PRADA MULTIPLE VIEWS İLKBAHAR YAZ 2021

“Asla gerçekleşmemiş bir şov.”

Prada’nın ‘Multiple Views’ İlkbahar-Yaz 2021 koleksiyonunda tek bir ifadenin yerini küresel yaratıcılar tarafından belirlenen birçok bakış açısı alıyor. Farklı yaklaşımları yorumlayan bu koleksiyon Prada’nın erkek ve kadın tasarımlarının sınırsız görüşlerini vurguluyor. Eşzamanlı ancak bireysel olarak tanımlanan bu koleksiyon beş bölüm halinde, beş farklı sanatçı tarafından gerçek bir konuşmayı oluşturuluyor. 

Terence Nance, Joanna Piotrowska, Martine Syms, Juergen Teller ve Willy Vanderperre, yaratıcı ifadelerini ve ideolojilerini kullanarak Prada koleksiyonuna özgün filmler yarattı. Geleneksel moda şovlarının temel değerlerini yankılarken bu filmlerin her biri sanatçıların koleksiyona farklı fiziksel ve ideolojik bakış açılarını getiriyor. Kendi fikirlerini ve gözlemlerini yansıtan sanatçılar aynı zamanda Prada’nın bu sefer herkes tarafından kendi dünyalarında ve zamanlarında izlenen dijital gösterim gerçeğini temsil ediyor. İnsanlar bir arada olamadığında özgün fikirler, hedefler ve inançlar ile farklı iletişim yöntemlerinin kurulabileceğini temsil eden bu koleksiyon, insanların çok yönlülüğünü kutluyor. 

Kıyafetlerin sadeliğine, değerine, uzun ömürlülüğüne ve modanın insanların hayatındaki yerine dikkat çeken İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonu, belirsizlik zamanlarında daha direkt kıyafetler ile yansıtılıyor. Kısacası, Temmuz 2020 koleksiyonunun anlamı, Prada'nın özüne odaklanıyor. Kıyafetlerin nasıl, nerede ve neden giyildiği… Çoğunlukla, anlamları bileşik ve çoklayıcıdır: spor giyim ve formaliteden, klasisizm ve fütürizmden eşzamanlı olarak bahsedilen parçalar, çoklu dünyalarda yer alan paradokslardır - tıpkı burada ilk kez sadece Prada'nın gözüyle değil, aynı zamanda birçok sanatçının gözü ile. Erkekler için siluetler keskin ve dar, teknolojik olarak inovatif Prada naylon tasarımları ve geleneksel takım elbise ile birleştirilmiş streç malzemelerden oluşurken; kadınlar için aynı kumaşlara couture hacimleri veriliyor. Daha sonra tam tersi olarak Linea Rossa'dan çizilen klasik fabrikasyonlarda, derilerde, pamuklarda, taftalarda ve gerçek spor kıyafetlerde endüstriyel kıyafetler, teknik açıdan yenilikçi ve kullanışlılığın altını çizen bir formda.

Saflıkta bulunan bir radikalizm, karmaşıklıkta bir sadelik ve yine gereksiz komplikasyonlar için bir panzehir etkisi yaratan direktlik ve kesinlik… Çelişkinin kutlandığı bu yeni koleksiyonda kırılganlıkta bariz bir güç bulunabiliyor. His olarak hafif hava getiren yeni Prada koleksiyonu aynı zamanda spor giyimin dinamizmini eğlence ve enerji ile yansıtıyor. 

Prada’nın internet sitesi ve Youtube üzerinden yayınlanan İlkbahar-Yaz 2021 koleksiyonunun sanatçılar tarafından yorumlanan farklı bölümlerini aşağıda görebilirsiniz…

BÖLÜM 1: WILLY VANDERPERRE

“Prada her sezon değişiyor ve gelişiyor; bu sezon, bizim çektiğimiz bölümün çok dürüst bir koleksiyon olduğunu hissettik. Modanın kalıplaşmış fikirlerinden ayrılarak bu fikri yeniden moda haline getiriyor. Aynı zamanda bu introspektif biraz şizofrenik hissettirdi. Gelecekle birlikte geçmişe bir bakış. Umarım izleyiciler filmde koleksiyonun saf ve dürüst bir sunumunu hisseder.”

BÖLÜM 2: JUERGEN TELLER

“Miuccia’nın en son koleksiyonunun fotoğraflarını ve filmini çekmek bir onurdu. Hem kadınların hem de erkeklerin harika, zarif ve modern göründüğünü düşünüyorum. Miuccia’nın vizyonuna bakıp bunu direkt ve dürüst bir şekilde yansıtmaktan keyif aldım.”

BÖLÜM 3: JOANNA PIOTROWSKA

“Hareket ve fiziksellik, sözlü olmayan önemli bir iletişim şeklidir ve bu işimin kavramsal ve kompozisyonel yönlerinde büyük bir rol oynuyor. Parmak çırpısı, hızlı ve ince ama dikkat gerektiren bir eylemdir. Ayrıca onayı belirtmek veya ritmi korumak için de kullanılır. Bu kısa metnin, hareketleri işaretleyen ve izleyicinin dikkatini her yeni görünüme odaklayan tekrarlayan bir motif olarak enstantane ile çalışmanın ilginç bir alan olabileceğini düşündüm.”

BÖLÜM 4: MARTINE SYMS

Bu videoyu farklı formatların bir kolajı olarak görebilirsiniz. Videoda Milano’daki monitörlerde ve ekranlarda ve Los Angeles'taki stüdyomda kendilerine ait görüntülere bakan güzel insanlarla tekrarlanan hareketler göreceksiniz. Koleksiyondaki tasarımların 60’lar ilhamı sebebiyle sinema kültüründen ve bu dönemin kayıtlarından farklı unsurlara değinmeye çalıştım. Ekranların bizi oluşturma ve bozma biçiminden ve bunlarla dolu bir dünyada yaşamanın, nefes almanın, taşımanın ne anlama geldiğinden ilham alıyorum.”

BÖLÜM 5: TERENCE NANCE

“Bu koleksiyon için yarattığım film, hız ve oyundan doğdu. Bunun anlamını açıklayacak kelimelere sahip değilim ama bunun anlamı ‘zaman’ olabilir. Organlarınızı ‘vücut’ olarak adlandırdığımız yerde tutan ve her ‘bay bay’ anına kadar her saniye sevgiyle kendini avutan bir zaman.”

Etİketler