ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

SCHIAPARELLI İLKBAHAR 2022 COUTURE KOLEKSİYONUNDA BİLİM KURGU ESİNTİSİ

Çok yaşa sürrealizm!

Elsa Schiaparelli, modada sürrealizmin kraliçesi olarak biliniyordu. Şimdi ise geride bıraktığı markası Schiaparelli, ünlü tasarımcının mirasını hakkıyla yeni moda dönemine taşıyor. Pandemi döneminde evde geçirdiğimiz süre boyunca kendimizi bambaşka evrenlerde hayal ettiğimiz doğru. Bu nedenle Schiaparelli Kreatif Direktörü Daniel Roseberry’nin bu hissi İlkbahar 2022 Couture koleksiyonuna taşıması çok normal!Geçtiğimiz Pazartesi gerçekleşen defilenin üzerine “Her şeyin akışta olduğu bir dönemde moda ne demek, moda ne demek istiyor?” diye soran Roseberry, “Gerçekliğin kendisi yeniden tanımlandığında sürrealizm ne anlama geliyor?” diye ekledi. Bu soruları cevaplamak için Couture Moda Haftası’nın ilk günlerinde Paris’teki Petit Palais’e giden Roseberry, Schiaparelli için heykelsi, metalik ve sembolik parçalar sergiledi. 


Markanın arşivlerinden ilham alan Roseberry, koleksiyon için, “Cennet, gezegenimizin kaosundan kaçmak için bir yerdir” diye yazdı. Gezegen halkalarına benzeyen büyük, dairesel şapkaların yanı sıra modellerin ellerinden değerli yabani otlar gibi yükselen altın, kristal kaplı eldivenler Elsa Schiaparelli’nin gözlerini dolduracak türdendi. 23 kıyafet ile uzayın bilinmeyenlerine gönderme yapan Roseberry, moda camiasından beğeni topladı. 

Dünyanın dışına doğru bakarken, markanın geçmişini de unutmayan Roseberry, Elsa Schiaparelli’nin 1930’lu yılların sonunda Lady Mendl için tasarladığı Apollo of Versailles pelerinini gold bir formata uyarladı. Aynı zamanda 1936’da Schiaparelli’nin tasarladığı gold işlemeli ceketi güncelleyen Roseberry, markanın arşivlerine kendi yorumlarını katarak büyüleyici kreasyonlar ortaya çıkardı. 


1920’lerin sonunda I. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan sürrealizm akımına gönderme yapan İlkbahar 2022 Schiaparelli Couture tasarımları, Elsa Schiaparelli’nin tasarım estetiğini en güncel şekilde vurgulamış oldu. Salvador Dali ve René Magritte gibi sanatçılar tarafından şekillenen sürrealizm, modada ise Elsa Schiaparelli tarafından yansıtılmıştı. Esprili ama heykelsi tasarımları ile bir döneme damgasını vuran Schiaparelli estetiğinin yıllar geçse de devam ettiğini görmek hepimizi mutlu etti.