REKOR KIRAN HERMES AÇIK ARTIRMASI

Pırlanta işlemeli Hermes çantaları bir servete satılacak…

Hermes çantaları açık artırmaların en popüler ürünlerinden biri.

10 senelik pırlanta ve beyaz altın detaylı bir Hermes Himalaya Birkin çantası, Avrupa’da en yüksek fiyata satılan çanta olarak tarihe geçecek.

12 Haziran’da Londra’daki Christie’s açık artırma evi tarafından satışa sunulacak 175 ila 220 arası çantaların arasında oldukça değerli parçalar var. £100,000-£150,000 arası satılması beklenilen Hermes çantasının, £155,000 olan çanta satış fiyatı rekorunu geçmesi bekleniyor. Dünyadaki satış artırmaların neredeyse %90’ını oluşturan Hermes’in Birkin ve Kelly çantaları en çok aranan parçalar arasında. Varlıklı kadınların yanı sıra sanat koleksiyoncularının da ilgisini çeken çantalar gitgide daha çok popülerleşiyor. 

Hermès, pırlanta işlemeli, beyaz altın kilitli, Himalaya Birkin çantası (Christies)Bu açık artırmada New York sanatçısı Tom Sachs’ın imzaladığı beyaz Nasa logolu Hermes çantası da satışa sunulacak. Tüketici fikrini sanatı ile Hermes çantası ile buluşturan Sachs’ın tasarımının £20,000-£30,000 arasında satılması bekleniyor. Christie’nin çanta uzmanı Rachel Koffsky bu çantanın bir koleksiyoncu tarafından alınarak müzede sergileneceğini öngörüyor. 

Hermès’s Nasa çantası (Christie's)Hermes ürünlerinin yanı sıra Chanel defilelerinden özel tasarımlar içeren açık artırma moda dünyasında şimdiden oldukça ses getirdi. Chanel’in Lucite No 5 parfüm şişesi şeklindeki çantası, matruşka şeklindeki robot clutchı, inci işlemeli ceketi ve ‘Make Fashion Not War’ yazılı çantası için bekleme listeleri oluştu. Herşeye rağmen Hermes Birkin parçasının en çok satılan parça olmasını klasik tasarımı ve sembolize ettiği değerlere bağlayan Koffsky, kadınların çanta alırken ikonik tarzlara yöneldiğini belirtti. .