ROY HALSTON FROWICK’İN GERÇEK HİKAYESİ

14 Mayıs’ta Netflix’te yayınlanacak olan ‘Halston’ serisi için ön hazırlığımız başladı!

2020’de Netflix’te yayınlanan seriler gerçek dünyadan uzaklaşıp büyülü ve eğlenceli dünyaları keşfetmemizi sağlamıştı. ‘The Queen’s Gambit’ ile 60’lı yılların gösterişli kıyafetleri için satranç dünyasını keşfettik, ‘Bridgerton’ ile balon kollu elbiseler ile entrikalı aşkları izledik, ‘Emily in Paris’ ile Emily’nin fazlasıyla eleştiri alan Amerikalı Paris’te stilini izledik… Şimdi ise gözlerimiz bol kıyafetli bol tasarımlı bir seride: ‘Halston.’ 


14 Mayıs’ta Netflix’te yayınlanacak olan bu 5-bölümlük belgesel serisi, Ryan Murphy’nin son yapımı. Amerikan modasını sonsuza dek değiştiren Roy Halston Frowick’in hikayesini evlerimize taşıyan ‘Halston’ serisi tüm moda severlerin takviminde yerini aldı. Seride ünlü tasarımcıyı Ewan McGregor canlandırırken, Halston’un kıyafetlerini en çok giyenlerden biri olan Liza Minnelli’yi ise Krysta Rodriguez, Rebecca Dayan’ı ise Elsa Peretti canlandırıyor. Vaftiz annesi Kay Thompson sayesinde Halston ile tanışan Minnelli, kısa bir süre içinde Halston ile hem çok yakın arkadaş hem de ayrılmaz bir ikili oluyor. Elizabeth Taylor, Andy Warhol, Bianca Jagger, Cher ve Pat Cleveland gibi birçok isim ile birlikte New York’un meşhur gece kulübü Studio 54’da görülen Halston, moda tarihinde olduğu gibi New York’un gece hayatının da ayrılmaz bir parçasıydı. Kariyerine bir şapka tasarımcısı olarak başlayan Halston, yeteneklerini Bergdorf Goodman’da öne çıkararak New York sosyetesinin tercih ettiği bir tasarımcı oldu. 1961’de John F Kennedy’nin başkanlığı ile birlikte tüm gözlerin toplandığı bir First Lady olan Jackie Kennedy’nin de tercihi Halston olmuştu. 

İnternet döneminden çok önce dünya genelinde bir fenomen olan Halston, ününün yayılması ile birlikte 1969’da kendi markasını kurma kararı aldı. Studio 54’un ışıltısının en fazla olduğu zamanların yıldızı olan Halston, rahat lüks konseptini bir Amerikan stili haline çevirdi. Tüm Amerika’yı giydirme hayali olduğunu söyleyen Halston, bir iş anlaşması ile hedeflerinden vazgeçmek zorunda kaldı. 1973’te yaptığı bir anlaşma ile markasının kontrolünü elinden kaybeden Halston’un markası 1982’de JCPenney’e satıldı. Halston tasarımlarının özü kaybolsa da, tasarımcının Amerikan modasına olan damgası tarihten silinmedi!Maalesef hayatı da kariyeri gibi kısa olan Halston, 1990 yılında AIDS sebebiyle Kaliforniya’da hayatını kaybetti. Arkasında ışıltılı bir miras bırakan Halston, moda kariyerinde sadece 20 sene içerisinde kadınların giyim tarzını ve kıyafetler ile olan ilişkilerini değiştirmeyi başardı. Fark etmesek de giyinme tarzımızda büyük bir etkisi olan Halston’un moda vizyonunu Netflix’in yeni serisi ile daha iyi anlayacağımıza eminiz!