RAF SIMONS VE MIUCCIA PRADA’NIN İLK KOLEKSİYONU

Simons ve Prada’nın ilk ortak tasarımları İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonunda gösterildi…

Şubat ayında sektöre damgasını vuran bir haber ile karşımıza çıkan Prada, Raf Simons’un markalarına dahil olduğunu duyurmuştu.

Raf Simons’un Prada koleksiyonlarındaki yaratıcılığı ve karar alma sürecini Miuccia Prada ile birlikte yürüteceği söylenmişti.

Şimdi ise bu birlikteliğin meyvelerini gördük! Birlikte ilk koleksiyonlarını tasarlayan Miuccia Prada ve Raf Simons, ortaklıklarının ilk kreasyonlarını Prada’nın Milano Moda Haftasında gerçekleşen İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonları ile sergilediler.

Miuccia Prada ve Raf Simons (Getty Images)

Doğal halinde bir diyalog olan Prada İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonu, Miuccia Prada ve Raf Simons’un kreatif işbirliğinde süren bir yaratıcı diyalog sürecini yansıttı. İlk öneri, sayısız olanakların ilk örneği olan bu koleksiyon iki farklı bakış açısından bir diyalog kurdu. Değerler ve ideolojinin tanımı ve ardından yeniden tanımlanması, bu Prada’nın anlamanın temel bir incelemesi. 

Prada İlkbahar Yaz 2021 Defilesi (Prada)

Teknoloji ve insanlık arasındaki orta yolu bulmanın hayati önem taşıdığı bu sezonda, Prada ve Simons’un koleksiyonu ayrı yerlerde olsak da hepimizi buluşturan bir unsur oldu. Bu doğası gereği çağdaş ve kaçınılmaz füzyondan ilham alan tasarımlar, gereksinim duyulan önlemler ile şekillendi. Bulunduğu zamanın hem yansıması hem de tepkisi olan moda, daha derin bir düzeyde, teknolojinin sadece yaşamdaki değil, günlük eylemdeki vazgeçilmez varlığı, kendimizle bilgi arasında farklı bir diyaloğa yol açtı: bugün, teknoloji insanlığın bir parçası. 

Tekdüzelik konseptini inceleyen yeni koleksiyonda bu konsept farklı açılardan ele alındı: Prada’nın mirası, bir toplum, kimliği belirten bir görsel, paylaşılan ve sevilen değerler ve bir düşünme şekli. Fazla süsleme olmadan teknikler ile buluşan kıyafetler, hem couture tekniklerden hem de modern stillerden ilham aldı. Vücudu zahmetsizce saran, elde tutulan kıyafetler, insanların değişen yapılarını temsil etti. Dönüştürücü, parçaların mimarisine tercüme edilebilen, dili kesip biçimlendiren doğuştan insani bir hareket. Raf Simons'un uzun süredir birlikte çalıştığı Peter de Potter tarafından yaratılan sanat eserleri, bilgi, teknoloji ve insanlık arasındaki ilişkiye geri dönerken aynı zamanda daha geniş olarak düşünce ve sürecin fikirlerini keşfetti. İlk önce bir iç monolog olarak düşüncenin kendisinin, sonra bir dış diyalog, başka bir fikir alışverişi… Giysilerin tekdüze yüzeylerini bozarak ve yeniden oluşturarak tasarlanan silüetler ikonik Prada desenleri ve grafikleri ile buluştu. Tekdüzeliğin zorunlu bir bileşeni olan sadelik, giysileri tanıma ve öze indirgeme sürecini dile getirdi. Kıyafetlere yalın haline geri dönüştürürken aynı zamanda farklı kumaşlar kullanan Prada ve Simons, giysileri farklı malzemelerde tasarlayarak, kıyafet anlamlarını değiştirdiler ve pragmatik olanı karmaşık hale dönüştürdüler. İletişimde beden diline dikkat çeken tasarımlar, pratik cepler ve çantasız stiller ile dikkat çekti. 

Prada’nın dilinin her zaman doğasında olan dualite ve çoğulculuk, ikilemde paradoksal bir uyum bulmak için farklı unsurları, yaklaşımları ve disiplinleri yan yana getiriyor. OMA / AMO tarafından tasarlanan bu sanal defilenin fiziksel ortamı kişisel, samimi bir alan yaratırken teknoloji, içinden geçen figürlerle dinamik bir balede canlandırılan monitör ve kamera avizeleri olarak ortaya çıkıyor. Şov için İngiliz-Kanadalı elektronik müzisyen Richie Hawtin tarafından bestelenen film müziği, şovdaki modellik yapan her kadının adını içeriyor. Daha önce hiç defilelerde yürümeyen modelleri seçen Prada ve Simons, hem kendileri hem de markaları için yeni bir dönemin başladığını oldukça hoş bir şekilde yansıtıyorlar. 

Prada İlkbahar Yaz 2021 Defilesi (Prada)

İnsanoğlu ve makineler arasındaki diyaloğu inceleyen koleksiyon mantık ve içgüdüyü buluşturuyor. Yaratıcılığın süregelen diyaloglarının buluştuğu Prada İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonu hem gerçekliği hem de yeni dünyayı yansıtıyor. Muhteşem bir moda evliliği gibi olan yeni Prada koleksiyonu, bu işbirliği için daha da heyecanlanmamıza sebep oldu. “Bu Prada’nın anlamı, Prada konsepti hakkında bir koleksiyon. Prada’nın günümüzdeki anlamını başka bir bakış açısından bulmak” diyen Miuccia Prada, yeni koleksiyonun sadece bir başlangıç olduğunu hatırlattı. 

Bir sonraki koleksiyonlarını sabırsızlıkla beklerken fotogaleride Raf Simons ve Miuccia Prada’nın ortaklığından doğan Prada İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonunu inceleyebilirsiniz….