defilesi (Getty Images)

Celine’in İlkbahar Yaz 2011 koleksiyonunda görülen fular desenli gömlekler, günümüze kadar taşınan trendler arasında. Defilenin gösterilmesinden hemen sonra birçok marka ve tasarımcı bu modelin aynısını tasarladı! Daria Werbowy’nin bir havuz ve küvet kenarında verdiği pozlar, kampanyanın en çok konuşulan görüntülerinden biri olmuştu. Daha sonra Kanye West tarafından 2011 Coachella performansında giyilen fular gömlekler, 2019’da Travis Scott’un vazgeçemediği stiller arasında olmuştu. 

CELINE BEJ PALTO

Celine Sonbahar Kış 2014 Defilesi (Getty Images)

Geniş ve maskülen kesimlerden ilham alan Phoebe Philo, Celine için ilk koleksiyonu olan Resort 2010 defilesinde birçok bej palto modeli tasarlamıştı. O günden bu yana gardıroplarımızın en klasik parçalarından biri olan bej paltolar, Philo’nun tasarım estetiğini yansıtıyor. 

CELINE ‘LUGGAGE’ ÇANTASI

Nano 'Luggage' Çanta (Celine)

2012’de Celine’in ‘Luggage’ çantasını kullanmayan bir editör veya blogger var mıydı? Hiç sanmıyoruz! Kanatları olan bu geniş çanta, kısa sapları ile 2010’lu yılların en unutulmaz çantalarından biri oldu. Mary-Kate ve Ashley Olsen’dan Kim Kardashian’a kadar birçok ünlünün taşıdığı bu çantayı hala satın alabilirsiniz!

SNEAKERLAR LÜKSE TAŞINDI

Phoebe Philo (Getty Images)

Celine’in İlkbahar Yaz 2011 koleksiyonunda tebrikleri kabul etmek için podyuma çıkan Philo, giydiği Adidas Stan Smith sneakerlları ile dikkat çekmişti. Bu defileden hemen sonra, Stan Smith sneakerların satışları inanılmaz oranda arttı! Boğazlı kazak ve siyah pantolonunu beyaz sneakerlları ile eşleştiren Philo, sneakerların lükse taşınmasının nedenlerinden biri olarak görülüyor. Aynı zamanda 2012’de kadınların topuklulardan vazgeçerek düz tabanlı ayakkabılara yönelmesine ilham olan Philo, rahat ve zamansız stillerin ustası olarak görülüyor. 

CELINE TÜYLÜ AYAKKABILAR

Celine İlkbahar Yaz 2013 Defilesi (Getty Images)

Yün detaylı ayakkabılar son dönemde popüler olmuş olabilir… Ancak Philo’nun 2013 Celine defilesinde podyuma çıkardığı tüylü topuklu ayakkabılar, döneme damgasını vurmuştu. ‘Modern feminenlik’ kavramının altını çizen Philo, günümüzün rahat ve şık silüetlerine ilham kaynağı olmuştu. Celine’in İlkbahar Yaz 2013 koleksiyonunun bir parçası olan bu ayakkabılar, Philo’nun unutulmaz tasarımları arasında yer alıyor. 

CELINE YASTIK CLUTCH ÇANTASI

Celine Sonbahar Kış 2013 Defilesi (Getty Images)

Son dönemlerin en popüler çanta modeli olan Bottega Veneta’nın yastık ilhamlı çantası ilk olarak Celine’in Sonbahar Kış 2013 defilesinde görülmüştü! Bu çanta modelini spot ışıkları altına koyan Philo, clutch çantalar için yeni bir taşıma yöntemi geliştirmişti. 

CELINE BOYA DESENİ

Celine İlkbahar Yaz 2014 Defilesi (Getty Images)

Celine’in İlkbahar Yaz 2014 defilesi için Fransız markaya yeni bir enerji katan Philo, lacivert ve siyah renkli çizgisinden çıkarak rengarenk bir koleksiyon ile karşımıza çıkmıştı. Diğer markaların koleksiyonları arasında göze çarpan boya desenleri, herkesin gardırobunda olmasını istediği bir tasarım haline dönüşmüştü. 


CELINE KAMPANYALARI


Philo’nun Celine’den ayrılması üzerine Instagram’da ‘Old Celine’ hesabını kuran Gabrielle Boucinha, eski Celine hayranlarına hitap ediyor. Philo’nun Celine için yarattığı kampanyalara olan hayranlığını dile getiren Boucinha, “Joan Didion kampanyası moda için çok farklı bir şeydi. ‘Bu ürüne ihtiyacınız var’ mesajlarının yanı sıra ‘Az daha çoktur’ düşüncesini vurgulayan bu kampanya, moda dünyasının unutulmazları arasında yer alıyor,” dedi. Moda kampanyalarında görülen genç modellerin yanı sıra olgun bir ikonu tercih eden Philo, sadece stil açısından değil kadınların değerlerine de hitap etmişti. 


CELINE BATTANİYE PALTOSU


Geçtiğimiz sene Hailey Bieber ve Rosie Huntington Whiteley gibi modeller, Celine’in Sonbahar Kış 2017 koleksiyonunda yer alan battaniye paltoları ile görülmüştü. Philo’nun estetiğini yansıtan bu paltolar, hem şık hem de pratik bir alternatif olarak görülüyordu. 


CELINE ALFABE KOLYESİ


Bir dönem herkes harfli takılar takıyordu! Bunun sebebi de Phoebe Philo’nun ta kendisi! Celine’in bambu ilhamlı harfli kolyeleri satışa sunulduğu anda tükenmişti. Birçok marka Celine’in bu estetiğinden ilham alarak harfli takıları koleksiyonlarına eklediler. 

PHOEBE PHILO STİLİ

Phoebe Philo (Getty Images)

Phoebe Philo’nun en önemli etkilerinden biri kıyafetleri nasıl stilize ettiği… ‘Havalı minimalist’ temasını sonuna kadar savunan Philo, rahat ama düzgün dikimli tasarımlar ile gardırobumuzun klasiklerini oluşturuyor. Günümüze kadar stilleri etkileyen Philo’nun geri dönüşünün aynı silüetleri taşıyacağı düşünülüyor. Modern kadın için tasarlayan Philo’nun her tasarımı şık ve alımlı olduğu kadar çok rahat!