SERBIA FASHION WEEK’TE THIERRY MUGLER RETROSPEKTİFİ

Doğu Avrupa’nın en önemli moda etkinliklerden Serbia Fashion Week 24-29 Nisan’da gerçekleşti.

Her ne kadar nabzını ve kurallarını New York, Londra, Paris ve Milano belirliyor olsa da moda dünyası sadece bu dört şehirle sınırlı değil elbette.

Kendi bölgesinde moda ve tasarım anlamında işleri bir araya getirip gözler önüne seren moda haftalarından biri de Sırbistan’da düzenlenen Serbia Fashion Week.

Geçtiğimiz günlerde onuncu edisyonunu geride bırakan moda haftası bu kez 9 farklı ülkeden 30 tasarımcı ve markanın koleksiyonlarını bir araya getirdi.Katılım ve kalabalık açısından Avrupa’daki en büyük on moda haftasından biri olarak kabul edilen Serbia Fashion Week, Sırbistan, Bosna-Hersek, Slovenya, Hollanda, ABD, Fransa, Romanya, Rusya ve Karadağ gibi çok da bilmediğimiz moda coğrafyalarıyla tanışma fırsatını da sunuyor. 24-29 Nisan tarihleri arasındaki moda haftasının en önemli ve görkemli detayı ise kapanış gecesi gerçekleşen Thierry Mugler retrospektif defilesiydi. Yıllardır bizzat moda dünyasında tasarımcı olarak yer almayan efsanevi Mugler’ın ikonik parçalarından oluşan defile Novi Sad’daki Sırbistan Ulusal Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Daha önce Madonna, Cher ve Beyoncé gibi isimlerce sahnede giyilen ya da yine Mugler tarafından yönetilen George Michael’ın Too Funky müzik videosunda kullanılan kostümler zaman aşımına uğramadan hala aynı heyecan ve tazelikle sahnede arz-ı endam eylediler.Mugler dışında resmen couturier olarak şovlarını Paris’te gerçekleştiren Eymeric François dikkate değer bir başka modacıydı. Sırbistan’daki moda haftasına ayrıca kreatif anlamda uzun süredir destek veren François yine kendi sexy/cool tarzıyla en beğenilen defilelerden birini gerçekleştirdi. Diğer dikkate değer koleksiyonlarsa Karadağlı genç tasarımcı Natasa Pejovic ve New York’taki kariyerinde kariyerinde yirminci yılını dolduran Sırp Zvonko Markovic’e aitti. Defilelerden seçtiğimiz görünümler için fotogaleriye göz atabilirsiniz. Bu arada son bir not olarak Kasım ayında on birinci edisyonu gerçekleşecek olan Serbia Fashion Week’in Türkiye’den tasarımcılara da kapısını açıyor. Fashion Film Fest Istanbul ile yapılan işbirliği sayesinde Türkiye’den tasarımcılar Doğu Avrupa pazarı için önem taşıyan bu etkinliğe doğrudan katılıp indirim avantajlarından yararlanabilecekler.YAZI: TUNA YILMAZ .