PRINGLE OF SCOTLAND X H&M: MARIA ÖSTBLOM İLE SOHBET

H&M'in sürpriz işbirliğini markanın kadın giyim tasarımcısı Maria Östblom ile konuştuk...

H&M,  geçtiğimiz günlerde sportif dokunuşlu klasik kazak koleksiyonu serisi için köklü marka Pringle of Scotland ile işbirliğini duyurdu. H&M’in Pringle of Scotland’ın yaratıcı stüdyosuyla birlikte tasarım ekibi tarafından geliştirilen, Pringle of Scotland X H&M koleksiyonu 3 Ekim’den itibaren dünya çapında tüm mağazalarda ve hm.com’da satışa sunulacak.

Pringle of Scotland’ın mirası olan baklava desenleri ve jakarlar ince bir dokunuşla sunuluyor. Anahtar parçalar ise patchwork tonlarında ve dokusunda baklava desenli yün kazak, balon kollu boğazlı kısa kazak. Klasik iplikler kenarları işlenmemiş geniş kesim hırkalara tutumlu bir şekilde dokunmuş. Yuvarlak fermuarlı uzun kazak elbiseler, sıcak kapüşonlular, taytlar ve atletik logolarla süslenmiş atkı ve bereler.

Canlandırıcı renk paleti bu rahatlık hissini uyandırıyor: klasik hardal, güvercin grisi ve bisküvi kahvesinin sonbahar karışımı, beklenmedik neon sarıları ile yanıp sönüyor. Koleksiyon, rahat yünlü ve düz viskoz kumaşlarla birlikte geri dönüştürülmüş polyester ve organik pamuğu akıllıca kullanıyor. Koleksiyonda aynı zamanda, köpek sever müşteriler için  aynı renk ve baskılarda köpek kazakları bulunuyor.

Pringle of Scotland x H&M (H&M Fashion)

H&M kadın giyim tasarımcısı Maria Östblom ile sürpriz işbirliğini konuştuk.. 

ELLE: Pringle of Scotland ile işbirliği yapmaya nasıl karar verdiniz?

MARIA ÖSTBLOM: Biz sürekli şaşırtmayı ve tüketicilerimiz için heyecanlı bir şey yapmak istiyoruz. Pringle of Scotland’ın tasarım ekibimiz ile beraber bir koleksiyon yaratmak istediğini duyunca çok sevindik. Ekose ve baklava gibi klasiklere kattığımız modern yorum ile tüm koleksiyon oldukça sportif ve genç oldu.

ELLE: Böylesine geniş bir mirası olan bir marka ile çalışmak nasıldı? 

MARIA ÖSTBLOM: Muhteşem ve ilham kaynağı olan bir yolculuk oldu. Tasarım ekibimizin bir kısmı İngltere’ye giderek onların ekibi ile tanıştı ve beraber bu koleksiyonu yarattılar. Birbirlerine ilham kaynağı olarak yeni fikirler üreten iki ekip, klasik markaya modern bir yorum kattılar. 

Pringle of Scotland x H&M (H&M Fashion)

ELLE: Pringle of Scotland’ın hangi ikonik özelliklerini ortaya çıkarmak istediniz?

MARIA ÖSTBLOM: Baklava ve ekose desenleri olmadan böyle bir işbirliği yapamazsınız. Bu iki tema güncellendi hatta bazen koleksiyonun triko teması üzerinde çeşitli oyunlar oynandı. Kontrast olarak asit sarı ve sportif özellikler koleksiyona genç ve dinamik bir hava kattı. 

ELLE: Tasarımcı işbirliklerinde sizi en çok heyecanlandıran şey nedir?

MARIA ÖSTBLOM: Tüm işbirliklerimiz, dahil olan herkese taze ve yeni bir heyecan katıyor, hem H&M için hem de işbirliği yaptığımız markalar için. İşbirliği çalışmalarında ilham alacak ve öğrenecek çok şey var. 

ELLE: Bu koleksiyonda geri dönüştürülmüş polyester ve organik koton kullanıyorsunuz. Bu faktörler sizin için ne kadar önemli?

MARIA ÖSTBLOM: Yeni moda parçalarını daha sürdürülebilir bir şekilde üretmek H&M için çok önemli. 2030’a kadar yapmayı planladığımız büyük bir hedef var: tüm malzemelerimizin sürdürülebilir kaynaklardan gelmesini istiyoruz.