SEVGİLİMİN GARDIROBU

Kadın-erkek kıyafeti ayrımına girmeden, aynı gardıroptan giyinmek…

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 18 Nisan 2014
SEVGİLİMİN GARDIROBU


Karl Lagerfeld'le 2004'te başlayarak; ünlü tasarımcılarla şaşırtıcı derecede iyi işbirlikleri yapan H&M, her yıl moda dünyasında spekülasyon yaratmaya devam ediyor. Her sene heyecanla o anı bekliyoruz: Trend belirleyici İsveçli perakende markasının o büyük duyuruyu yapmasını! Biliyorsunuz ki Isabel Marant da bu isimlerden biri. Hazırladığı H&M koleksiyonuyla tüm dünyada ses getiren Maran'la Sylvia JORIF konuştu.


Marant dünya çapındaki bilinirliği üzerine kafa yormayı sevmiyor; kendisini hayata bağlayan küçük ve korunaklı dünyasına odaklanmayı tercih ediyor. 20 yılda ne kadar az değiştiğini görmek hayli şaşırtıcı -aynı neşeli gülüş, yaşam enerjisi, kıvraklık, dur durak bilmeyen beden. Marant, bunların hepsi birden.~

Peki Isabel Marant H&M için nereden ilham aldı? Yan evdeki komşu kadın... Marant'ın H&M koleksiyonunu hazırlarken aklındaki buydu. Bu kadın tamamen onun gibiydi: Çalışan, çocuklu, ailesini seven, sinirlenen, kahkaha atan ve daha birçok özellik. “H&M koleksiyonu için ne yaratabilirim?” Marant hep kendisine bu soruyu sordu: “Benim için kolay olmadı. Nasıl bir yol izlemeliydim? Ama sonradan aldığım güzel eleştirileri hatırladım; özellikle de Loic Prigent'in benimle ilgili belgeselini. Birçok genç kadın, yaptıklarımı çok beğendiğini; fakat kıyafetlerimi satın alabilecek finansal duruma sahip olmadıklarını söylemişti. Ya da çok sevdikleri bir parçayı kaybettiklerini ve bir daha asla onun gibisini bulamadıklarını. Kısacası H&M için hazırladığım koleksiyon bunların hepsinin özeti. Bunlar benim olmazsa olmazlarım, sevenlerime teşekkür mahiyetinde.”


Tasarladığım kıyafetlerin, ‘ucuz versiyon' olarak anılması ihtimalini düşünmek bile istemedim. Tüm ürünler mağazalarımda bulabileceğiniz ürünlerle aynı kalitede.”


Erkek koleksiyonu için partneri Jerome'dan ilham aldığını söyleyen Marant, sık sık erkek arkadaşının dolabından parçalar giydiğini söylüyor. Aynı şekilde onun da kendisinden gizlice kıyafet çaldığını da! Koleksiyonunda tam yapmak istediği bu. Kadın-erkek kıyafeti ayrımına girmeden, aile fertlerinin birbiriyle rahatça takas edebileceği parçalar tasarlamış Marant. “Tasarımı eğlenceli hale getirdim!” diyor.


“Kariyerimin bu noktasında, daha geniş bir kitleye ulaşarak böylesine bir kampanya yapmak çok güzel, yaptığım her şeyi seviyorum ve arkasındayım.” Marant'ın sevenleri çok.

Sylvia JORIF
İngilizceden çeviren: Deniz İREM ÇEK

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.