SANATIN HER DALI BİR ARADA

Modanın etkilendikleri

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 03 Mart 2014
SANATIN HER DALI BİR ARADA
<#text>Bir süredir moda ile edebiyat dünyası arasındaki etkileşime tanık oluyoruz. İşte bu etkileşimden çıkan iki örnek daha bizlerle...


<#text>


<#text> INES DE LA FRESSANGE<#text>


<#text> Şıklığı, zarafeti ve benzersiz stiliyle dikkat çeken, Karl Lagerfeld'in gözdesi, efsanevi Fransız model ve tasarımcı Ines de la Fressange; 2003 yılında Roger Vivier markasının elçiliğini üstlendi. Kendisi ayrıca Parizyen şıklık üzerine bir kitap yazdı.


<#text>


<#text> “Bu botları Hauteclaire Stassin'e çok yakıştırdım!”


<#text>


<#text>  Kim için tasarladı?


<#text> 19'uncu yüzyılda yaşamış Fransız öykü yazarı Jules Barbey d'Aurevilly'nin “Les Diaboliques” eserindeki, “Bonheur dans le crime” öyküsünde adı geçen eskrimci kız Hauteclaire Stassin için tasarladı: “Stassin için seçtiğim Bruno Frisoni botlar, onun sporcu kimliğiyle birebir örtüşüyor.”


<#text>


<#text> Hangi edebiyatçılarla karşılaşmak isterdi?


<#text>  Amerikalı genç yazar Jonathan Safran Foer'in yanı sıra Mario Vargas Llosa'nın “The Bad Girl” romanındaki flörtöz Otilita karakteri ve Dostoyevski'nin Prens Mişkin'iyle tanışmak istediğini anlatıyor.


<#text>


<#text> Vazgeçemediği aksesuar?


<#text> “Ayakkabılarım olmadan yaşayamam. Ama çorap olmazsa da fark etmez.”~ ISABEL MARANT


<#text> Paris'te doğup büyüyen, ünlü Studio Berçot'dan mezun olan ve 1994 yılında kendi ismini taşıyan koleksiyonunu piyasaya çıkaran Isabel Marant, son olarak H&M'le işbirliği yaptı.


<#text>


<#text> “Seyahat etmeyi seven, gülen ve neşeli kadınlara ithafımdır!”


<#text>


<#text> Kim için tasarladı?


<#text> Belli bir isim, belli bir karakter için değil de; kendi stilini çok iyi taşıyan, tasarımlarına ilham veren, seyahat etmeyi seven, spritüel, gülen ve neşeli kadınlar için tasarladı.


<#text>


<#text> Sevdiği yazarlar kimler?


<#text> Stefan Zweig'i çok sevdiğini, elinde olsa onu intihar etmekten vazgeçirmek istediğini anlatıyor. Ayrıca Salman Rushdie, Murakami, Romain Gary ve Henry Miller'ın kitaplarını zevkle okuduğunu söylüyor. Edebiyat ve moda arasındaki ilişkiyi şöyle döküyor kelimelere: “İkisi de bir parça uzaklaştırıyor hayattan, bir tür kaçış sağlıyor, yaratıcılığı kamçılıyor ve hayran olma zevkini bahşediyor insana. Açıkçası benim modaya yönelmemde, okuduğum kitapların büyük payı var.”


<#text>


<#text> Vazgeçilmez aksesuarları hangileri?


<#text> “Pantolonum, şortum ve ayakkabılarım olmadan yaşayamam. Ama elbise olmazsa da idare ederim.”


<#text>


<#text> Selin MİLOŞYAN Fotoğraflar: Fondation Pierre BERGE – YVES SAINT LAURENT, Pierre BOULAT / COSMOS, Peter LINDBERG, COURTESY OF THE PHILADELPHIA MUSEUM OF ARTS, Michael ROBERTS, Serkan EMİROĞLU, Inez VAN LAMSWEERDE & VINOODHMATADIN, DR/FENDI, Chrıstophe ROUE, Wayne MASER, Karl LAGERFELD, Patrick DEMARCHELIER, Sophia SANCHEZ & Mauro MONGIELLO

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.