SILVIA VENTURINI FENDI’NİN SON DEFİLESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Kim Jones devrinden önceki son koleksiyon!

Karl Lagerfeld’in vefatından sonra Fendi’nin kadın giyim koleksiyonlarını devralan Silvia Venturini Fendi, Kim Jones devrinden önceki son koleksiyonunu sundu.

Geçtiğimiz haftalarda Dior’un erkek giyim Artistik Direktörü Kim Jones’un aynı zamanda Fendi’ye katılacağı duyurulurken, Jones ilk defa bir kadın giyim koleksiyonu tasarlayacak.

Kim Jones’dan önce son koleksiyonunu sunan Venturini Fendi, tasarımları ile İtalyan markanın tarihine övgüde bulundu. Model seçme direktörü Piergiorgio Del Moro ile oldukça çeşitli bir kadro hazırlayan Venturini Fendi, Ashley Graham, Penelope Tree, Cecilia Chancellor, Paloma Elsesser ve Jill Kortleve gibi isimler ile her yaştan ve bedenden kadınları kutladı. 

Ashley Graham, Fendi İlkbahar Yaz 2021 Defilesinde (Getty Images)

Oldukça cinsiyetsiz bir koleksiyon tasarlayan Venturini Fendi, hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilebilecek takım elbiseler, gömlekler ve tunikler gösterdi. İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonu için ilk defa kadın ve erkek tasarımları bir arada sunan Fendi, ‘power dressing’ akımının altını çizdi. 

Fendi İlkbahar Yaz 2021 Defilesi (Getty Images)

Koleksiyonda kadınları güçlendirmek ve kadınları dinleyen erkekleri yansıtmak istediğini dile getiren Fendi, tasarımları için antik ve klasik keten kumaşı ile başladı. Antik Mısır’da popüler olan ketenlerin aynı zamanda İtalyan modasının önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Fendi, bu kumaşın sürdürülebilir, sade ama zengin olduğunu belirtti. İlkbahar ve yaz sezonlarının favori kumaşları arasında olan ketenler, yeni koleksiyonda şortlu takımlar, tulumlar ve üç parçalı takımlar halinde boy gösterdi. 

Fendi İlkbahar Yaz 2021 Defilesi (Getty Images)

Sonbahar 2020 defilelerinde gördüğümüz ‘Preppy’ kolejli tarzı Fendi’nin yeni koleksiyonunda da dikkat çekerken, modellerin stilleri diz boyu çoraplar ve logolu dinamik aksesuarlar ile tamamlandı. Defileyi sosyal mesafe kurallarına uyarak gerçekleştiren Venturini Fendi, sınırlı sayıda davetlileri ağırladı. Pandemi sürecinin önlemlerini dikkate alan Fendi, koleksiyonda da bu etkiyi sürdürdü. Yeni dünya düzeninde açık havada sosyalleşilirken, koleksiyondaki piknik sepetleri, mendilli çantalar ve halılar bu esintiyi oldukça sevimli bir şekilde yansıttı. 

Fendi İlkbahar Yaz 2021 Defilesi (Getty Images)

Karantina sürecinde modanın anlamını sorguladığını söyleyen Venturini Fendi, daha çok kıyafetlerin nasıl yapıldığına odaklandı. Kıyafetlerin en yalın formundan başlayarak nesiller boyunca eklenen değerleri göz önünde bulunduran Venturini Fendi, markasının mirasını giyinmenin temelleri ile buluşturdu. Kim Jones’un katılımı ile Fendi’nin yepyeni ve oldukça ilgi çekici bir döneme girdiğini ekleyen Venturini Fendi, son koleksiyonu ile moda severlerin beğenisini topladı. .