RÖPORTAJ: KARL LAGERFELD İLE İŞBİRLİĞİ YAPAN İNGİLİZ SANATÇI ENDLESS

Karl Lagerfeld’in Amsterdam sokaklarında keşfettiği sokak sanatçısı Endless, Lagerfeld’in vefatından sonra marka ile işbirliği yapan ilk İngiliz sanatçı oldu.

ALYA BARUTOĞLU ALYA BARUTOĞLU 18 Kasım 2019
RÖPORTAJ: KARL LAGERFELD İLE İŞBİRLİĞİ YAPAN İNGİLİZ SANATÇI ENDLESS

Geçtiğimiz Şubat ayında hayatını kaybeden Fendi, Chanel ve kendi markası Karl Lagerfeld’in Kreatif Direktörü Karl Lagerfeld’in bizzat keşfettiği İngiliz sokak sanatçısı Endless ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 2015 yılında, Amsterdam sokaklarında Lagerfeld tarafından keşfedildikten sonra Karl Lagerfeld ile bir işbirliğine imza atan Endless, geçtiğimiz aylarda tasarımcıyı anmak için hazırlanan ‘Tribute to Karl Lagerfeld’ gömlek projesinde de yer almıştı. Lagerfeld’in vefatından sonra marka ile işbirliği yapan ilk İngiliz sanatçı olan Endless, şimdi ise Endless x Karl Lagerfeld kapsül koleksiyonu ile karşımızda. 7 Kasım’da Karl Lagerfeld’in Londra’daki Regent Street mağazasında gösterime sunulan yeni kapsül koleksiyon Endless tasarımlı sweatshirtler ve tişörtler içeriyor. Endless’ın sokak sanatını Karl Lagerfeld’in Parisli şıklığı ile birleştiren tasarımlar Endless’ın Contini Contemporary galerisinde sergilediği 12 portre eşliğinde sunuldu. Karl Lagerfeld ile geçtiğimiz seneki Pitti Uomo dahil bir çok kez beraber çalışan Endless’ın tasarımcı kimliğini ve Lagerfeld ile tanışmasını röportajımızda okuyabilirsiniz…

Endless x Karl Lagerfeld

ELLE: Tasarımcı kimliğinizi ve estetiğinizi nasıl açıklarsınız?

ENDLESS: Estetiğim ve kimliğim yan yana, biri cesur ve canlı, diğeri ise hayali. Tarzımı, çağdaş ve sokak sanatının özgün bir birleşimi olarak tarif edebilirim. Bununla beraber güzel sanatlar eğitimimden edindiğim becerilerimi sokakta sergilemek ve tanıtmakla birleştiriyorum. 

ELLE TR: Endless ismini kullanmaya nasıl karar verdiniz?

ENDLESS: Endless ismini yaratıcı düşünme sürecimin sürekli devam ettiğini temsile etmek için kullanmaya başladım. Bu adı başlangıçta sokaklarda yaptığım işlerde kullanmayı düşünüyordum ancak çalışmalarım ilerledikçe eserlerimde ‘sonsuz’ anlamına gelen bu ifadenin, anlatmak istediğim mesaj ve felsefe ile uyuştuğuna karar verdim. Kişisel kimliğimi olabildiğince gizemli duymayı seviyorum: Sadece sanatım ve mesajımla bilinmek istiyorum, bu yüzden sanatsal kişiliğimi ‘Endless’ olarak adlandırmayı tercih ediyorum. 

Endless x Karl Lagerfeld Regent Street Mağazası

ELLE TR: Karl Lagerfeld’in vefatından sonra marka ile işbirliği yapan ilk İngiliz sanatçısınız, bu işbirliği fikrine nasıl karar verdiniz?

ENDLESS: Çalışmalarım modern toplumların, markaları, ünlü kültürünü ve lüksü yüceltmeleri fikri üzerine odaklanıyor, bu neredeyse yeni nesil bir inanç gibi. Artık mağazalar mabet yerleri, dergiler dini kitablar ve dini figürler ise modeller ve tasarımcılar. ‘Modanın Tanrısı’ fikrini Karl Lagerfeld’den daha iyi kim temsil edebilir ki? Amsterdam sokaklarında çalışmalarımı gördükten sonra Karl Lagerfeld bana ulaşarak onlar ile çalışır çalışmayacağımız sordu. Gerisi tarih!

ELLE TR: Endless Karl işbirliğinde ilham kaynağınız ne oldu?

ENDLESS: Karl’ın olağanüstü hayatını en iyi ve saygılı şekilde temsil ederken, kendi sokak sanatı estetiğimle birleştirmek istedim. Elle kesilmiş bir şablon ve sprey boyası ile bir portre tasarlayarak bunu bir çembere yerleştirdim. Onu her zaman böyle hatırlayacağımız sonsuz yaratıcılığını ve olağanüstü çalışma etiğini temsil eden bu tasarım, Karl’ın bir yansıması oldu. Gri, gümüş, siyah, beyaz ve biraz pembe renklerini kullanarak Karl’ın en çok sevdiğini söylediği renklerden faydalandım. Sergi için, Karl’ın yeteneklerini tamamen yansıtmak istedim, bu yüzden onu bir kamera ile tasvir ettikten sonra ikonik eskiz kitaplarına atıfta bulundum.

Endless x Karl Lagerfeld Kapsül Koleksiyonu

ELLE: Geçtiğimiz aylarda satışa sunulan ‘Tribute to Karl Lagerfeld’ gömlek koleksiyonunda da yer aldınız. Yeni kapsül koleksiyonunuz bu tasarımın bir devamı mı?

ENDLESS: Çember fikrini korumaya karar verdim, sadece estetik açıdan değil temsil ettikleri hoşuma gitti. Buna ek olarak yazı tarzının da iki tasarımda aynı olduğunu görebilirsiniz. Bu tarz genelde tüm eserlerimde tercih ettiğim bir şey, bu nedenle hem kendi stilimi hem de Karl’ın yaratıcılığını temsil eden bazı elementler iki projede paralel ilerliyor. 

Endless'ın Contini Contemporary'deki Karl Lagerfeld Sergisi

ELLE: Kapsül koleksiyonun yanında bir Karl Lagerfeld’e adadığınız bir sergi de var, bu eserlerden bahseder misiniz?

ENDLESS: Sergide 12 eser var, hepsi de Karl’ın gerçek bir yaratıcı vizyona sahip olmasını temsil ediyor. Karl’ı sadece bir tasarımcı olarak değil, diğer sonsuz başarıları arasında bir fotoğrafçı ve sanatçı olarak temsil etmek istedim. Eserlerin hepsi farklı bileşenlerden oluşuyor; sprey boya, altın varak, elmas tozu ve dijital elementler dahil olmak üzere çok çeşitli temalar kullandım. Tasvirler, çekilmiş portrelerden, kamerayla birlikte Karl’ın tam boy görüntülerine kadar değişiyor. Eserlerde 18. Yüzyılın dini ikonografisinin modern moda ve sokak sanatına yansımalarını, kontrast yaratan metin katmanları ile birleştirdim. Karl ile kapsül koleksiyonumun yanı sıra, işbirliği için özel olarak hazırladığım bu eserleri 17 Kasım’a kadar Londra’da Contini Contemperary’de görebilirsiniz. 

ELLE: Moda ve sanatın ilişkisini nasıl tanımlarsınız?

ENDLESS: Sanat, modaya ilham kaynağı olabilir. Aynı şekilde moda da sanatı belli bir dereceye kadar etkileyebilir. Odağım her zaman tamamen sanatta olacak çünkü bu bana medya, reklam, moda, popüler kültür yoluyla yani modern dünyayla nasıl etkileşime girdiğimizi keşfetme özgürlüğü veriyor. Moda ve sanat türleri arasında bariyerler görmüyorum, her ikisinde de yaratıcılığın sonsuz kalması gerekiyor. 

 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.