ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

PRADA VE UNESCO OKYANUSLAR İÇİN BİR ARADA

Prada, UNESCO ile partnerliğini büyütüyor...

Prada, okyanusların temizliğine olan farkındalığı artmak için sürdürülebilirlik insiyatifini genişletiyor. Dünya Su Günü için UNESCO ile 2019’da partnerli yaptıkları Intergovernmental Oceanographic Commision projesini “Sea Beyond” adlı bir eğitim programı ile büyüttüklerini duyuran Prada, 2022 boyunca üç ila altı yaş arasındaki çocuklar ve şirketin çalışanları için üç farklı tema altında insiyatifler başlatacak. Prada’nın projesi aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in 2030 ajandasına ve 17 sürdürülebilir gelişme hedefleri ile paralel ilerleyecek. 

Brezilya, Çin, İtalya, Meksika, Peru, Portekiz, Güney Afrika ve İngiltere’deki uluslararası ortaokullara hizmet verecek olan eğitim programı, Ekim ayında başlamıştı ve UNESCO uzmanları tarafından okyanusların uzun vadeli korunmasını sağlamak için üstlenilmesi gereken en acil zorlukların bir başucu kitabı olan Sürdürülebilir Kalkınma için Okyanus On Yılı hakkında daha fazla bilgi vermek için gerçekleştirilen web seminerlerine öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla tamamlanmak üzere.

Bu ayın başında Prada ve UNESCO, 10 katılımcı okul için, öğrencilerin seçtikleri medya aracılığıyla Ocean Decade'deki 10 zorluktan birini yorumlamalarını sağlayan bir yarışma başlattı. Kazanan projeler, Prada’nın kurumsal sosyal sorumluluk başkanı Lorenzo Bertelli ve Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu icra sekreteri ve UNESCO genel müdür yardımcısı Vladimir Ryabinin başkanlığındaki uluslararası bir jüri tarafından seçilecek. Prada ve UNESCO’ya, yeteneklerini ve kariyerlerini okyanusları kurtarmaya adayan uluslararası kişilikler katılırken, jüri üyeleri arasında fotoğrafçı ve iklim sanatçısı Enzo Barracco; aquanot, oşinografik kaşif ve çevre savunucusu Fabien Cousteau; deniz bilimcisi ve sosyal girişimci Kerstin Forsberg; çevresel etki sahibi ve aktivist Valentina Gottlieb ve Hugo Vau, atlet, okyanus kaşifi ve sörfçü olacak. 

Prada ve UNESCO’nun okyanus insiyatifindeki kazanan projeler, 29 Haziran'da Lizbon'da duyurulacak ve Brezilyalı deniz aktivisti Patricia Furtado de Mendonça'nın moderatörlüğünde Birleşmiş Milletler Okyanus Konferansı'nın bir parçası olarak özel bir etkinlik sırasında açıklanacak. Prada ve UNESCO, eğitim materyallerine yatırım yapacak ilk üç okula sırasıyla 5 bin, 3 bin ve 2 bin Euro toplam üç ödül verecek.

“Gezegenimiz için bu önemli günde, sürdürülebilirliğin ve kaynaklarımızın korunmasının eğitimle yakından bağlantılı olduğunu hatırlayalım,” diye bir açıklama yapan Bertelli, “Çevremizi saran iklim acil durumuna çözüm bulmak zor olsa da, yalnızca eğitim ve günlük küçük jestlerle ihtiyacımız olan değişime doğru somut olarak hızlanabiliriz,” diye ekledi. 

"Sea Beyond” projesi ile erişimini genişleten Prada Group ve UNESCO, ek olarak üç ila altı yaş arası çocuklara adanmış çığır açan “Kindergarten of the Lagoon” projesini de başlatıyor. Venedik merkezli bu eğitim programı, Eylül ayında tamamen başlamadan önce önümüzdeki Mayıs ayında duyurulacak. Prada Group, aynı zamanda 13 binden fazla çalışanının okyanusla ilgili konularda iç farkındalığı yaymaya yönelik eğitimlerinin küresel ölçekte devam ettiğini söyledi. “Okyanus hakkında bilgi edinmenin önemini, bilime dayalı ve somut çözümlere yol açan somut eylemlerle iletiyoruz,” diyen Ryabinin, “Okyanus bilginliğine yatırım yapmak, gelecek nesil okyanus görevlilerini şekillendirmemize ve okyanus eylemini geleceğe taşımamıza yardımcı olacak,” diye ekledi. 

Moda Paktı'nın bir parçası olan Prada, Kasım ayında düzenlediği ‘Capital Market Day’ sırasında, sera gazı emisyonu azaltma hedeflerinin ‘Bilime Dayalı Hedefler’ girişimi tarafından onaylandığını ve hedefinin 2050'de net sıfır emisyona ulaşmak olduğunu da belirtmişti.