SAĞLIKLI GİYİNİN!

Sağlıklı yaşam için giysilerinizi doğru seçmek önemli. Nasıl mı?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 31 Ekim 2014
SAĞLIKLI GİYİNİN!


Kıyafetlerimizi seçerken, onların sağlığımızı etkileyebileceğini çoğu kez düşünmüyoruz. Düşünsek de hoşumuza giden ya da moda olan modeller, dokuların bir adım önde oluyor. Peki ya sağlığımız? 

İpekiş Genel Müdürü Aşkın Kandil, yüzde 100 yünlü kumaşların doğal özellikleri sayesinde vücutla tam uyum sağladığını ve çok daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Kandil, “Günümüzde naylon, polyester, akrilik gibi sentetik ipliklerden dokunan kumaşlar giyiyoruz. Bu tür kumaşlar terleme sonucu ortaya çıkan nemi absorbe etmemeleri ve doğal kumaşlara göre daha az hava almaları nedeniyle gribal enfeksiyonlar ve çeşitli cilt hastalıklarına sebep olabiliyor. Ayrıca işlem görmüş bu kumaşlardaki kimyasallar cilt yoluyla vücudumuza nüfuz ederek sağlığımızı olumsuz etkileyebiliyor” diyor ve vücudumuzla uyumlu yüzde 100 yünlü kumaşları öneriyor.

Sağlığımız için yün, pamuklu, ipek, keten ve kaşmir gibi doğal materyallerle yapılmış giysileri tercih etmeye özen göstermemiz gerekiyor. Yüzde 100 yünlü kumaşlar dört mevsim giyilebilir olmasının yanı sıra; hava alıyor, terletmiyor, terle ortaya çıkan nemi ağırlığının yüzde 30'u seviyesinde absorbe ederek ıslak hissettirmiyor ve vücudun ısı dengesini doğal şekilde koruyor. Bu şekilde alerji ve kokuyu engellemeye destek oluyor. Yani vücutla tam uyum sağlıyor. 

ELLE olarak bu kumaşları, çevreyle dost olduğu için ayrıca önemli buluyoruz. Başta Stella McCartney olmak üzere, dünyada da hem sağlık açısından hem de geri dönüşüm açısından pozitif etki oluşturan bu kumaşları kullanan tasarımcıların artmasını diliyoruz.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.